Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zelów: Autobusy ŁKA zapewnią okno na świat

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
13-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
13-10-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Zelów: Autobusy ŁKA zapewnią okno na świat
fot. Roman Czubiński
Autobusy dowozowe do pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zdecydowanie poprawią skomunikowanie Zelowa z Łodzią. Z czasem nawet niechętni mieszkańcy mogą przekonać się do przesiadki w Łasku na pociąg. Na razie gmina nie dokłada się finansowo do połączenia, jednak możliwe jest opłacanie w przyszłości dodatkowych kursów – mówi w rozmowie z Transportem Publicznym burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek.

Czy zaprezentowana niedawno oferta kolejowo-autobusowa ŁKA jest według Pana zadowalająca?

Myślę, że tak. Dla małych miasteczek, takich jak Zelów, oraz otaczających je gmin to skuteczny środek przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Spodziewam się dobrej frekwencji w autobusach ŁKA. Na pewno będą korzystali z nich szczególnie studenci, którzy nie będą już musieli wynajmować mieszkań w Łodzi – zamiast tego będą mogli codziennie dojeżdżać na uczelnię i wracać.

Niektórzy mieszkańcy woleliby jednak bezpośrednie kursy do stolicy województwa, niż konieczność przesiadki na pociąg w Łasku.

Dyskusja na ten temat toczyła się już kilka lat temu. Kiedyś Zelów i Łódź łączył tylko jeden autobus na dobę, potem jednak PKS wycofało się z obsługi tej linii. Często wypowiadają się na ten temat osoby starsze, które są przyzwyczajone do korzystania z autobusów bezpośrednich. Uważam, że zmienią zdanie, kiedy jednak zaczną korzystać z oferty ŁKA i przesiadać się w Łasku.

Czy władze miasta brały udział w uzgadnianiu szczegółów oferty?

Tak. Podczas spotkania zgłosiliśmy uwagi dotyczące np. zwiększenia częstotliwości, które zostały uwzględnione.

Jaka jest obecnie oferta komunikacji autobusowej na trasie Zelów – Łask?

Do naszego miasta dociera linia C, obsługiwana przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Łasku. Niestety, kursów jest niewiele – zaledwie kilka na dobę. Co więcej, nie są one skomunikowane z pociągami na stacji Łask. Największą bolączką jest brak skomunikowania z Łodzią, na czym tracili zwłaszcza studenci.

Czy kursowanie linii C zostanie zawieszone wraz z rozpoczęciem obsługi linii przez ŁKA?

Nie, obie linie będą kursowały równolegle. Nie zamierzamy likwidować kursów ZKM Łask.

Czy są plany zabiegów o dalsze zwiększenie liczby kursów?

Od 12 listopada będziemy przyglądali się frekwencji. W zależności od potrzeb będziemy mogli wnioskować do Urzędu Marszałkowskiego o poprawę częstotliwości. Dodajmy, że ruch może odbywać się w obie strony – mieszkańcy Łodzi będą mogli poznać nasze miasto: Zelów jest miejscowością wielokulturową (mamy np. największe w Polsce środowisko czeskie) i atrakcyjną turystycznie.

Czy miasto partycypuje w kosztach obsługi linii?

W odróżnieniu od pozostałych linii – czy to do Łasku, czy do Bełchatowa – nie. Będziemy jednak otwarci na finansowanie ewentualnych kursów dodatkowych.

Czy miastu przydałyby się połączenia autobusowe również w innych kierunkach?

Połączenie z każdym dużym miastem w regionie uważamy za potrzebne. Stopniowo działamy w tym kierunku. Na razie z Bełchatowem łączy nas linia PKS.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

ŁKA będzie miała 14 minibusów. Jest umowa

Komunikacja

ŁKA będzie miała 14 minibusów. Jest umowa

Roman Czubiński 23 listopada 2023

ŁKA: Będków kolejnym celem „autobusu kolejowego”

Komunikacja

ŁKA: Będków kolejnym celem „autobusu kolejowego”

Roman Czubiński 22 listopada 2023

Łódzkie: Druga linia autobusowa ŁKA ruszy 11 grudnia

Komunikacja

Łódzkie: Druga linia autobusowa ŁKA ruszy 11 grudnia

Roman Czubiński 16 listopada 2023

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Komunikacja

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Roman Czubiński 11 października 2023

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Komunikacja

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Roman Czubiński 28 czerwca 2023

Zobacz również:

ŁKA będzie miała 14 minibusów. Jest umowa

Komunikacja

ŁKA będzie miała 14 minibusów. Jest umowa

Roman Czubiński 23 listopada 2023

ŁKA: Będków kolejnym celem „autobusu kolejowego”

Komunikacja

ŁKA: Będków kolejnym celem „autobusu kolejowego”

Roman Czubiński 22 listopada 2023

Łódzkie: Druga linia autobusowa ŁKA ruszy 11 grudnia

Komunikacja

Łódzkie: Druga linia autobusowa ŁKA ruszy 11 grudnia

Roman Czubiński 16 listopada 2023

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Komunikacja

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Roman Czubiński 11 października 2023

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Komunikacja

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Roman Czubiński 28 czerwca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5