Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Były prezydent Chorzowa szefem górnośląskiego ZTM

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-02-20 10:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Były prezydent Chorzowa szefem górnośląskiego ZTM
fot. KZK GOP
Marek Kopel został wybrany przez przedstawicieli miast metropolii górnośląsko–zagłębiowskiej (GZM) na szefa organizowanego właśnie Zarządu Transportu Metropolitalnego. To instytucja, która w tym roku zacznie stopniowo zastępować KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy.

Górnośląski ZTM to jeden z głównych efektów stworzenia w zeszłym roku GZM. Miasta aglomeracji skorzystały z uchwalonej niedawno ustawy dla Górnego Śląska, która pozwoliła stworzyć im strukturę zarządzającą sprawami o charakterze ponadlokalnym, przede wszystkim transportem publicznym, ale też m.in. inwestycjami komunikacyjnymi przekraczającymi granice miast.

W tym celu przedstawiciele miast GZM zdecydowali o zasileniu tzw. funduszu solidarności, który ma sięgnąć 100 mln zł. Z niego mają być dofinansowywane duże inwestycje, trochę na wzór funduszy unijnych (do 85 proc. kosztów). Największe miasta – Katowice, Zabrze i Tychy – zrezygnowały ze swojej części, dzięki temu więcej pieniędzy trafi do bardziej potrzebujących miast. Zyska m.in. Bytom.

Poza tym członkowie GZM wybrali szefa ZTM-u. Zaskoczenia nie było, bo Marek Kopel był jedynym kandydatem. Był przez blisko dwie dekady prezydentem Chorzowa (1991–2010), a ostatnio wiceprezesem KZK GOP.

Choć ZTM formalnie przejmie organizację transportu w metropolii dopiero w przyszłym roku, to na 2018 r. wyznaczono mu zadanie zorganizowania połączenia lotniska w Katowicach z pozostałymi miastami aglomeracji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Krosno kupi autobusy od Volvo, Autosana i MMI

Komunikacja

Krosno kupi autobusy od Volvo, Autosana i MMI

Jakub Dybalski 20 lutego 2018

Górny Śląsk marzy o 300 autobusach elektrycznych w prezencie

Prawo & Finanse

Górny Śląsk marzy o 300 autobusach elektrycznych w prezencie

Jakub Dybalski 02 stycznia 2018

GOP: Czy powstanie kolej metropolitalna?

Komunikacja

GOP: Czy powstanie kolej metropolitalna?

Kasper Fiszer 10 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5