Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: Decyzje ws. przebiegu tramwaju GPW w połowie wakacji

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-07-07 17:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Decyzje ws. przebiegu tramwaju GPW w połowie wakacji
Urząd Miasta w Gdańsku zapowiedział, że decyzja w sprawie przebiegu trasy tramwajowej Gdańsk Południe – Wrzeszcz zapaść ma na przełomie lipca i sierpnia. Sprawa budzi dużo dyskusji – przeciwko komunikacji szynowej pod oknami domów protestują mieszkańcy ulicy Bohaterów Getta.

Pomysł połączenia tramwajowego rozwijających się południowych dzielnic Gdańska z Wrzeszczem, z pominięciem wąskiego gardła w postaci rejonu Dworca Głównego, jest dyskutowany od dawna. Początkowo miał być realizowany w postaci tzw. Nowej Politechnicznej, ale propozycja ta wzbudziła szereg protestów – urzędnicy przy okazji tramwaju planowali wybudować autostradę miejską, co wiązałoby się z wyburzeniem zabytkowej zabudowy.

Po protestach Ratusz przedstawił nową propozycję w postaci tzw. trasy Gdańsk Południe – Wrzeszcz. Ma ona łączyć południowe dzielnice Ujeścisko i Jasień właśnie z Wrzeszczem, już bez kłopotliwej autostrady dla samochodów. Nie obyło się i tym razem bez sprzeciwów – tym razem mieszkańców ul. Bohaterów Getta, którzy nie chcą tramwaju pod swoimi oknami. Złożyli oni nawet zawiadomienie do prokuratury przeciwko prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, któremu zarzucają m.in. narażenie ich na „straty materialne spowodowane przygotowanymi decyzjami oraz narażenie na utratę zdrowia i życia”.

Władze miasta zapowiadają, że ostateczne rozstrzygnięcia co do przebiegu zapadną na przełomie lipca i sierpnia. Urzędnicy czekają jeszcze na opracowanie naukowców z Politechniki Gdańskiej. Ma ono być podsumowaniem szeregu spotkań oraz przeanalizowaniem wariantów przebiegu. Wybór przebiegu pozwoli na rozpoczęcie przygotowań do realizacji inwestycji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaj? Tak, byle nie pod moim oknem

Felietony i komentarze

Tramwaj? Tak, byle nie pod moim oknem

Paweł Rydzyński 04 lipca 2016

Gdańsk kupi w tym roku nowe tramwaje i autobusy

Komunikacja

Gdańsk kupi w tym roku nowe tramwaje i autobusy

Redakcja 14 marca 2016

Nowa Politechniczna w Gdańsku. Woonerf zamiast autostrady

Przestrzeń

Nowa Politechniczna w Gdańsku. Woonerf zamiast autostrady

Tomasz Larczyński 11 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5