Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zelów: Autobusy ŁKA zapewnią okno na świat

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
13-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
13-10-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Zelów: Autobusy ŁKA zapewnią okno na świat
fot. Roman Czubiński
Autobusy dowozowe do pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zdecydowanie poprawią skomunikowanie Zelowa z Łodzią. Z czasem nawet niechętni mieszkańcy mogą przekonać się do przesiadki w Łasku na pociąg. Na razie gmina nie dokłada się finansowo do połączenia, jednak możliwe jest opłacanie w przyszłości dodatkowych kursów – mówi w rozmowie z Transportem Publicznym burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek.

Czy zaprezentowana niedawno oferta kolejowo-autobusowa ŁKA jest według Pana zadowalająca?

Myślę, że tak. Dla małych miasteczek, takich jak Zelów, oraz otaczających je gmin to skuteczny środek przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Spodziewam się dobrej frekwencji w autobusach ŁKA. Na pewno będą korzystali z nich szczególnie studenci, którzy nie będą już musieli wynajmować mieszkań w Łodzi – zamiast tego będą mogli codziennie dojeżdżać na uczelnię i wracać.

Niektórzy mieszkańcy woleliby jednak bezpośrednie kursy do stolicy województwa, niż konieczność przesiadki na pociąg w Łasku.

Dyskusja na ten temat toczyła się już kilka lat temu. Kiedyś Zelów i Łódź łączył tylko jeden autobus na dobę, potem jednak PKS wycofało się z obsługi tej linii. Często wypowiadają się na ten temat osoby starsze, które są przyzwyczajone do korzystania z autobusów bezpośrednich. Uważam, że zmienią zdanie, kiedy jednak zaczną korzystać z oferty ŁKA i przesiadać się w Łasku.

Czy władze miasta brały udział w uzgadnianiu szczegółów oferty?

Tak. Podczas spotkania zgłosiliśmy uwagi dotyczące np. zwiększenia częstotliwości, które zostały uwzględnione.

Jaka jest obecnie oferta komunikacji autobusowej na trasie Zelów – Łask?

Do naszego miasta dociera linia C, obsługiwana przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Łasku. Niestety, kursów jest niewiele – zaledwie kilka na dobę. Co więcej, nie są one skomunikowane z pociągami na stacji Łask. Największą bolączką jest brak skomunikowania z Łodzią, na czym tracili zwłaszcza studenci.

Czy kursowanie linii C zostanie zawieszone wraz z rozpoczęciem obsługi linii przez ŁKA?

Nie, obie linie będą kursowały równolegle. Nie zamierzamy likwidować kursów ZKM Łask.

Czy są plany zabiegów o dalsze zwiększenie liczby kursów?

Od 12 listopada będziemy przyglądali się frekwencji. W zależności od potrzeb będziemy mogli wnioskować do Urzędu Marszałkowskiego o poprawę częstotliwości. Dodajmy, że ruch może odbywać się w obie strony – mieszkańcy Łodzi będą mogli poznać nasze miasto: Zelów jest miejscowością wielokulturową (mamy np. największe w Polsce środowisko czeskie) i atrakcyjną turystycznie.

Czy miasto partycypuje w kosztach obsługi linii?

W odróżnieniu od pozostałych linii – czy to do Łasku, czy do Bełchatowa – nie. Będziemy jednak otwarci na finansowanie ewentualnych kursów dodatkowych.

Czy miastu przydałyby się połączenia autobusowe również w innych kierunkach?

Połączenie z każdym dużym miastem w regionie uważamy za potrzebne. Stopniowo działamy w tym kierunku. Na razie z Bełchatowem łączy nas linia PKS.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Komunikacja

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Roman Czubiński 11 października 2023

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Komunikacja

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Roman Czubiński 28 czerwca 2023

Pesa z umową na nowe EZT dla ŁKA

Przestrzeń

Pesa z umową na nowe EZT dla ŁKA

Roman Czubiński 11 lutego 2023

Pesa i Newag walczą o kontrakt ŁKA

Komunikacja

Pesa i Newag walczą o kontrakt ŁKA

Roman Czubiński 15 października 2022

Marzec najlepszym miesiącem w historii ŁKA

Komunikacja

Marzec najlepszym miesiącem w historii ŁKA

Roman Czubiński 17 kwietnia 2022

Zobacz również:

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Komunikacja

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Roman Czubiński 11 października 2023

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Komunikacja

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Roman Czubiński 28 czerwca 2023

Pesa z umową na nowe EZT dla ŁKA

Przestrzeń

Pesa z umową na nowe EZT dla ŁKA

Roman Czubiński 11 lutego 2023

Pesa i Newag walczą o kontrakt ŁKA

Komunikacja

Pesa i Newag walczą o kontrakt ŁKA

Roman Czubiński 15 października 2022

Marzec najlepszym miesiącem w historii ŁKA

Komunikacja

Marzec najlepszym miesiącem w historii ŁKA

Roman Czubiński 17 kwietnia 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5