Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa potrzebuje więcej przejść dla pieszych w Śródmieściu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-04-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa potrzebuje więcej przejść dla pieszych w Śródmieściu
fot. Marcin Białek, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commonsWidok na centrum miasta od strony GUS-u
Stołeczni aktywiści chcą, aby śródmiejska przestrzeń Warszawy była bardziej przyjazna pieszym. Jednym z projektów zgłoszonych przez nich do budżetu partycypacyjnego jest wytyczenie przejścia i przejazdu rowerowego dla pieszych przez ulicę Chałubińskiego przy Mariocie.

– Projekt umożliwi pieszym i rowerzystom przedostanie się na drugą stronę ulicy Chałubińskiego wzdłuż Alej Jerozolimskich, poprzez wytyczenie przejścia i przejazdu na wysokości równoległej do Alej ulicy Nowogrodzkiej. Zlikwiduje to uciążliwą lukę w ciągach pieszych w centrum miasta, gdzie obecnie niezmotoryzowani muszą nadkładać dodatkowy kilometr lub korzystać z przejścia podziemnego – wyjaśnia Maciej Sulmicki z „Zielonego Mazowsza” w rozmowie z „Transportem Publicznym”.

Ulica Chałubińskiego jest obecnie dwujezdniowa i posiada szerokie rezerwy (pomiędzy jezdniami w obu kierunkach, jak też pomiędzy jezdniami a torowiskiem tramwajowym), dlatego zdaniem aktywistów istnieje możliwość bezpiecznego jej pokonywania na raty. - Wytyczenie przejścia i przejazdu niskim kosztem umożliwi przekroczenie ulicy pieszym, w tym zwłaszcza matkom z dziećmi, osobom starszym, z dużymi bagażami, rowerzystom czy osobom niepełnosprawnym, dla których obecna organizacja ruchu stanowi istotną barierę w podróżach między Śródmieściem a Ochotą – argumentują pomysłodawcy.

Projekt obok ogólnodzielnicowego projektu polegającego na usprawnieniu ruchu pieszego i rowerowego na Ochocie, w którym przewidziano przejście i przejazd przez Raszyńską na wysokości Nowogrodzkiej, ma umożliwić pieszym i rowerzystom wygodne poruszanie się w różnych relacjach. Stanowi on również uzupełnienie projektu „Kontrapasy dla rowerów w Śródmieściu”, w którym przewidziano dwukierunkowy ruch rowerowy na Nowogrodzkiej po stronie śródmiejskiej.

Jak wskazuje Sulmicki, projekt jest zgodny ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy i dodaje, że np. zadanie 7 Strategii obejmuje właśnie wyznaczanie nowych naziemnych przejść dla pieszych. Obecnie odległość od skrzyżowania z Al. Jerozolimskimi do najbliższego przejścia przez Chałubińskiego (przy Koszykowej) wynosi ponad 600 metrów.

– Zadanie nie jest trudne do wykonania – przekonuje przedstawiciel „Zielonego Mazowsza” wskazując, że po stronie zachodniej Chałubińskiego jest tylko jeden pas ruchu do przekroczenia, a między jezdniami i torami są szerokie azyle dla pieszych zapewniające miejsce na oczekiwanie oraz dobrą widoczność. - Po stronie wschodniej Chałubińskiego ma na wysokości Nowogrodzkiej trzy pasy ruchu, ale samochody na tym odcinku stają, czekając na światła. Dlatego to idealne miejsce, aby wytyczyć tam pasy dla pieszych – mówi Sulmicki.

W skali całego miasta na realizację pomysłów z budżetu partycypacyjnego przeznaczono 26 mln zł. Ich zgłaszanie zakończyło się 10 marca. Obecnie wnioski są weryfikowane i dokonywana jest preselekcja, czyli wybór projektów pod głosowanie projektodawców. Głosowanie na projekty odbędzie się pod koniec czerwca. W połowie lipca poznamy wyniki głosowania.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5