Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Białystok z węzłem komunikacyjnym. Dokumentacja w połowie roku?

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2016-03-25 07:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Białystok z węzłem komunikacyjnym. Dokumentacja w połowie roku?
dworzec w Białymstokufot. Pacyfa, lic. CC 3.0
Stolica województwa podlaskiego planuje stworzyć Intermodalny Węzeł Komunikacyjny. Inwestycja ma zintegrować miejską komunikację zbiorową z autobusami komunikacją regionalną i koleją. Poprawi również warunki ruchu pieszego i rowerowego.

Białystok od dłuższego czasu przymierza się do budowy centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory miasto dysponowało jedynie niewielkim, składającym się z sześciu wiat węzłem dla pasażerów autobusów komunikacji miejskiej, zlokalizowanym przy ulicach Sienkiewicza i Piłsudskiego, oddanym do użytku na początku 2014 roku.

Nowo planowane centrum przesiadkowe ma być węzłem z prawdziwego zdarzenia, integrującym zarówno komunikację miejską w Białymstoku, jak i transport kolejowy oraz autobusy regionalne.

Komunikacja z priorytetem

Intermodalny Węzeł Komunikacyjny zostanie zlokalizowany przy dworcach PKP i PKS. W trakcie jego budowy Białystok zmodernizuje również okoliczną sieć drogowa. Przebudowane zostaną skrzyżowania Bohaterów Monte Cassino/Łomżyńska, Bohaterów Monte Cassino/kard. Wyszyńskiego oraz Zwycięstwa/Kolejowa. Modernizacja czeka ul. św. Rocha, Łomżyńską i Bohaterów Monte Cassino. Ta ostatnia zostanie dodatkowo przedłużona do ul. Kopernika, tworząc zupełnie nowe skrzyżowanie z wlotem na odcinku między Łomżyńską oraz Hetmańską.

Głównym celem przebudowy układu drogowego jest zapewnienie komunikacji zbiorowej priorytetu w transporcie. Władze miasta chcą, by autobusy były w możliwie największym stopniu niezależne od korków samochodowych. Modernizacja ulic ma również poprawić warunki ruchu rowerowego, które do tej pory nie były w okolicach dworca najlepsze. Brakowało dedykowanej infrastruktury, toteż rowerzyści zmuszeni byli do poruszania się mało bezpiecznymi jezdniami.

W ramach inwestycji pod torami stacji Białystok Główny powstanie także tunel dla autobusów, rowerów i pieszych. Połączy ul św. Rocha i Zwycięstwa, niwelując konieczność nadkładania drogi przez wiadukt Dąbrowskiego bądź noszenia jednośladów po schodach kładki nad dworcem.

Przetargi w połowie roku?

Miasto nie dysponuje jeszcze żadnymi konkretnymi planami, jednak w ciągu najbliższych miesięcy ma się to zmienić.

- Na razie opieramy się na ogólnej koncepcji przebudowy układu drogowego. Przetargi na opracowanie dokumentacji projektowej zostaną rozpisane najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku – informuje Anna Nurzyńska z Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich w Białymstoku. – Z racji wielkości inwestycji jej realizacja będzie przebiegać etapowo.

Łączny koszt budowy centrum przesiadkowego oraz przebudowy układu drogowego wokół niego wyniesie 145 mln zł. Zdecydowaną większość (125 mln zł) pokryje Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dokładny termin realizacji nie jest na razie znany. Wiadomo jedynie, że całość zostanie oddana do użytku przed końcem 2020 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowe węzły przesiadkowe w pomorskich miastach

Przestrzeń

Nowe węzły przesiadkowe w pomorskich miastach

Tomasz Larczyński/Jakub Madrjas 17 marca 2016

Nowy Jork: Stacja jak katedra. Węzeł na miejscu WTC

Przestrzeń

Nowy Jork: Stacja jak katedra. Węzeł na miejscu WTC

Witold Urbanowicz 06 marca 2016

Łódź Kaliska: Czyje są ziemie na granicy dworców?

Przestrzeń

Łódź Kaliska: Czyje są ziemie na granicy dworców?

Kasper Fiszer 23 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5