Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Będzie wspólny bilet Kraków – pociąg – Katowice?

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-01-21 09:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Będzie wspólny bilet Kraków – pociąg – Katowice?
fot. Lestat (Jan Mehlich), lic. CC BY-SA 3.0 WikimediaKatowicki Spodek
Ruszają prace nad wdrożeniem Karty Metropolitalnej, dzięki której mieszkańcy aglomeracji krakowskiej i górnośląskiej będą mogli korzystać z usług publicznych obu aglomeracji. Elementem projektu prawdopodobnie będzie także wdrożenie wspólnego biletu, umożliwiającego podróżowanie komunikacją miejską w obu aglomeracjach oraz środkami komunikacji zbiorowej pomiędzy nimi.

Wdrożenie Karty Metropolitalnej jest odzwierciedleniem zapisów przyjętego przez Radę Ministrów dokumentu pn. Strategia Polski Południowej dla Śląskiego i Małopolskiego. Jednym z głównych celów Strategii jest dążenie do Europolu Śląsko-Krakowskiego, czyli takiego rozwoju obu aglomeracji, by coraz silniej oddziaływały one na siebie z punktu widzenia gospodarczego, naukowego i kulturowego.

Przedstawiciele władz obu zainteresowanych województw zastrzegają, że na podawanie szczegółów w zakresie zasad funkcjonowania Karty Metropolitalnej jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, jednocześnie jednak zwracają uwagę, że jest to niezwykle ważny projekt dla rozwoju obu województw. Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, potwierdza, że działania zmierzające do wdrożenia wspólnego biletu łączącego aglomerację krakowską i górnośląską powinny być istotnym elementem projektu.

– Karta Metropolitalna to jeden z projektów kluczowych ze Strategii dla Rozwoju Polski Południowej, zapisany w celu I, dotyczącym Europolu, ukierunkowany na tworzenie struktur pozwalających na efektywny transfer zasobów. Nie jest jeszcze wypracowany i określony zakres usług objętych kartą; usługi transportowe powinny być jej istotnym elementem. Prace zespołów w zakresie wdrażania Strategii są dopiero inicjowane – mówi „Rynkowi Kolejowemu” Aleksandra Marzyńska.

Także Piotr Odorczuk, kierownik Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, zwraca uwagę, że Karta Metropolitalna jest ważnym projektem. Zastrzega jednak jednocześnie, że w pierwszej kolejności władze województwa skupiają się obecnie na wdrożeniu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. MKA pozwoli na podróżowanie z jednym biletem komunikacją miejską Krakowie, Tarnowie, Bochni i Skawinie (te miasta na razie podpisały porozumienie o przystąpieniu do MKA) oraz pociągiem pomiędzy nimi.

- Przyjęta niedawno przez rząd Strategia Polski Południowej sprawia, że współpraca Małopolski i Śląska wkracza w nowy etap. Niewykluczone, że w przyszłości zaowocuje to m.in. stworzeniem tzw. Karty Metropolitalnej, która umożliwi mieszkańcom Krakowa i Metropolii Górnośląskiej korzystanie z usług publicznych obu aglomeracji. Obecnie jesteśmy na etapie wdrażania MKA i na tym skupiamy nasze działania. System MKA ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2015 r. – mówi „Rynowi Kolejowemu” Piotr Odorczuk.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Prawo & Finanse

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Kasper Fiszer 11 sierpnia 2014

Małopolskie: Jeden bilet na całe województwo? Trwają prace nad przetargiem

Prawo & Finanse

Małopolskie: Jeden bilet na całe województwo? Trwają prace nad przetargiem

Dominik Lebda 31 października 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5