Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Autobusy miejskie napędzają sprzedaż gazu CNG. Wzrost o ponad 30%

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
02-02-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Źródło informacji: PAP MediaRoom

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Autobusy miejskie napędzają sprzedaż gazu CNG. Wzrost o ponad 30%
fot. MZA Warszawa
O 31 proc. wzrosła w 2020 roku sprzedaż gazu ziemnego CNG na stacjach zarządzanych przez PGNiG Obrót Detaliczny. Jak wynika z komunikatu spółki, jest to zasługa głównie transportu publicznego: w samym ubiegłym roku polskie miasta zakupiły 165 autobusów napędzanych CNG, a ich łączna liczba wynosi obecnie blisko 800 w skali całego kraju.

W 2020 roku prawe co drugi sprzedawany w Polsce autobus na paliwo alternatywne był napędzany gazem CNG. W ostatnich latach na wykorzystanie gazu ziemnego w transporcie publicznym postawiły m.in. Warszawa, Rzeszów, Tarnów, Tychy czy Bielsko-Biała – przypomina PGNiG Odbiór Detaliczny w komunikacie. – Ekologiczne i konkurencyjne w cenie paliwo CNG to aktualnie najbardziej optymalna oferta dla transportu miejskiego w Polsce, zwłaszcza gdy przewoźnicy obserwują spadek dochodów, głównie w związku z pandemią – przekonuje Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Spółka rozwija również sprzedaż gazu ziemnego w postaci skroplonej (LNG). M.in. pod koniec 2020 roku uruchomiono stację regazyfikacji przy zakładzie LG Electronics w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia. PGNiG Obrót Detaliczny na mocy umowy z LG przez pięć lat dostarczy do tej instalacji blisko 19 tys. ton gazu ziemnego.

– Umowa z LG to największy w historii Polski kontrakt na dostawy LNG dla przemysłu. Między innymi dzięki temu w 2020 r. zwiększyliśmy sprzedaż skroplonego gazu ziemnego o 18 proc. – mówi Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Odbiór Detaliczny odpowiedzialny za obszar CNG/LNG.

Spółka wskazuje, że popularność LNG rośnie nie tylko w przemyśle, ale również w transporcie ciężkim, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie ciężarówek gazowych ze względu m.in. na atrakcyjną cenę paliwa. – Obserwujemy wzmożone zainteresowanie paliwem LNG w segmencie dalekobieżnego transportu kołowego. A skroplony gaz ziemny gwarantuje też konkretne korzyści ekologiczne – podkreśla Szczudło.

Firma rozwija też od 2019 r. komercyjną ofertę bunkrowania LNG statków. W ub.r. spółka została dopuszczona do prowadzenia operacji bunkrowania (czyli dostarczania paliwa do zbiorników jednostek pływających) w portach podległych Urzędowi Morskiemu w Szczecinie.

To oznacza, że do portów w Gdańsku i Gdyni dołączyły trzy kolejne nowe porty – w Szczecinie, Świnoujściu oraz Policach. Dotychczas spółka zrealizowała bunkrowania dla 12 różnych statków, co plasuje ją na pozycji jednego z najbardziej doświadczonych podmiotów w tej części Europy.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5