Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Biała Podlaska: Dekada po upadku PKS, rok po skurczeniu się sieci powiatowej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2022-06-20 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Biała Podlaska: Dekada po upadku PKS, rok po skurczeniu się sieci powiatowej
fot. Kasper FiszerSymbol PKS
Od ponad dziesięciu lat nie kursują autobusy PKS Biała Podlaska. Nie na wszystkich trasach tego przewoźnika pojawili się inni operatorzy. Sytuację próbuje poprawić starostwo powiatowe, ale organizowane przez nie kursy odbywają się wyłącznie w dni nauki szkolnej, a część połączeń otwartych w okresie pandemii uległa likwidacji.

Latem 2011 r. ogłoszona została upadłość PKS Biała Podlaska. Nawet w końcowym okresie działalności był to przewoźnik relatywnie spory – spółka zatrudniała ok. 140 osób. Jak wygląda sytuacja komunikacyjna powiatu bialskiego dekadę po likwidacji miejscowego przedsiębiorstwa? – Po upadłości PKS większość linii przejęła firma Garden Service ze Świdnika – mówi Dariusz Teleszko, dyrektor Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej.

Pandemia pokrzyżowała plany rozwoju

W mniejszym stopniu powiat obsługują także PKS Międzyrzec Podlaski, Mario Presto z Białej Podlaskiej, Mi-Trans z Zalesia. – Nie wszystkie połączenia wykonywane dawniej przez PKS Biała Podlaska zostały odtworzone – zaznacza przy tym przedstawiciel samorządu. Tłumaczy, że prywatne firmy przejęły przewozy tylko tam, gdzie działalność przynosiła dochód. Od roku 2019 powiat korzysta więc z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, dostrzegając, że nie wszystkie potrzeby mieszkańców są zaspokojone.

– Negatywny wpływ na organizację przewozów miała przy tym sytuacja epidemii – zaznacza nasz rozmówca. Mówi, że okresowe wprowadzanie nauki zdalnej znacząco wpływało na frekwencję, a struktura osadnicza powiatu z niewielką liczbą miejscowości na rozległym terenie i tak utrudnia osiąganie adekwatnej rentowności połączeń.

Otwarte kursy szkolne poprawiają sytuację, ale tylko przez dziesięć miesięcy

Na początku istnienia FRPA, w 2019 r., samorząd utworzył trzy linie autobusowe: Drelów – Międzyrzec Podlaski, Strzakły – Międzyrzec Podlaski i Janów Podlaski – Terespol – Kodań. Na początku 2020 r. liczba linii wzrosła do pięciu, a ich układ nieco się zmienił, m.in. utworzona została jedna linia okrężna z i do Międzyrzeca, a w rozkładzie pojawiła się też lokalna trasa Sosnówka – Wisznice. W listopadzie tego samego roku, pomimo trwającej pandemii, otwarte zostały dwa kolejne połączenia.

Już w 2021 r. liczba utrzymywanych tras spadła jednak do czterech. Aktualnie autobusy powiatowe łączą Międzyrzec z Zasiadkami i Strzakłami, a także Terespol z Janowem Podlaskim i z Kodeniem. – W obecnym roku na tych czterech liniach rolę przewoźnika pełnią firmy Garden Service oraz PKS Międzyrzec Podlaski – usłyszeliśmy. Aktualnie wszystkie kursy wykonywane są jedynie w dni nauki szkolnej. Ponadto mieszkańcy mogą korzystać z otwartych połączeń szkolnych, – Znacznie poprawiło to możliwość dojazdu do większych miejscowości – ocenia Dariusz Teleszko. W przyszłym roku sieć połączeń powiatowych ma zwiększyć się o dwie trasy wybiegające z Białej Podlaskiej. Do systemu zostaną włączone miejscowości, które nie były obsługiwane transportem powiatowym nawet wówczas, gdy samorząd organizował siedem linii.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowe trolejbusy Škody dla Opawy

Przestrzeń

Nowe trolejbusy Škody dla Opawy

Witold Urbanowicz 20 czerwca 2022

PKP SA przebudują dworzec w Żytkowicach. Kolejne podejście

Przestrzeń

PKP SA przebudują dworzec w Żytkowicach. Kolejne podejście

Witold Urbanowicz 20 czerwca 2022

Łódź: MPK wciąż realizuje część kursów BP Tour

Komunikacja

Łódź: MPK wciąż realizuje część kursów BP Tour

Kasper Fiszer 20 czerwca 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5