Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2014-08-11 10:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej
fot. KF
Za kilka miesięcy będzie można korzystać z elektronicznej karty Migawka do kodowania biletów komunikacji miejskiej w Zgierzu. To kolejne, po czerwcowym stworzeniu biletu aglomeracyjnego, rozszerzenie zakresu obowiązywania łódzkiego nośnika. Zgierski MUK otrzymał już pierwsze egzemplarze Migawki, które niebawem trafią do zgierzan.

Jak poinformował organizator zgierskiej komunikacji miejskiej, Miejskie Usługi Komunikacyjne, w czwartym kwartale tego roku w miejscowym transporcie publicznym zaczną obowiązywać bilety kodowane na karcie Migawka. Nośnik o nazwie zaczerpniętej z codziennego języka regionu łódzkiego (migawka to potoczne określenie biletu miesięcznego) wydawany jest mieszkańcom Łodzi od grudnia 2011 roku i na początku był jedynie następcą papierowego biletu okresowego w stolicy regionu.

Po Zgierzu nie tylko w ramach biletu aglomeracyjnego

Stopniowo jednak funkcjonalność karty się rozszerza. Pierwszą dużą zmianą było rozpoczęcie kodowania na Migawce miesięcznego Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego, który uprawnia do podróży pociągami regionalnymi Przewozów Regionalnych oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i komunikacją miejską. Wraz ze zmianą nośnika z papierowego biletu kolejowego na elektroniczny bilet miejski rozszerzył się też obszar, na którym akceptowany jest WBA – do komunikacji organizowanej przez Łódź doszły także systemy transportu miejskiego Zgierza i Pabianic.

Równolegle rozpoczęła się także sprzedaż okresowego biletu łódzko-pabianickiego, który umożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej w dwóch połączonych linią tramwajową miastach. Kolejnym krokiem będzie zapowiedziana właśnie dalsza częściowa integracja komunikacji zgierskiego MUK z systemem biletowym aglomeracji łódzkiej.

Koniec z miesięcznymi znaczkami

Choć prawdopodobnie nie zmieni się taryfa biletowa, a jedynie nośnik, dla pasażerów oznacza to pewne pozytywne zmiany. Podróżni uzyskają możliwość jednoczesnego kodowania biletów systemu łódzkiego i zgierskiego w jednym punkcie sprzedaży i na jednej karcie. To o tyle istotne, że linia tramwajowa 16 Łódź – Zgierz i przejeżdżająca przez miasto 46 Łódź – Ozorków objęte są taryfą łódzką także na terenie Zgierza.

Zmiana nośnika znacznie unowocześni też przestarzały system sprzedaży biletów okresowych MUK. W dalszym ciągu opiera się on na dopinanych do legitymacji znaczkach ważnych nie przez 30 kolejnych dowolnie wybranych dni, ale przez konkretny miesiąc kalendarzowy (np. od 1 do 31 sierpnia).

Pierwsze zgierskie Migawki dotarły już do emitenta

MUK zaprezentował też wzór karty, która będzie wydawana zgierzanom. Choć ma mieć taką samą funkcjonalność jak karty łódzkie, będzie mieć inny wzór graficzny. Na awersie karty znajdzie się zdjęcie dziewiętnastowiecznego domu tkackiego, jednej z wizytówek miasta. Zgierz jest bowiem uznawany za pionierski ośrodek polskiego tkactwa – był pierwszym na ziemiach polskich producentem sukna na rynek rosyjski.

Organizator poinformował na swojej stronie internetowej, że do urzędu trafiły już pierwsze egzemplarze kart, które wkrótce będą nośnikami zgierskich biletów. W okresie przejściowym ma być możliwy zakup zarówno dotychczas obowiązujących znaczków, jak i zakodowanie usługi na nowym nośniku. Dokładna data rozpoczęcia dystrybucji nie jest jeszcze znana.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zgierz. Zmiany wizerunkowe miejskiego przewoźnika

Komunikacja

Zgierz. Zmiany wizerunkowe miejskiego przewoźnika

Roman Czubiński 18 sierpnia 2014

Tczew chce dołączyć do integracji taryfowej w Trójmieście

Prawo & Finanse

Tczew chce dołączyć do integracji taryfowej w Trójmieście

Paweł Rydzyński 31 lipca 2014

PKM zostanie włączona w system biletu metropolitalnego?

Prawo & Finanse

PKM zostanie włączona w system biletu metropolitalnego?

Paweł Rydzyński 24 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5