Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Bazylea: tramwaje jeszcze bardziej międzynarodowe

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-09-20 07:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bazylea: tramwaje jeszcze bardziej międzynarodowe
fot. CrazyD, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Federalny Urząd Transportu Szwajcarii zapewnił środki na przedłużenie linii tramwajowej nr 3, która z Bazylei dowiezie pasażerów do miejscowości Saint Louis na terytorium Francji. To już kolejne międzynarodowe połączenie tramwajowe Bazylei.

Środki przekazane do związku transportu miejskiego Basler Verkehrs-Betriebe (BVB) w Bazylei zostaną wykorzystane na zbudowanie 3,4 km linii tramwajowej z dzisiejszej zajezdni Waldinghoferstrasse do granicy szwajcarsko - francuskiej. Linia tym samym będzie obsługiwać duży parking w systemie parkuj i jedź, znajdujący się niedaleko autostrady A35. Linią po stronie francuskiej będzie można dojechać do głównej stacji kolejowej w Saint Louis.

Tramwaje do granicy będą kursowały co 7-8 minut, a do Saint Louis - co 15 minut. Realizacja projektu ma kosztować około 98 mln franków, a przedłużenie linii ma zostać otwarte pod koniec roku 2017.

To nie pierwsza międzynarodowa linia tramwajowa w Bazylei. Z końcem minionego roku linia nr 8, po której od lat tramwaje woziły pasażerów na terenie Bazylei, została wydłużona do niemieckiego miasta Weil nad Renem. W ramach tego projektu dobudowano łącznie 2,8 km linii tramwajowej, biegnącej z dzielnicy Kleinhüningen po stronie szwajcarskiej do miasta Weil nad Renem po stronie niemieckiej. Dobudowany odcinek linii na terenie Szwajcarii ma dwa przystanki, a po stronie niemieckiej - trzy. Projekt koordynował związek transportu BVB w Bazylei. Inwestycja została sfinansowana z kilku źródeł, m. in.: z budżetów obu miast, ze środków landu Badenia-Wirtembergia oraz z pieniędzy BVB. Do projektu dołożyła się również Unia Europejska, ponieważ jest to projekt transgraniczny. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekazano na ten cel milion euro. Linia numer 8 kursuje co kwadrans i przewozi dziennie ok. 7 tysięcy osób.

W Bazylei funkcjonuje również linia nr 10, której drugi przystanek (licząc od zachodu w kierunku wschodnim) został usytuowany na terytorium Francji. Łączny odcinek zlokalizowany po francuskiej stronie granicy ma długość ponad 3 km.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy londyńskie metro zagrało w Gwiezdnych Wojnach?

Przestrzeń

Czy londyńskie metro zagrało w Gwiezdnych Wojnach?

Jakub Dybalski 08 kwietnia 2016

High Line - od Alei Śmierci do modnej okolicy

Przestrzeń

High Line - od Alei Śmierci do modnej okolicy

Marcin Żywiałkowski 04 kwietnia 2016

Systemy komunikacyjne miast wschodniej Afryki

Komunikacja

Systemy komunikacyjne miast wschodniej Afryki

Marcin Żywiałkowski 09 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS