Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jak poprawić wizerunek dworca Warszawa Centralna?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-12-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Jak poprawić wizerunek dworca Warszawa Centralna?
Radek Kołakowski, lic. CC0 1.0Dworzec Centralny w Warszawie
Spółka PKP SA wraz z Towarzystwem projektowym ogłosiła konkurs na identyfikację wizualną dworca Warszawa Centralna. W konkursie zwyciężył projekt dwóch młodych artystek Anety Lewandowskiej i Joanny Fidler-Wieruszewskiej. Jak informuje PKP SA, o wygranej zdecydował przede wszystkim minimalistyczny, nowoczesny design, zaproponowany przez autorki. Logo nawiązuje formą do rozkładów jazdy pociągów i punktów na mapie. Projekt łączy w sobie stylistykę retro ze współczesnym przesłaniem. Zwyciężczynie są studentkami V roku na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.

Projekt, który panie przedstawiły wygrał w konkursie na identyfikację wizualną dworca Centralnego. Podpisały już panie umowę ze spółką PKP SA?

Joanna Fidler-Wieruszewska, Aneta Lewandowska: Jesteśmy w trakcie dopełniania niezbędnych formalności, umowę podpiszemy lada dzień.zwycięski projekt

Identyfikacja wizualna dworca Centralnego, którą panie przedstawiły, mogłaby zostać wykorzystana także do promowania pozostałych warszawskich dworców?

- Uważamy, że warszawskie dworce mogłyby czerpać z elementów zaproponowanej przez nas identyfikacji wizualnej, choćby ze względu na fakt, że do naszego projektu użyliśmy kroju Futura, którego polski odpowiednik – Paneuropa – był używany na całej linii średnicowej w Warszawie. Stąd nasza identyfikacja na pewno spisałaby się dobrze na innych dworcach. Jednak to dworzec Centralny jako najważniejszy dworzec w Polsce oraz symbol Warszawy potrzebuje znaku i wizualnej identyfikacji, inne dworce natomiast powinny zostać przede wszystkim uporządkowane.

Od czasu do czasu powraca pomysł wyburzenia dworca Warszawa Centralna i wybudowania w jego miejscu nowego. To dobry pomysł? Może nadszedł czas na zupełnie nowy, bardziej nowoczesny obiekt?

- Naszym zdaniem pomysł wyburzenia dworca Centralnego jest fatalny i nieuzasadniony. Warszawa Centralna została wybudowana przez zespół architektów, który specjalizował się w tej dziedzinie. Dzięki tej specjalizacji byli oni „mistrzami w rozwiazywaniu jednego zagadnienia – dworca” [cytat z książki „AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka”]. To gwarantowało dobry standard oraz funkcjonalność dworca. Ponadto, przy budowie dworca Centralnego nie żałowano środków na jego powstanie. Użycie wielu szlachetnych materiałów (m.in. marmuru) oraz nowoczesnych rozwiązań technicznych (jak np. schody ruchome, windy, drzwi automatyczne oraz zegary sprowadzane z całej Europy) świadczy o wysokiej klasie tego budynku. Jest on jednocześnie głęboko zakorzeniony w świadomości nie tylko warszawiaków, ale Polaków w ogóle. Przez lata funkcjonowania stał się swego rodzaju ikoną, a także świadectwem naszej historii. Dlatego nie widzimy powodu, aby stawiać w tym miejscu inny obiekt, którego jedyną zaletą byłoby to, że jest „nowy” czy „modny”. I tak jak mogłybyśmy się zgodzić na zastąpienie błędnych rozwiązań słusznymi, tak nie chcemy, aby dobra architektura została zniszczona w imię nowości, która to „nowość” często okazuje się gorsza od swojej poprzedniczki.

Czy dworzec Centralny jest funkcjonalny?

- W projekcie dworca Centralnego zastosowano wiele mądrych rozwiązań funkcjonalnych (m.in. wind dla niepełnosprawnych czy ruchomych schodów oraz podjazdów), jednak przez lata „barbarzyńskiej” administracji, która zmieniła charakter dworca, trudno je zauważyć. Zaprzeczono niejako założeniom projektantów, ponieważ oryginalne przejścia zablokowano, elementy identyfikacji wizualnej częściowo pozasłaniano, zepsute windy wyłączono z użytku, zamiast je naprawić, a także doraźnie podzielono przestrzeń, oddając ją do użytku prywatnym sprzedawcom. To sprawia, że na dworcu panuje pozorny chaos, jednak przy niewielkim wysiłku i uporządkowaniu obiektów handlowych z pewnością można mu przywrócić pierwotną przejrzystość.

Co można zrobić, by poprawić wizerunek dworca?

- Uważamy, że warto przywrócić dworzec Centralny do jego pierwotnej formy, dostosowanej jednak do współczesnych rozwiązań technicznych. Naszym marzeniem byłoby np. oczyszczenie dworca z reklam. Sposób ich prezentacji pozostawia wiele do życzenia. Uważamy, że przestrzeń, w której człowiek nie byłby atakowany z każdej strony często napastliwymi reklamami, to pomysł godny rozważenia. Mamy również nadzieję, że nasza identyfikacja wpłynie pozytywnie na wizerunek dworca, który stanie się wówczas miejscem licznych wydarzeń kulturalnych.

Całą rozmowę przeczytasz w serwisie "Rynek Kolejowy".
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP zamknęły skrytki bagażowe na trzech dworcach z powodu wojny

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Witold Urbanowicz 02 lipca 2021

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Przestrzeń

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Włodzimierz Winek 24 grudnia 2019

Zobacz również:

PKP zamknęły skrytki bagażowe na trzech dworcach z powodu wojny

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Witold Urbanowicz 02 lipca 2021

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Przestrzeń

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Włodzimierz Winek 24 grudnia 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5