Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Ambitne plany Tramwajów Śląskich. Gdzie nowe trasy ze środków UE?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-01-12 13:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ambitne plany Tramwajów Śląskich. Gdzie nowe trasy ze środków UE?
fot. Rafał Wójcik
Tramwaje Śląskie realizują teraz pierwszy od lat duży projekt modernizacyjny, obejmujący infrastrukturę i tabor. W rozpoczynającej się perspektywie spółka planuje dokończyć modernizację głównych ciągów i zapowiada nowe trasy w Sosnowcu, Katowicach i Bytomiu.

Witold Urbanowicz, portal Transport-publiczny.pl: Zaczyna się nowa perspektywa unijna 2014-2020. Jakie są państwa główne założenia modernizacyjne i infrastrukturalne?

Tadeusz Freisler, prezes Tramwajów Śląskich:
Mamy ramy projektu, który miałby być realizowany w perspektywie 2014-20. Chcemy kontynuować modernizację infrastruktury. Mamy jeszcze w tej kwestii sporo do zrobienia. Po drugie chcemy, w uzgodnieniu z miastami, żeby pojawiło się kilka nowych odcinków torowisk. Takim sztandarowym przykładem jest inwestycja w Sosnowcu – przedłużenie linii 15 od Zagórza w kierunku Klimontowa, co stanowiłoby połączenie osiedli, które dzisiaj nie mają dobrego skomunikowania, z centrum Sosnowca i tym samym z całą aglomeracją. Druga taka inwestycja – niestety w tej chwili nie jest jeszcze do końca pewna z uwagi na uzgodnienia, które musimy dokonać z marszałkiem województwa – to długi odcinek linii tramwajowej w Bytomiu. W Katowicach też planujemy nowy odcinek – łącznik pomiędzy liniami 7 a 6 przez ulicę Grundmanna. Tramwaj był istotnym elementem kampanii samorządowych w różnych miastach – w tym pozytywnym wydźwięku. Jak ci samorządowcy dojdą do władzy… Jest kilka takich miejsc, gdzie można byłoby nowe linie pociągnąć.

A jak wygląda kwestia taboru?


Oczywiście nie zapominamy o dalszej wymianie taboru. Chcemy sukcesywnie odchodzić od tramwajów serii 105N. Mamy w tej chwili w projekcie zapisany zakup minimum 30 sztuk nowych tramwajów niskopodłogowych. Sądzę jednak, że zamkniemy zakupy wielkością 45 nowych pojazdów. Chcemy również zmodernizować znaczną liczbę tramwajów, które mamy.

Jeżeli chodzi o modernizację tras – które kierunki?

Tym razem głównie byśmy przystąpili do modernizacji tras tramwajowych w Zagłębiu. Mamy tam torowiska – w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie – które były oddawane w latach 70. Jesteśmy zmuszeni do tego, żeby te torowiska zmodernizować. Chcielibyśmy również dokończyć modernizację torowisk, które są na głównych osiach – połączenie Katowic do Bytomia, albo przez Chorzów, albo przez Świętochłowice. To powinno nam dopiąć modernizację głównych ciągów. Wtedy do zmodernizowania zostaną nam jeszcze linie o nieco mniejszym natężeniu, jednotorowe. Trzeba będzie podjąć decyzję: o ich totalnej modernizacji w kierunku zamiany na dwutorową albo w niektórych przypadkach je zwyczajnie skrócić. Tego też nie wykluczam.

Jaką wartość ma cały projekt?

Nowy projekt dla nowej perspektywy to rząd wielkości między 700 a 770 mln zł. Spora kwota, ale to jest aglomeracja ogromna, porównywalna tylko z warszawską.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje Śląskie projektują nową linię i remonty

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie projektują nową linię i remonty

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2016

Tramwaj z Ochoty do Wilanowa. Bez Pola Mokotowskiego?

Przestrzeń

Tramwaj z Ochoty do Wilanowa. Bez Pola Mokotowskiego?

Witold Urbanowicz 09 marca 2016

Tramwaje Śląskie ruszą z projektem unijnym na przeł. 2016 i 2017 r.?

Prawo & Finanse

Tramwaje Śląskie ruszą z projektem unijnym na przeł. 2016 i 2017 r.?

Witold Urbanowicz 04 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5