Na terenie powiatu szydłowieckiego dowóz do przystanków kolejowych zapewniają nie tylko autobusy wojewódzkie, ale i finansowane przez starostwo. Oferta jest przy tym istotnie ograniczona, bo pasażerowie nie mają do dyspozycji choćby kursów niedzielnych. Od niedawna na pociąg można jednak dotrzeć w soboty.
Od połowy grudnia zeszłego roku PKS Bodzentyn obsługuje na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego linię autobusową Skrzyńsko – Przysucha – Chlewiska – Szydłowiec. Cztery razy dziennie od poniedziałku do piątku z kilku miejscowości leżących m.in. na terenie powiatu szydłowieckiego można zatem dotrzeć na stację kolejową, by kontynuować podróż do Radomia, Skarżyska-Kamiennej czy Warszawy. W dni wolne nie zaplanowano ani jednego kursu autobusowej komunikacji dowozowej.
Czy oferta spełnia oczekiwania podróżnych? – Nie wpłynął do nas żaden wniosek odnośnie do zapotrzebowania na uruchomienie kolejnych linii – mówi Anna Mamla, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Tym niemniej trudno stwierdzić, by zaproponowany przez marszałka rozkład jazdy pozwalał na realizację wszystkich potrzeb mieszkańców.
Kursy sobotnie to nowość w ofercie
Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że samorząd niższego szczebla rozszerzył wraz z początkiem 2025 r. ofertę na własnej sieci transportowej. – Dodatkowe kursy zostały uruchomione na dwóch liniach komunikacyjnych także w soboty – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni. Oba omawiane połączenia, podobnie jak wspomniana linia wojewódzka, dowożą do stacji kolejowej Szydłowiec.
Pierwsza z tras łączy Szydłowiec z Mirówkiem. – Linia ta ma trzy kursy w obydwie strony od poniedziałku do piątku oraz po dwa kursy w soboty – stwierdza przedstawicielka samorządu. Rolę operatora pełni tam lokalna firma Przewóz Osób Michał Tomkowski. Drugie z połączeń pozwala na dojazd z Szydłowca m.in. do Ciechostowic i Jastrzębia. Pasażerowie mogą przesiąść się do pociągów także na przystanku Gąsawy Plebańskie. Rozkład jazdy obejmuje cztery pary kursów w dni robocze i trzy w soboty, a wszystkie realizuje przewoźnik Tadex Tadeusz Szcześniak.
Trzy linie bez choćby jednego kursu w weekendy
Poza tym powiat organizuje trzy inne linie niemające charakteru dowozowego do kolei. Na trasie Borki – Szydłowiec – Wola Korzeniowa operator Filipek Dariusz Filipowicz kursuje cztery razy dziennie, ale tylko w dni robocze. Na odcinkach Szydłowiec – Zaborowie i Omięcin – Szydłowiec podróżni korzystają z autobusów przewoźnika Dolbus Travel. W obu przypadkach samorząd finansuje cztery kursy w jedną i trzy w drugą stronę.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.