Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Bazylea: tramwaje jeszcze bardziej międzynarodowe

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-09-20 07:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bazylea: tramwaje jeszcze bardziej międzynarodowe
fot. CrazyD, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Federalny Urząd Transportu Szwajcarii zapewnił środki na przedłużenie linii tramwajowej nr 3, która z Bazylei dowiezie pasażerów do miejscowości Saint Louis na terytorium Francji. To już kolejne międzynarodowe połączenie tramwajowe Bazylei.

Środki przekazane do związku transportu miejskiego Basler Verkehrs-Betriebe (BVB) w Bazylei zostaną wykorzystane na zbudowanie 3,4 km linii tramwajowej z dzisiejszej zajezdni Waldinghoferstrasse do granicy szwajcarsko - francuskiej. Linia tym samym będzie obsługiwać duży parking w systemie parkuj i jedź, znajdujący się niedaleko autostrady A35. Linią po stronie francuskiej będzie można dojechać do głównej stacji kolejowej w Saint Louis.

Tramwaje do granicy będą kursowały co 7-8 minut, a do Saint Louis - co 15 minut. Realizacja projektu ma kosztować około 98 mln franków, a przedłużenie linii ma zostać otwarte pod koniec roku 2017.

To nie pierwsza międzynarodowa linia tramwajowa w Bazylei. Z końcem minionego roku linia nr 8, po której od lat tramwaje woziły pasażerów na terenie Bazylei, została wydłużona do niemieckiego miasta Weil nad Renem. W ramach tego projektu dobudowano łącznie 2,8 km linii tramwajowej, biegnącej z dzielnicy Kleinhüningen po stronie szwajcarskiej do miasta Weil nad Renem po stronie niemieckiej. Dobudowany odcinek linii na terenie Szwajcarii ma dwa przystanki, a po stronie niemieckiej - trzy. Projekt koordynował związek transportu BVB w Bazylei. Inwestycja została sfinansowana z kilku źródeł, m. in.: z budżetów obu miast, ze środków landu Badenia-Wirtembergia oraz z pieniędzy BVB. Do projektu dołożyła się również Unia Europejska, ponieważ jest to projekt transgraniczny. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekazano na ten cel milion euro. Linia numer 8 kursuje co kwadrans i przewozi dziennie ok. 7 tysięcy osób.

W Bazylei funkcjonuje również linia nr 10, której drugi przystanek (licząc od zachodu w kierunku wschodnim) został usytuowany na terytorium Francji. Łączny odcinek zlokalizowany po francuskiej stronie granicy ma długość ponad 3 km.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy londyńskie metro zagrało w Gwiezdnych Wojnach?

Przestrzeń

Czy londyńskie metro zagrało w Gwiezdnych Wojnach?

Jakub Dybalski 08 kwietnia 2016

High Line - od Alei Śmierci do modnej okolicy

Przestrzeń

High Line - od Alei Śmierci do modnej okolicy

Marcin Żywiałkowski 04 kwietnia 2016

Systemy komunikacyjne miast wschodniej Afryki

Komunikacja

Systemy komunikacyjne miast wschodniej Afryki

Marcin Żywiałkowski 09 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5