Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Iława na autobusowych zakupach. Tworzy też węzeł przy dworcu

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-04-04 09:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Iława na autobusowych zakupach. Tworzy też węzeł przy dworcu
fot. ZKM Iława
Iława jest w trakcie przetargu na zakup nowych autobusów dla Zakładu Komunikacji Miejskiej. W grę wchodzi dziewięć pojazdów do obsługi regularnej komunikacji. Dwa z nich mają być hybrydowe. Zakupy dofinansuje Unia Europejska.

Dziewięć autobusów jest przedmiotem właśnie rozpisanego przez Iławę przetargu. Dostawa pojazdów ma się odbyć w ramach projektu pn. „Utworzenie węzła integracyjnego transportu miejskiego z innymi systemami transportu zbiorowego w Iławie”. Miasto chce wydać na ten cel łącznie 2,75 mln euro (ok. 12 mln zł). Zamówienie podzielono na dwie części.

W pierwszej części przetargu miasto chce pozyskać 7 pojazdów jednej marki z napędem spalinowym. Autobusy mają być niskoemisyjne, w całości niskopodłogowe o długości od 10,4 do 11 metrów i szerokości od 2,5 do 2,55 metra. Autobus ma pomieścić 85 osób, z czego od 20 do 25 na miejscach siedzących. Dostęp do co najmniej 6 siedzeń ma się odbywać z poziomu niskiej podłogi. Wejście do pojazdu zapewnią trzy pary podwójnych drzwi.

Pojazdy mają być wyposażone w silnik o mocy od 180 do 220 kW. Ma on spełniać normy emisji spalin Euro 6. We wnętrzu znaleźć ma się klimatyzacja, monitoring, zapowiedzi głosowe i informacja pasażerska. Przewidziano montaż trzech portów USB do ładowania urządzeń mobilnych. Malowanie autobusów ma być zgodne ze wzorem identyfikacji wizualnej miasta.

Będą też hybrydy

Druga część przetargu dotyczy dostawy dwóch autobusów z napędem hybrydowym. Pojazdy mają być również jednej marki i w całości niskopodłogowe. Inna będzie ich długość, bo zamawiający dopuścił w tej części pojazdy od 11,5 metra do 12 metrów długości oraz 2,5 do 2,55 metra szerokości. Autobus ma pomieścić 95 osób, z czego 30 na miejscach siedzących. Dostęp do co najmniej 8 siedzeń ma się odbywać z poziomu niskiej podłogi. Wejście do pojazdu zapewnią trzy pary podwójnych drzwi.

Moc silnika spalinowego będzie nieco mniejsza – od 140 do 190 kW. Również ma on spełniać normy emisji spalin Euro 6. Napęd elektryczny ma mieć moc co najmniej 110 kW. Tak jak w przypadku pierwszej części, także tutaj we wnętrzu znajdzie się klimatyzacja, monitoring, zapowiedzi głosowe i informacja pasażerska. Przewidziano montaż trzech portów USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Dodatkowo producent pojazdów ma udzielić zamawiającemu autoryzacji w zakresie umożliwiającym samodzielne wykonywanie przeglądów, obsług oraz napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych. Wymaga się dostarczenia kompletu narzędzi serwisowych i przeszkolił 16 kierowców w zakresie eksploatacji pojazdów.

Oferenci mogą brać udział w obu częściach zamówienia. Składanie ofert trwa do 6 maja. Kryteria wyboru są dwa – cena (60 proc.) i parametry techniczne (40 proc.). Szczegółowo oceniane będzie pojemność skokowa silnika, liczba miejsc z poziomu niskiej podłogi, materiał konstrukcyjny szkieletu, zastosowanie LED-ów, podział szyby przedniej, materiał poszycia zewnętrznego. W przypadku pojazdów hybrydowych oceniany będzie rodzaj napędu (szeregowy czy równoległy), a także dodatkowo rodzaj magazynu energii i konieczność doładowania magazynu energii z zewnętrznego źródła. Nowe autobusy mają być dostarczone najpóźniej o końca czerwca 2020 roku.

Iława z węzłem integrującym transport

Projekt utworzenia węzła integracyjnego transportu miejskiego z innymi systemami transportu zbiorowego kryje w sobie więcej zadań niż tylko zakup pojazdów autobusowych. Jego wartość określono na 26,5 mln zł. Urząd Marszałkowski w Olsztynie zdecydował o przyznaniu Iławie prawie 19 milionów złotych dotacji unijnej. 14 listopada 2018 roku udało się podpisać pierwszą umowę w ramach projektu – na rewitalizację terenu przy dworcu głównym.

Celem realizacji projektu będzie poprawa estetyki okolicy dworca kolejowego oraz zintegrowanie transportu miejskiego z przejazdami samochodów osobowych, taksówek i rowerzystów. Zgodnie z koncepcją przystanki autobusowe przeniesione zostaną w nowe miejsce, tak aby wszystkie linie kursowały w obrębie węzła. Wprowadzony zostanie także nowy, dynamiczny system informacji pasażerskiej. Przebudowane zostaną istniejące jezdnie i chodniki. Powstaną nowe parkingi: Kiss&Ride bezpośrednio przy placu dworcowym z 4 miejscami postojowymi zezwalającymi na zatrzymanie się pojazdu max na 1 minutę oraz Park&Ride krótkoterminowy na 30 stanowisk i długoterminowy na 100 stanowisk w pasie zieleni przy ul. Wojska Polskiego.

Nowością będą także wiaty wielofunkcyjne Bike&Ride czyli miejsca pozwalające w wygodny sposób przesiąść się z roweru na autobus lub pociąg. Reorganizacji ulegnie także teren zielony przy dworcu, który zamieni się w Park Dworcowy spełniający funkcję rekreacyjną. Znajdzie się w nim m.in. zabytkowa lokomotywa i pomnik, które będą przeniesione z poprzedniej lokalizacji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tyskie Linie Trolejbusowe kupują… elektrobusy

Komunikacja

Tyskie Linie Trolejbusowe kupują… elektrobusy

Witold Urbanowicz 04 kwietnia 2019

Włocławek z ofertą na osiem kolejnych Solarisów

Komunikacja

Włocławek z ofertą na osiem kolejnych Solarisów

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2019

Podrzeszowskie gminy wybierają Autosana. Znowu

Komunikacja

Podrzeszowskie gminy wybierają Autosana. Znowu

Witold Urbanowicz 27 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5