Partnerzy serwisu:
Mobilność

DOT Smart City Challenge, czyli 50 mln dol. do wygrania

Dalej Wstecz
Autor:

Marcin Żywiałkowski

Data publikacji:
2016-03-10 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

DOT Smart City Challenge, czyli 50 mln dol. do wygrania
fot. Audi
Konkurs DOT Smart City Challenge to próba nakłonienia miast do uwzględnienia automatycznych samochodów w swoich planach transportowych. Amerykański Departament Transportu liczy, że konkurs zachęci władze miejskie do inwestycji w ten środek transportu.

Planowanie rozwoju sieci automatycznych samochodów w USA idzie zaskakująco wolno. Nawet duże inwestycje koncernów takich jak Google czy Tesla w rozwój tej technologii, nie zachęcają amerykańskich miast do uwzględnienia autonomicznych samochodów w swoich planach rozwoju komunikacji. Konkurs, organizowany przez Amerykański Departament Transportu, próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ta technologia przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz rozwoju mobilności.

W pierwszym etapie konkursu, departament wysłał do średniej wielkości ośrodków miejskich pytanie o ich wizję miasta wyposażonego w technologiczne nowinki takie jak czujniki ruchu, kamery drogowe oraz inne elementy inteligentnej infrastruktury miejskiej. Następnie zapytano jak te elementy, w połączeniu z autonomicznymi samochodami, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz obniżenia emisji szkodliwych substancji w ich miastach. Po pierwszym etapie konkursu, aplikację wysłało 78 miast, rozmieszczonych niemal na całym terenie USA. Podstawowym warunkiem udziału w konkursie było posiadanie przez miasto systemu transportu publicznego.


Źródło: Departament Transportu USA

Prezentacja pięciu miast, które doszły do finału odbędzie się w najbliższą sobotę, podczas festiwalu South by Southwest w Austin w Teksasie. Zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu. Według organizatorów celem konkursu nie jest tworzenie czysto teoretycznych koncepcji, ale realnych modeli ruchu, działających w prawdziwym mieście.

Departament Transportu rozpoczął współpracę z firmą Autodesk, która wydała program Infraworks 360 służący do komputerowego modelowania miasta. Jak mówi Antony Foxx, sekretarz Departamentu Transportu w wywiadzie dla portalu Citylab.com, program daje możliwość stworzenia dwudziestu modeli tego samego zagadnienia. Pozwala to na rozpatrzenie wszystkich za i przeciw każdej wersji i wybrania najbardziej sensownej. Można osadzić problem w wirtualnej rzeczywistości i sprawdzić jak to działa. Dzięki temu nie trzeba wydawać pieniędzy na usprawnienia, które teoretycznie wydają się dobre, a następnie analizować czy przyniosły zamierzony skutek.


Zrzut ekranu programu Infraworks na przykładzie Miami, Źródło: Autodesk

Program pozwala także tworzyć wizje nowoczesnego transportu, osadzając go w istniejących uwarunkowaniach miejskich. Oprócz symulacji ruchu, program pozwala na zbadanie wpływu automatycznych pojazdów na cały transport miejski. Infraworks 360 był używany w wielu projektach infrastrukturalnych, takich jak budowa nowego hotelu i terminala na lotnisku w Denver. Waszyngton za pomocą tego narzędzia analizował wpływ posadzenia roślin na dachach na obniżenie efektu wysp ciepła i zagospodarowania wody deszczowej. Program pomaga także w dyskusjach i konsultacjach społecznych, tworząc wizualizacje oparte na twardych danych matematycznych.

Zwycięzca konkursu otrzyma roczną subskrypcję na program Infraworks 360, pakiet szkoleniowy, 50 milionów dolarów nagrody i system wspomagający pracę kierowców autobusów firmy Mobileye.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy automatyczne samochody ograniczą liczbę wypadków?

Mobilność

Czy automatyczne samochody ograniczą liczbę wypadków?

Marcin Żywiałkowski 02 marca 2016

Tesla stworzyła „samochód sieciowy”. Nawigacja przyszłości?

Komunikacja

Tesla stworzyła „samochód sieciowy”. Nawigacja przyszłości?

Jakub Dybalski 16 października 2015

RobotTaxi, czyli japońskie taksówki… bez kierowców

Komunikacja

RobotTaxi, czyli japońskie taksówki… bez kierowców

Jakub Dybalski 12 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5