Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Chińczycy nie odpuszczają metra na Bemowie. Skargi do KIO i UOKiK

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-07-03 14:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Chińczycy nie odpuszczają metra na Bemowie. Skargi do KIO i UOKiK
fot. WU
Chińska firma Sinohydro nie odpuszcza sobie szansy na kontrakt na budowę ostatniego po zachodniej stronie odcinka II linii metra od stacji C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska wraz z STP Mory. Wykonawca zarzuca zwycięzcy – konsorcjum firm Gulermak i Astaldi – zawarcie antykonkurencyjnego porozumienia.

Przedmiotem zamówienia jest projekt i budowa ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra – od stacji C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska wraz ze Stacją Techniczno-Postojową na Morach. Na 3,92-kilometrowym odcinku przewidziano trzy nowe stacje. Więcej o założeniach inwestycji – w tym wystroju – piszemy tutaj. W postępowaniu wpłynęły dwie oferty. Metro Warszawskie rozstrzygnęło przetarg w czerwcu, wybierając ofertę złożoną przez konsorcjum firm Astaldi i Gulermak za 1,623 mld zł brutto. Konieczne były jednak zmiany w budżecie miasta, gdyż obie oferty o ponad 400 mln zł przekraczały zaplanowaną kwotę.

Od rozstrzygnięcia przetargu wpłynęło odwołanie, złożone przez jednego z uczestników, firmę Sinohydro. Jej zdaniem Metro Warszawskie powinno było wykluczyć ofertę złożoną przez zwycięskie konsorcjum firm Astaldi i Gulermak. – Zdaniem Sinohydro wykonawca ten (jako Konsorcjum) zawarł niedozwolone antykonkurencyjne porozumienie mające na celu uzgodnienie warunków składanych ofert, w szczególności w zakresie prac i ceny, co doprowadziło do zakłócenia konkurencji pomiędzy wykonawcami w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Odwołujący twierdzi, że firmy Astaldi i Gulermak złożyły ofertę jako konsorcjum pomimo, że byłyby w stanie samodzielnie złożyć oferty z realną szansą na wygranie przetargu, a tym samym wyeliminowali konkurencję pomiędzy sobą ze szkodą dla zamawiającego – mówi Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Sinohydro powołuje się tutaj na art. 24 ust. 1 pkt 20 ustawy, zgodnie z którym z postępowania należy wykluczyć wykonawcę, "który z innymi wykonawcami zawarł porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji między wykonawcami w postępowaniu o udzielenie zamówienia, co zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą stosownych środków dowodowych".

Argumentów Chińczykom może dostarczać obecnie realizowany etap rozbudowy tzw. odcinków 3+3, gdzie Astaldi i Gulermak realizują odpowiednio odcinki wschodni-północny na Targówek i zachodni na Wolę oddzielnie. Wymagały tego jednak warunki przetargu – jeden wykonawca mógł złożyć ofertę na jeden tylko odcinek, więc wykonawcy, którzy wcześniej realizowali odcinek centralny II linii, postanowili wystartować oddzielnie.

Odwołanie chińskiej firmy wpłynęło w poniedziałek 2 lipca. Inni wykonawcy mogą teraz w ciągu trzech dni od otrzymania kopii odwołania mogą przyłączyć się do odwołania, bądź opowiedzieć się po stronie zamawiającego, wskazując na interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje. – Na dzień dzisiejszy oczekujemy na pisma z Krajowej Izby Odwoławczej, w których kolejno zostaniemy poproszeni o przekazanie informacji dot. postępowania, przekazanie kopii dokumentacji postępowania oraz zostaniemy poinformowani o terminie rozprawy – informuje Bartoń. KIO ma 15 dni na rozpoznanie odwołania.

Sinohydro nie poprzestało jednak jedynie na odwołaniu do KIO. Została dołączona do niego kopia zawiadomienia Prezesa UOKiK-u z 21 czerwca o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro: Księcia Janusza z pierwszymi elementami sufitu

Przestrzeń

Metro: Księcia Janusza z pierwszymi elementami sufitu

Witold Urbanowicz 04 lipca 2018

Metro: Krystyna zaczęła drążyć swój ostatni odcinek na Woli

Przestrzeń

Metro: Krystyna zaczęła drążyć swój ostatni odcinek na Woli

Witold Urbanowicz 03 lipca 2018

Metro z Woli na Bemowo: Rusza nowy przetarg

Przestrzeń

Metro z Woli na Bemowo: Rusza nowy przetarg

Witold Urbanowicz 27 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5