Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Polskim Busem już z Fabrycznego

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-02-15 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Polskim Busem już z Fabrycznego
fot. Ziggi 2011, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych autobusowych przewoźników dalekobieżnych przeniósł odjazdy wszystkich przebiegających przez Łódź linii na Dworzec Fabryczny. Tym samym liczba odjazdów z autobusowej części dworca wzrosła z dwóch do ponad trzydziestu na dobę. Nadal jednak na wielostanowiskowym przystanku brakuje przewoźników lokalnych, a jego wykorzystanie pozostaje dalekie od oczekiwań.

Przeniesienie odjazdów Polskiego Busa bardzo wzbogaciło gamę destynacji, do których można dojechać z dworca. – Pojawiły się połączenia międzynarodowe do Berlina, Pragi i Wiednia. Spośród polskich miast podróżni mogą dostać się do Poznania, Gdańska, Krakowa, Rzeszowa czy Wrocławia – wylicza rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Tomasz Andrzejewski. Zmiany obowiązują dla wszystkich linii, które do wtorku zatrzymywały się na dworcu PKS przy stacji Łódź Kaliska: P3, P4 i P12. Mimo zmiany miejsca odjazdu, nie zmienił się czas podróży ani godziny odjazdu.

Więcej, ale nadal mało

Chęć przejazdu przez dworzec Łódź Fabryczna zgłaszają kolejni przewoźnicy. – Na razie jest ich jednak tylko dwóch – Leo Express oraz Polski Bus. Mamy nadzieję, że kolejne kursy będą uruchomione jak najszybciej – deklaruje zastępca dyrektora ZDiT Michał Chylak.

Mimo poprawy, jaką przyniosła decyzja władz Polskiego Busa, infrastruktura autobusowej części dworca wciąż pozostaje w dużej części niewykorzystana. Obiekt został zaprojektowany z rozmachem: stanowisk umożliwiających jednoczesną obsługę jest aż 24. Dojazd do nich zapewnia system ramp wjazdowych i wyjazdowych. Każde ze stanowisk wyposażono w elektroniczną tablicę informującą o godzinach i relacjach najbliższych kursów. Pasażerowie mogą czekać na odjazd bezpośrednio na peronie lub w położonej tuż obok poczekalni dworca kolejowego, oddzielonej od wielostanowiskowego przystanku autobusowego wyłącznie przeszkloną ścianą.

Kiedy kursy lokalne?

Mimo tych atutów oraz położenia dworca w centrum miasta, na Łódź Fabryczną nie przeniósł się dotychczas żaden przewoźnik lokalny. W wielu przypadkach sfinalizowanie takiego procesu może być jednak kwestią czasu. W przeprowadzonej w styczniu rozmowie przedstawiciel PKS Łódź oceniał, że autobusy przewoźnika mogą wjechać na łódzki dworzec w lutym lub marcu.

Część operatorów lokalnych może być zniechęcona brakiem płyty postojowej dla autobusów. Sprawia on, że dworzec nie może być początkowym ani końcowym punktem trasy. – Dworzec jest otwarty dla każdego przewoźnika. Może korzystać z niego każda firma, która zgłosi taką chęć i otrzyma odpowiednie zgody urzędowe – zapewnia jednak rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich Piotr Grabowski. Nie ma ograniczeń związanych z wiekiem lub konstrukcją taboru: wystarczy potwierdzona aktualnym przeglądem sprawność techniczna.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Polski Bus powoli przenosi się z Wilanowskiej na Plac Defilad

Przestrzeń

Polski Bus powoli przenosi się z Wilanowskiej na Plac Defilad

Witold Urbanowicz 30 listopada 2016

Przewoźnicy autokarowi wycofują się z luksusowych połączeń

Komunikacja

Przewoźnicy autokarowi wycofują się z luksusowych połączeń

Witold Urbanowicz 22 listopada 2016

Polski Bus od startu przewiózł 20 mln pasażerów

Komunikacja

Polski Bus od startu przewiózł 20 mln pasażerów

Redakcja 10 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5