Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jaki Plac Pięciu Rogów? Wygrała prostota – żadnych fajerwerków

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-11-2016
Ostatnia modyfikacja:
22-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

Warszawski magistrat rozstrzygnął konkurs na przeobrażenie tzw. Placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej. W postępowaniu wpłynęło w sumie 30 propozycji. Przebudowa ma szansę odbyć się w 2018 r.

Obecnie tzw. Plac Pięciu Rogów, przecinający deptak na Chmielnej, jest w całości podporządkowany samochodom. Drogi w obu kierunkach mają po dwa pasy ruchu, a w środku znajdują się parking. Piesi, których w tym miejscu zdecydowanie nie brakuje, muszą zbaczać ze szlaku, by przejść po dwuczęściowych pasach. Duży ruch pieszy jest też utrudnieniem dla kierowców.

Ambicją władz jest przeobrażenie tej przestrzeni. Urzędnicy to miejsce do nowojorskiego Times Square. Ruch ma się odbywać tylko po jednej stronie placu, w ciągu Brackiej i Szpitalnej. Teren ma być przyjazny dla pieszych i przypominać plac miejski z prawdziwego zdarzenia. Wiosną ogłoszono konkurs architektoniczno-urbanistyczny na pomysły uporządkowania przestrzeni.

Dzisiaj (10 listopada) rozstrzygnięto konkurs. – Cieszył się dużym zainteresowaniem. Złożono 30 prac. Z jednej strony to dużo, ale z drugiej mało – to był trudny konkurs. To charakterystyczny i wyjątkowy układ urbanistyczny – mówi Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i przewodniczący sądu konkursowego. Przyznano I, II i III miejsce oraz dwa wyróżnienia.

Zwyciężyła praca Kacpra Ludwiczaka, który dostanie 70 tys. zł i zostanie zaproszony do negocjacji z wolnej ręki do wykonania projektu budowlanego. Doceniono propozycję wykreowania jednorodnej stylistycznie przestrzeni placu. Autor zaproponował użycie wielkoformatowych płyt betonowych w posadzce, co ma pozwolić na wyeksponowanie cech charakterystycznych budynków wyznaczających przestrzeń placu. „Charakter wnętrza urbanistycznego kształtowany jest poprzez dobór lapidarnej formy posadzki i małej architektury, a także użycie zieleni wysokiej jako kluczowego elementu kompozycyjnego” – konkluduje sąd konkursowy.

– Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie mógł powstać projekt, a w 2018 r. jeśli będą środki co najmniej uda się rozpocząć prace – dodaje Mikos.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Mielczarskiego woonerfem. Niebawem prace

Przestrzeń

Łódź: Mielczarskiego woonerfem. Niebawem prace

Redakcja/inf. pras. 10 października 2022

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Mielczarskiego woonerfem. Niebawem prace

Przestrzeń

Łódź: Mielczarskiego woonerfem. Niebawem prace

Redakcja/inf. pras. 10 października 2022

Zobacz również:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5