Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań. Święty Marcin z nową wizją

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-11-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Poznań. Święty Marcin z nową wizją
fot. Martyn Jandułaul. Święty Marcin
Miasto wybrało koncepcję zagospodarowania ścisłego centrum Poznania. Ulica Święty Marcin do 2020 roku ma stać się przestrzenią przyjazną pieszym, z ograniczonym ruchem samochodów. Te całkowicie znikną z ulic 27 Grudnia, Kantaka i Gwarnej. Przebudowa ulicy była jedną z najważniejszych inwestycji zaplanowanych przez byłego prezydenta miasta, Ryszarda Grobelnego.

Ul. Święty Marcin straszy dziś pustką. Teoretycznie reprezentacyjna, jest ulicą banków, Biedronki, licznych second handów i pustostanów. Władze chciałyby jej przywrócić dawną świetność. Dziś to przestrzeń nieprzyjazna dla nikogo. Nie odnajdą się tu przedsiębiorcy, piesi, turystów odstrasza parking wysypany żużlem na wysokości gotyckiego kościoła pw. Świętego Marcina. Ulica ożywia się właściwie wyłącznie na jeden dzień w roku. Podczas gdy w innych miastach maszerują narodowcy, Poznań 11 listopada obchodzi urodziny ulicy Świętego Marcina.

Teraz ulica ma odzyskać dawną świetność, a za nowy projekt odpowiada Studio ADS z Poznania – to samo, które zaprojektowało m.in. Stary Browar, Ławicę i kontrowersyjną Galerię MM, pieszczotliwie zwaną przez Poznaniaków „paluchem” i 'jaskinią konsumpcji”.

Projekt wyłoniono po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Koncepcja obejmuje nie tylko zagospodarowanie samej ulicy ale też najbliższej okolicy. Studio ADS chce, by ulica stała się przede wszystkim przestrzenią przyjazną pieszym. Na samym środku Świętego Marcina na odcinku od ul. Kościuszki do Al. Marcinkowskiego ruch kołowy ma odbywać się tylko po jednym pasie w każdą stronę. Samochody znikną całkowicie z ulic 27 Grudnia, Kantaka i Gwarnej. Cały obszar objęty zostanie strefą uspokojonego ruchu (Tempo 30), dzięki czemu rowerzyści będą mogli bezpiecznie poruszać się po jezdni. Na wysokości skrzyżowania z ul. Ratajczaka, planowana jest budowa nowego przystanku tramwajowego. Ma to być przystanek typu wiedeńskiego.

Przestrzeń, uwolniona dzięki zawężeniu jezdni, ma zostać oddana pieszym. Wzdłuż całej ulicy posadzone mają być wysokie drzewa. Na wysokości wieżowców Alfa powstanie bulwar z przestrzenią, na której będzie można organizować m.in. świąteczne jarmarki. Sprzed Centrum Kultury Zamek zniknie też parking.

Kościół Świętego Marcina, obecnie otoczony szpetnym parkingiem, ma odzyskać urok dzięki sąsiedztwu skweru pod Czerwonym Kasztanem z placem zabaw. Za kościołem planowana jest budowa zaułka Adama Mickiewicza z pomnikiem wieszcza i fontanną.

Choć koncepcja zwyciężyła w konkursie, ostateczny projekt i dokumentacja techniczna złożone zostaną dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Wówczas ogłoszony zostanie również przetarg na wykonawcę. Prace mogłyby się rozpocząć najwcześniej w 2017 roku i miałyby potrwać do 2022 roku.

Więcej o poznańskiej ul. Święty Marcin przeczytasz w "Białej Księdze Mobilności". Do pobrania za darmo tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5