Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Olsztyn dostanie mniej pieniędzy z Unii

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2015-03-26 12:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn dostanie mniej pieniędzy z Unii
fot. MJ
Miasto rozważało dalszą rozbudowę powstającego właśnie szkieletu linii tramwajowych przy współudziale środków unijnych. Okazuje się, że należy te plany mocno zweryfikować – jest już pewne, że Olsztyn uzyska mniejsze dofinansowanie z programu Polska Wschodnia, niż początkowo zakładano. Ma to związek z nowymi zasadami podziału środków ustalonymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Chodzi o środki w wysokości 440 milionów euro, które miały przypaść pięciu regionom Polski Wschodniej. Początkowo zdecydowano, że środki te zostaną podzielone po równo, czyli każdy dostanie po 88 milionów euro. – Taki zastrzyk gotówki byłby wyraźnie odczuwalny przez mieszkańców Olsztyna. Nasze miasto ma bardzo wiele potrzeb, które mogłyby zostać dzięki temu zaspokojone – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prezydenta.

A planów wykorzystania tych pieniędzy było sporo. Olsztyn przede wszystkim myśli o rozwoju komunikacji publicznej. Planowano zakup nowego taboru autobusowego, budowę kolejnych buspasów. Istotnym założeniem jest przedłużenie powstającej właśnie sieci tramwajowej. Bez pomocy unijnej nie uda się miastu wydłużyć torów dalej w głąb Kortowa oraz do Pieczewa. Aczkolwiek to tylko wstępne plany, bowiem trasy, którymi w przyszłości tramwaj mógłby pojechać, są dopiero opracowywane.

Niestety, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmieniło decyzję i określiło, że jednym z głównych kryteriów podziału środków z programu Polska Wschodnia będzie gęstość zaludnienia. Dla Olsztyna oznacza to, że miasto dostanie mniejsze, niż zakładano, dofinansowanie w wysokości 54,6 miliona euro. – Prezydent Piotr Grzymowicz pojechał do Warszawy na spotkanie do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, by lobbować za zniesieniem kryterium gęstości zaludnienia, które ma decydować o podziale środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Jest to zapis, który jest dla naszego miasta bardzo niekorzystny – informuje Marta Bartoszewicz. – Mieliśmy dużo planów związanych z podziałem tych pieniędzy. Teraz będziemy musieli od nowa je przeanalizować.

Jednak jest jeszcze pewna furtka, która może okazać się pomocna. – Na pewno będziemy ubiegali się o dodatkowe środki, bowiem ministerstwo postanowiło przeznaczyć z ogólnej kwoty 44 miliony euro na rezerwę – mówi Bartoszewicz. Jednak należy podkreślić, że o kwotę z rezerwy mogą ubiegać się także inne miasta, więc i tak wiąże się to z weryfikacją zakładanych planów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zielone światło dla metra i nowych dróg w Warszawie

Prawo & Finanse

Zielone światło dla metra i nowych dróg w Warszawie

Witold Urbanowicz 24 sierpnia 2015

Na co Olsztyn chce wydać nowe środki unijne

Prawo & Finanse

Na co Olsztyn chce wydać nowe środki unijne

Martyn Janduła 07 sierpnia 2015

Adrian Furgalski: Komunikacja publiczna musi być atrakcyjna

Prawo & Finanse

Adrian Furgalski: Komunikacja publiczna musi być atrakcyjna

Jakub Dybalski 25 marca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5