Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Żory. Zamontowano kasowniki w darmowych autobusach

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-01-12 11:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Żory. Zamontowano kasowniki w darmowych autobusach
kasownik w Żorachfot. MZK Jastrzębie
Pasażerowie, którzy od 1 maja 2014 roku korzystają z darmowej komunikacji w Żorach, przecierali oczy ze zdumienia, kiedy w bezpłatnych autobusach zobaczyli kasowniki. Na szczęście – pomimo kasowników – nic nie ulega zmianie. Komunikacja miejska w Żorach pozostaje zatem bezpłatna.

W autobusach Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu Zdroju zamontowano elektroniczne kasowniki i jednocześnie wprowadzono elektroniczny bilet na przejazdy. Problem w tym, że część autobusów MZK, w których pojawiły się kasowniki, obsługuje również linie kursujące w administracyjnych granicach Żor, gdzie od 1 maja minionego roku przejazd komunikacją miejską (BKM) jest bezpłatny. Tam jednak kasowniki zasłonięto specjalnymi pokrowcami. Ich pojawienie się część mieszkańców odebrała jednak jako przymiarkę samorządu do powrotu do opłat za bilet. Nic bardziej mylnego. - W związku z zainstalowaniem w autobusach BKM kasowników informujemy, że urządzenia te zostały zainstalowane w konsekwencji podpisanej przed wprowadzeniem BKM umowy przez MZK na dofinansowanie m.in. pakietu urządzeń systemu informacji pasażerskiej. Informujemy, że nie przewiduje się wprowadzenia jakichkolwiek opłat w liniach Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej – wyjaśnia urząd miasta w Żorach.

Kasowniki nic nie zmienią

Kasowniki w autobusach obsługujących bezpłatną komunikację miejską, by nie straszyć mieszkańców, najprawdopodobniej na razie pozostaną w pokrowcach. Sprawcą zamieszania jest Międzygminny Związek Komunikacyjny, który w grudniu 2012 roku podpisał umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na realizację projektu „Wsparcie obsługi i bezpieczeństwa pasażerów MZK Jastrzębie innowacyjnymi systemami informatycznymi”. W ramach projektu we wszystkich autobusach MZK wprowadzono elektroniczny bilet, zamontowano kasowniki, zainstalowano system zdalnie sterowanych tablic informacyjnych, system zarządzania taborem, system monitoringu i powiadamiania, a także udoskonalono stronę internetową.

Lepiej zamontować, niż zwracać dofinansowanie

Gdyby MZK nie wywiązało się z projektu, prawdopodobnie utraciłoby część unijnego dofinansowania na projekt. W obliczu funkcjonującej, darmowej komunikacji miejskiej, zainstalowanie kasowników we wszystkich autobusach MZK – również tych będących częścią BKM w Żorach – a zatem wywiązanie się z projektu planowanego jeszcze w czasie, gdy nie myślano o darmowej komunikacji miejskiej, jest według urzędników mniejszym złem.

W tej chwili na terenie Żor funkcjonuje 13 linii autobusowych. W granicach miasta są to linie: 01, 02, 03, 04, 05, 05, 06 i 07. Na terenie miasta kursują jednak również autobusy MZK nr. 101, 102, 105, 307, 308 i 312. Te autobusy wyjeżdżają poza granice miasta. W przypadku przejazdu autobusem jedną z tych sześciu linii jadących poza miasto trzeba zapłacić.

Za darmo – dla każdego

Pod szyldem siedmiu linii miejskich kursuje osiem nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów, które są leasingowane przez zwycięzcę przetargu na realizację połączeń. Z darmowych przejazdów może skorzystać każdy, kto tylko znajduje się w granicach administracyjnych Żor. Nie musi to być mieszkaniec – może być również ktoś, kto w mieście pojawił się okazjonalnie.

Władze Żor podkreślają, że stworzenie systemu miejskiej komunikacji, z którego można korzystać za darmo, pociągnęło tak naprawdę niewielkie nakłady finansowe – szczególnie w kontekście kosztów, jakie ratusz do tej pory ponosił. W urzędzie miasta ocenia się, że taka usługa będzie kosztowała miasto prawie milion zł rocznie więcej. Do tej pory Żory na komunikację wydawały prawie 2,4 mln zł każdego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Środa Wielkopolska chwali swoją bezpłatną komunikację

Komunikacja

Środa Wielkopolska chwali swoją bezpłatną komunikację

Martyn Janduła 04 kwietnia 2016

Nowy Tomyśl nie widzi efektów darmowej komunikacji

Prawo & Finanse

Nowy Tomyśl nie widzi efektów darmowej komunikacji

Martyn Janduła 11 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5