Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gniezno: W dawnej parowozowni i jej okolicach powstanie obszar handlowo-usługowy?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-05-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Gniezno: W dawnej parowozowni i jej okolicach powstanie obszar handlowo-usługowy?
fot. Kasper Fiszer
Niedawne uchwalenie przez gnieźnieńskich radnych planu zagospodarowania przestrzennego obszaru na którym stoi zabytkowa parowozownia, daje szanse na ponowne wykorzystanie ciekawego architektonicznie gmachu. Choć jedną z koncepcji jest utworzenie w nim muzeum, raczej nie dojdzie do realizacji spektakularnej wizji Narodowego Muzeum Kolejnictwa. Na terenach pokolejowych mogą znaleźć się m.in. sklepy czy punkty usługowe.

W 2017 r. grupa senatorów pod przewodnictwem Roberta Gawła zaproponowała utworzenie w Gnieźnie Narodowego Muzeum Kolejnictwa. Placówka miałaby przejąć nieużywane tereny pokolejowe z zabytkową parowozownią wachlarzową na czele, a kluczem do sukcesu przedsięwzięcia miałaby być duża popularność miasta na turystycznej mapie kraju związana z jego historyczną rolą w dziejach Polski. Do dziś zaprezentowany wówczas pomysł nie doczekał się jednak realizacji. Jak wskazują Polskie Koleje Państwowe, scenariusz zagospodarowania lokomotywowni oraz jej otoczenia będzie inny.

Nowa koncepcja nie wyklucza utworzenia muzeum


– W marcu 2022 r. wszedł w życie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w Gnieźnie, na mocy którego została określona funkcja tego obszaru – mówi Agnieszka Jurewicz z Zespołu ds. Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych. Twierdzi ona, że dokument ułatwi zagospodarowanie obszaru na cele usługowe, handlowe, wystawiennicze czy muzealne. Spółka prowadzi obecnie analizy dotyczące tego przedsięwzięcia, więc trudno mówić póki co o konkretnych rozwiązaniach.

Jeśli jednak na obszarze pokolejowym znajdzie się placówka muzealna, prawdopodobnie będzie ona współistnieć z instytucjami o zupełnie odmiennym charakterze. – Część obiektów, jak np. wachlarzowe hale dawnej parowozowni, są w w większości w dostatecznym stanie technicznym – ocenia nasza rozmówczyni. Przed ich otwarciem niezbędne wydają się jednak daleko posunięte prace remontowe.

Na razie lokomotywownia pozostaje w rękach PKP SA

Przedstawicielka PKP SA podkreśla, że plan zagospodarowania przestrzennego daje duże możliwości wykorzystania terenów. – W chwili obecnej obszar ten należy do naszej spółki – stwierdziła. Zapewniła jednocześnie, że zarządca nieruchomości będzie dążył do poszanowania walorów architektonicznych i historycznych swoich obiektów przy dostosowywaniu ich do pełnienia zupełnie nowych funkcji.

PKP SA wciąż nie znalazły natomiast sposobu zagospodarowania innej zabytkowej parowozowni – w Katowicach. Tam rozważano m.in. sprzedaż hali (jest ona niemożliwa ze wzgllędów prawnych) lub przekazanie jej samorządom (te nie są jednak zainteresowane nabywaniem kosztochłonnej nieruchomości). Korzystne z punktu widzenia kolejowej spółki zapisy prawa miejscowego w Gnieźnie zmniejszają prawdopodobieństwo powtórzenia się tego scenariusza w Wielkopolsce.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kongres Czystego Powietrza już w marcu!

Prawo & Finanse

Warszawa. Już jutro noc "parówek" czyli tramwajów 13N

Komunikacja

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Komunikacja

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Paweł Rydzyński 02 stycznia 2022

Zobacz również:

Kongres Czystego Powietrza już w marcu!

Prawo & Finanse

Warszawa. Już jutro noc "parówek" czyli tramwajów 13N

Komunikacja

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Komunikacja

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Paweł Rydzyński 02 stycznia 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5