Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Autobusy KD pojadą do Sycowa, Złotoryi i Lwówka Śl. [mapy tras]

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
09-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Zanim pociągi Kolei Dolnośląskich pojadą po liniach przejętych przez region, wzdłuż nich pojadą autobusy KD z kolejową taryfą. Po ich debiucie na trasach z Kłodzka do Lądku Zdroju i Stronia Śląskiego, biało-żółte pojazdy zobaczymy w Złotoryi i Lwówku Śląskim, w Przemkowie i Radwanicach, a także w Sycowie. Autobusy będą skomunikowane z pociągami, a bilety kupimy w "kolejowej" cenie! Połączenia mają ruszyć od 1 września bieżącego roku.

– Kolejne stolice powiatów: złotoryjskiego i lwóweckiego zostają włączone do sieci połączeń realizowanych przez Koleje Dolnośląskie. Rozszerzamy siatkę połączeń komunikacji autobusowej, ściśle zintegrowanej z połączeniami kolejowymi naszego regionalnego przewoźnika. Dla mieszkańców będzie to ułatwienie w codziennej komunikacji, w drodze do miejsc pracy czy szkoły. Rozwój dostępności transportowej jest priorytetem dla samorządu województwa – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Do sieci połączeń realizowanych przez Koleje Dolnośląskie dołączają trzy nowe linie: z Legnicy przez Złotoryję i Lwówek Śląski do Jeleniej Góry, z Chocianowa przez Przemków i Radwanice do Głogowa, a także z Sycowa do Oleśnicy. Wszystkie te połączenia będą realizowane autobusami kursującymi w barwach Kolei Dolnośląskich. Wszystkie trzy linie mają ruszyć 1 września bieżącego roku.

– Pierwsze takie połączenie autobusowe pomiędzy Kłodzkiem i Stroniem Śląskim okazało się sukcesem. Skorzystało z niego już ponad 31 tysięcy osób. Dzięki uruchomieniu następnych takich połączeń, do sieci połączeń włączymy miejscowości, w których żyje 55 tys. Dolnoślązaków, realizując tym samym konsekwentnie nasz plan walki z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za kolej.

Kolejne powiaty z dostępem do komunikacji kolejowej

Połączenie przez Złotoryję i Lwówek Śląski spowoduje, że kolejne dwie stolice powiatów zostaną włączone do siatki połączeń kolejowych. Dodatkowo mieszkańcy Legnicy i Jeleniej Góry uzyskają bezpośrednie połączenie „kolejowe” pomiędzy tymi miastami.

– Koleje Dolnośląskie jeszcze w XXI wieku realizowały połączenia do Lwówka Śląskiego i widzimy, jak wielka jest potrzeba, by mieszkańcom tej miejscowości udostępnić możliwość dojazdu na jednym bilecie np. do Wrocławia. Cieszę się, że wracamy do Lwówka, cieszę się też, że otwieramy się na nowe kierunki – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Autobusy KD pojadą nie tylko do stolic powiatów, ale także polepszą komunikację np. w powiecie polkowickim, gdzie kolejne gminy, Przemków i Radwanice, uzyskają połączenie „kolejowe” – z Głogowem i Chocianowem. Połączenie we wschodniej części Dolnego Śląska, skomunikowane do Wrocławia, uzyskają także mieszkańcy gminy i miasta Sycowa.

Współpraca między samorządami wszystkich szczebli

We wrześniu 2022 roku Koleje Dolnośląskie zaczęły realizować połączenie pomiędzy Kłodzkiem Miasto a Stroniem Śląskim przez Lądek-Zdrój. Miało to miejsce mimo tego, że linia kolejowa w tamtym odcinku jest nadal nieczynna. Połączenie autobusowe stało się ogromnym hitem. Podróżując ze Stronia Śląskiego możemy nabyć jeden bilet – na odcinku np. do Wrocławia Głównego. Analogicznie taką możliwość mamy w kasie biletowej we Wrocławiu.

– Jest to rewelacyjne rozwiązanie i polecam innym samorządom, żeby spróbowały – opowiada o projekcie Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego. – Ta komunikacja naprawdę zastępuje pociągi i rozwiązuje problemy związane z wykluczeniem komunikacyjnym. Linia została uruchomiona we wrześniu 2022 roku jako pierwsza w Polsce w takiej formie.

Z połączeń pomiędzy Kłodzkiem i Stroniem Śląskim skorzystało już ponad 31 tysięcy osób. Połączenie to jest realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy partycypacji finansowej powiatu kłodzkiego, a także gmin Kłodzko (miasto), Kłodzko (gmina), Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie.

Rozmowę z marszałkiem Myrdą, a propos planów regionu na rozwój siatki połączeń kolejowych, publikujemy tutaj.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Węgry z jednym tanim biletem na kolej i autobusy w całym kraju

Mobilność

Węgry z jednym tanim biletem na kolej i autobusy w całym kraju

Michał Szymajda 07 marca 2023

Wrocław: Nowa propozycja miasta ws. wspólnego biletu na kolej

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Węgry z jednym tanim biletem na kolej i autobusy w całym kraju

Mobilność

Węgry z jednym tanim biletem na kolej i autobusy w całym kraju

Michał Szymajda 07 marca 2023

Wrocław: Nowa propozycja miasta ws. wspólnego biletu na kolej

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5