Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Do MegaWarszawy trafiły Leszno i Żabia Wola

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-03-28 13:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Do MegaWarszawy trafiły Leszno i Żabia Wola
źródło: konsultacjemetropolia.pl
Na konferencji prasowej zorganizowanej przez władze Warszawy w sprawie uruchomionych w zeszłym tygodniu pisowskich konsultacji dot. projektu ustawy o utworzeniu metropolii warszawskiej, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zwrócił uwagę, że na mapie na stronie konsultacji w granicach planowanej wielkiej Warszawy znalazły się gminy… Żabia Wola i Leszno, których w projekcie nie ma i nikt o nich do tej pory nie wspominał.

PiS jeszcze niedawno zapowiadał szerokie konsultacje społeczne, w sprawie kontrowersyjnego projektu zmiany ustroju Warszawy i okolic, który pod koniec stycznia trafił do Sejmu. O projekcie pisaliśmy wielokrotnie. Zakłada on utworzenie nowego miasta stołecznego Warszawy, które objęłoby zasięgiem dzisiejszą Warszawę i ponad trzydzieści gmin. Byłoby nową jednostką samorządową, choć zbliżoną zadaniami do powiatu.

Projekt wzbudził głośne kontrowersje samorządowców i mieszkańców (w niedzielę w referendum w Legionowie prawie 95 proc. głosujących, przy blisko 50–procentowej frekwencji powiedziało „nie” temu pomysłowi). Firmujący projekt poseł Jacek Sasin tłumaczy dość niejasno że projektu właściwie nie ma, jest dopiero podstawą do dyskusji, ale jednocześnie uruchomił stronę [konsultacjemetropolia.pl], na której można się zapoznać z informacjami o pomyśle i wypełnić ankietę z zamkniętymi pytaniami.

We wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz, wiceprezydent Michał Olszewski, przedstawiciele władz Legionowa, Podkowy Leśnej i rady Warszawy nie pozostawili na konsultacjach suchej nitki. Wskazali, że na stronie nie ma w ogóle projektu ustawy, więc nie wiadomo co jest konsultowane (są jedynie pobieżne „założenia projektu ustawy”), brakuje tam zdania ekspertów, przedstawiona historia powstawania metropolii pomija kluczowe etapy, jak np. utworzenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego na potrzeby wykorzystania funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wskazywano, że ankieta z zamkniętymi pytaniami i odpowiedziami uniemożliwia wpisanie własnych uwag (choć warto zaznaczyć, że na stronie jest podany adres mailowy, na który można wysłać uwagi). Ale też do aglomeracji włączono dwie gminy, których tam wcześniej nie było.

Właściwie to nawet trzy, bo na mapie można zobaczyć Podkowę Leśną, której projekt ustawy nie wymienia (politycy PiS bardzo szybko nazwali to „przeoczeniem” ale błędu wciąż nie naprawili). Poza nią w granicach wielkiej Warszawy jest gmina wiejska Leszno, część powiatu warszawskiego zachodniego, oraz gmina Żabia Wola, część powiatu grodziskiego.

Wspomniana mapa jest jedyną informacją o zakresie powiększonej Warszawy. Jak już wspomniano na stronie konsultacyjnej nie ma projektu ustawy, w którym wymieniono gminy wchodzące w skład metropoli. Nie ma tam też listy gmin, które miałyby wejść w jej skład. Sama mapka jest zresztą niezbyt czytelna, znajdziemy tam zarysy granic gmin, ale bez nazw.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Legionowo. W referendum stanowcze „nie” włączeniu do Warszawy

Prawo & Finanse

Legionowo. W referendum stanowcze „nie” włączeniu do Warszawy

Jakub Dybalski 27 marca 2017

Dlaczego w Warszawie nie będzie referendum, a w Legionowie będzie?

Prawo & Finanse

Dlaczego w Warszawie nie będzie referendum, a w Legionowie będzie?

Jakub Dybalski 17 marca 2017

Warszawa. Sasin chce rozmawiać o metropolii. Ale z kim?

Przestrzeń

Warszawa. Sasin chce rozmawiać o metropolii. Ale z kim?

Jakub Dybalski 16 marca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5