Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Charków szykuje się do powrotu metra po blisko trzymiesięcznej przerwie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-05-16 17:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Charków szykuje się do powrotu metra po blisko trzymiesięcznej przerwie
fot. MJ
Metro w Charkowie nie jeździ od blisko trzech miesięcy. Jego stacje i tunele od początku służą za schron dla ludności. Teraz władze miasta zapowiedziały, że kolej podziemna ma wznowić kursowanie w ciągu 1,5-2 tygodni.

W Charkowie – drugim największym mieście Ukrainy – znajdują się trzy linie metra o łącznej długości 38,45 km. Miasto posiada 30 stacji – wszystkie pod ziemią, choć większość dość płytko. Najgłębsza stacja to Puszkinska, która znajduje się ok. 35 m pod ziemią.

Już pierwszego dnia wojny wstrzymano ruch pociągów i perony przeznaczono w całości na schrony. Większość pociągów pozostała pod ziemią. Z czasem stacje, pociągi i tunele stały się nie tylko miejscem czasowego schronienia w czasie nalotów, ale i drugim domem dla wielu mieszkańców, których mieszkania czy domy uległy zniszczeniu w czasie nieustannego rosyjskiego ostrzału. Metro przystosowano szybko do drugiego życia – organizowano tu zajęcia czy lekcje dla uczniów, odbywały się też koncerty.

Postępująca ukraińska kontrofensywa w ostatnich dniach pozwoliła na oddalenie zagrożenia dla Charkowa. Ustały ostrzały, a w poniedziałek 16 maja ukraińskie wojska poinformowały o oczyszczeniu terenu do rosyjskiej granicy, oddalonej od Charkowa o min. 25 km.

W poniedziałek 16 maja częściowo wznowiła kursowanie komunikacja naziemna – na ulice wyjechały pierwsze autobusy i trolejbusy. W ciągu kilku dni dołączyć mają też tramwaje. Z czasem – do końca miesiąca – liczba linii będzie ulegała zwiększeniu. Do pełnego powrotu jednak długa droga z uwagi na znaczne straty w taborze. Poza tym władze miasta postanowiły wykorzystać okazję i „zoptymalizować” układ torowisk – z jednej ulicy usuwane jest już torowisko, by zrobić miejsce dla poszerzonej jezdni. Zapowiedziano już zakup eleketrobusów – można spodziewać się, biorąc pod uwagę wcześniejsze zamówienia, będą to tureckie Karsany.

Do układanki brakuje metra. Wcześniej zapowiadano, że powrót kolei podziemnej będzie możliwy w ciągu 2-3 miesięcy od zakończenia działań wojennych. Niektóre elementy infrastruktury miały zostać uszkodzone, w tym metromost i jedna z zajezdni.

Teraz okazuje się, że możliwy będzie szybszy powrót – po oględzinach infrastruktury okazało się, że można dalej prowadzić ruch. Metro ma wznowić kursowanie w ciągu 1,5-2 tygodni. Poproszono już mieszkańców metra o rozpoczęcie opuszczania pociągów w celu ich przygotowania do pracy. Mieszkańcy – nie tylko samego Charkowa, ale i z innych obszarów obwodu – mogą dalej przebywać na stacjach. Docelowo wszyscy, którzy stracili swoje domy, mają zostać przeniesieni do hosteli.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro w Charkowie na razie co 30 minut

Przestrzeń

Metro w Charkowie na razie co 30 minut

Witold Urbanowicz 23 maja 2022

Charków równo po trzech miesiącach uruchomi metro

Komunikacja

Charków równo po trzech miesiącach uruchomi metro

Witold Urbanowicz 21 maja 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5