Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Szczecin wyremontuje 18 km torowisk tramwajowych

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-03-22 09:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szczecin wyremontuje 18 km torowisk tramwajowych
Plac Rodła w Szczeciniefot. Szczecinolog, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
W Szczecinie wciąż jednym z ważnych tematów są remonty infrastruktury tramwajowej. – Planujemy drugi etap przebudowy torowisk tramwajowych. Chcemy przebudować ok. 18 km torów wraz z infrastrukturą towarzyszącą – zapowiada Krystyna Gawrońska, zastępca dyrektora ds. inwestycji i infrastruktury w Tramwajach Szczecińskich.

Remontem infrastruktury zajmuje się spółka Tramwaje Szczecińskie. – Właścicielem całej infrastruktury torowo-sieciowej jest Gmina Miasto Szczecin. Spółka Tramwaje Szczecińskie ma podpisaną umowę dzierżawy. Naszym zadaniem jest utrzymanie całej infrastruktury w sprawności technicznej. Jesteśmy też inwestorem zastępczym dla realizacji projektów związanych z przebudową infrastruktury torowo-sieciowej – wyjaśnia Krystyna Gawrońska, zastępca dyrektora ds. inwestycji i infrastruktury w Tramwajach Szczecińskich.

W latach 2008-2015 spółka wyremontowała ze środków własnych 6 km toru pojedynczego. Zrealizowano też projekt unijny, który oprócz modernizacji zajezdni Pogodno i budowy linii szybkiego tramwaju na Prawobrzeże zakładał remont infrastruktury. Prace zrealizowano w węźle Brama Portowa, na ciągach aleja Piastów, ul. Energetyków wraz z pętlą Basen Górniczy, Wawrzyniaka, a także rozjazdy na skrzyżowaniu Jagiellońskiej i al. Bohaterów Warszawy. – W ramach tego zadania realizowaliśmy przebudowę infrastruktury transportowej o długości 12.891 metrów – wylicza Gawrońska.

Na tym plany Szczecina nie kończą się. – Planujemy drugi etap przebudowy torowisk tramwajowych. Chcemy przebudować ok. 18 km torów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Szacunkowy koszt to ponad 200 mln zł – informuje Krystyna Gawrońska.

Na liście znajduje się siedem odcinków. Pierwszy z nich obejmuje ciąg al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – al. Wyzwolenia (wraz z pl. Rodła) do ronda Giedroycia. Kolejna trasa wiedzie Kołłątaja i Asnyka do pętli Niebuszewo. Trzeci odcinek to trasa pl. Żołnierza Polskiego – pl. Hołdu Pruskiego – ul. Matejki – ul. Piłsudskiego do pl. Rodła. Zakładany jest remont torowiska wzdłuż Powstańców Wielkopolskich do pętli Pomorzany wraz z jej rozbudową, a także ul. Mickiewicza od mostu Akademickiego do przystanku Wernyhory. Przebudowane zostaną także torowiska na pl. Szarych Szeregów oraz w obrębie węzła Wyszyńskiego.

Projekt, który będzie realizować Szczecin obejmuje też przebudowę zajezdni Golęcin, przebudowę dwóch podstacji trakcyjnych oraz budowę nowej podstacji. Ponadto planowany jest zakup 42 pojazdów w pełni bądź częściowo niskopodłogowych oraz dalszą modernizację Tatr.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Szczecin kupi 42 nowe tramwaje

Komunikacja

Szczecin kupi 42 nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 14 marca 2016

Tramwaje Śląskie: W tym roku niewielkie i najpilniejsze remonty

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie: W tym roku niewielkie i najpilniejsze remonty

Witold Urbanowicz 23 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5