Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Budowa nowego dworca w Koluszkach ruszy pół roku później

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-10-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Budowa nowego dworca w Koluszkach ruszy pół roku później
fot. Darekm135, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commonsDworzec kolejowy w Koluszkach
W podłódzkich Koluszkach powstanie tzw. dworzec systemowy. Budowa nowego obiektu ma rozpocząć się nieco później, niż zakładano pierwotnie, ale – jak zapewniają PKP – podróżni wkrótce będą mogli liczyć na wyższy komfort oczekiwania na pociągi. Szczególnie korzystne zmiany mają dotyczyć osób mających problemy z poruszaniem się.

Wkrótce układ infrastruktury pasażerskiej na stacji kolejowej w Koluszkach ulegnie bardzo istotnym zmianom. Z peronu nr 2 zniknie bowiem przeznaczony do rozbiórki budynek dworca. Zastąpi go nowy obiekt zlokalizowany na placu przed stacją. Dzięki temu podróżni chcący kupić bilet nie będą musieli przechodzić przejściem podziemnym na peron nr 2 nawet wtedy, gdy ich pociąg będzie podstawiony na tor przy którymś z pozostałych peronów.

Kolejny innowacyjny dworzec systemowy

W październiku 2020 r. zarządca starego dworca i inwestor budowy nowego, spółka Polskie Koleje Państwowe, zapowiedział, że realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się w połowie 2022 r. Roboty – ani wyburzeniowe, ani budowlane – wciąż jednak nie ruszyły. – Obecnie rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane w pierwszym kwartale 2023 r. – mówi Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami PKP SA.

Nowy obiekt ma zostać wybudowany w formule indywidualnego innowacyjnego dworca systemowego. Choć będzie się on nieco różnił od dotychczasowych realizacji tzw. IDS-ów, jego układ czy zastosowane rozwiązania będą więc podobne do tych znanych z dworców w np. rogowie czy Mławie. – W przestrzeni dworca planowane są pomieszczenia poczekalni, kas bietowych czy sanitariaty, a także niewielka powierzchnia komercyjna – zapowiada nasza rozmówczyni.

Z dworca na peron pod dachem

Zmiany będą dotyczyć także otoczenia nowego dworca. Przy budynku ma pojawić się m.in. wiata rowerowa, wieża zegarowa oraz zadaszone przejście z dworca do przejścia podziemnego. Całość ma być dostosowana do potrzeb o ograniczonych możliwościach poruszania się, w tym niepełnosprawnych. – Planowane jest też wyburzenie dotychczasowego dworca – potwierdza wcześniejsze plany przedstawicielka PKP SA.

– Inwestycja jest realizowana w ramach Programu inwestycji dworcowych na lata 2016 – 2023 – mówi Agnieszka Jurewicz. Aktualny termin planowanego zakończenia prac wykracza jednak poza ten okres. Jesli nie pojawią się dodatkowe komplikacje, nowy dworzec ma bowiem zostać ukończony w pierwszym kwartale 2024 r. Jego budowa jest dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5