Partnerzy serwisu:
Mobilność

Yunex: W jaki sposób Aimsun pomaga europejskim miastom w transformacji dążącej do zrównoważonego transportu?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
18-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
informacja prasowa Yunex Traffic

Podziel się ze znajomymi:

Symulacja przepływu ludzi, towarów lub pojazdów przez sieć transportową przy użyciu modeli matematycznych i obliczeniowych jest nie tylko trendem, ale również koniecznością dla wielu miast europejskich: modelowanie transportu jest cennym narzędziem dla miast chcących poprawić swoje systemy transportowe i uczynić je bardziej zrównoważonymi. Modelowanie transportowe jest procesem tworzenia modeli, które symulują i analizują systemy transportowe w tym przepływy ruchu, popyt na pasażerów, zachowania podróżnych i wydajność sieci: obejmuje wykorzystanie różnych technik, takich jak analiza statystyczna, symulacja, optymalizacja i analiza danych, w celu wygenerowania spostrzeżeń i prognoz.

Modelowanie transportowe odgrywa również kluczową rolę w rozwoju inteligentnych systemów transportowych (ITS), które wykorzystują zaawansowane technologie, pozyskujące dane z wielu źródeł, analizując je w czasie rzeczywistym w celu optymalizacji wydajności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju sieci transportowych.

Modułowa platforma Aimsun łączy analitykę danych, uczenie maszynowe (ML) i sztuczną inteligencję (AI) z behawioralną, opartą na modelach symulacją ruchu, aby zapewnić wysoce konfigurowalną gamę rozwiązań, które obejmują różne przypadki wykorzystania dla miast, zarządów dróg i firm transportowych.

Przypadki wykorzystania obejmują: wgląd w dane historyczne, monitorowanie w czasie rzeczywistym, przewidywanie i ostrzeganie, analizy dostępności, planowanie mobilności, analizy operacyjne, zintegrowane zarządzanie korytarzami, zarządzanie mobilnością środowiskową, inteligentne miasta i cyfrowe bliźniaki:

· Aimsun wykorzystuje sztuczną inteligencję do przekształcania bardzo dużych zbiorów danych w wartościowe spostrzeżenia dotyczące mobilności, aby pomóc w identyfikacji trendów i powtarzających się problemów oraz wspierać decyzje dotyczące planowania transportu.

· Aimsun przetwarza dane w czasie rzeczywistym, aby prognozować przepływ ruchu w sieciach transportowych, ostrzegać o nagłych problemach i wspierać proaktywne decyzje.

· Aimsun zapewnia szybkie i funkcjonalne analizy mobilności przy wykorzystaniu pozyskanych danych i symulacji w czasie nierzeczywistym. Idealnie nadaje się do prostych badań wpływu zamknięcia dróg, budowy nowych dróg lub wydzielonych pasów autobusowych.

· Aimsun stanowi kompleksowe rozwiązanie w zakresie modelowania mobilności, zapewniając niezbędny poziom szczegółowości prowadzenia analiz, poprzez integrację modeli transportowych o dowolnej klasie i skali (makro, mezo i mikroskopowych) w ramach jednego oprogramowania.

· Aimsun oferuje najbardziej kompletne rozwiązanie wsparcia decyzji i oceny strategii na rynku - klienci mogą płynnie i niezawodnie obsługiwać złożoną, dużą sieć transportową w każdych warunkach.

Unikalne połączenie sztucznej inteligencji i modeli behawioralnych pozwala rozwiązaniom firmy Aimsun radzić sobie zarówno z powtarzającymi się, jak i nieoczekiwanymi warunkami, zapewniając zainteresowanym stronom modułową platformę do przekształcania danych o mobilności, w dające się wykorzystać spostrzeżenia, a tym samym pomagając im podejmować najskuteczniejsze decyzje, nawet w złożonych sytuacjach.

Aimsun oferuje rozwiązanie do predykcyjnego zarządzania ruchem w czasie rzeczywistym, które wykorzystuje dane historyczne i dane na żywo pozyskiwane z wielu źródeł lub centrów zarządzania  w
celu monitorowania i przewidywania wydajności sieci w czasie rzeczywistym i trybie planowania strategicznego. Dzięki Aimsun zarządcy ruchu oraz konsultanci transportowi oszczędzają czas, pieniądze i wysiłek, oceniając warunki i działania operacyjne w czasie rzeczywistym przed podjęciem interwencji.

Możliwości wykorzystania oprogramowania Aimsun w różnych przypadkach:
· monitoring warunków ruchu w całej sieci alarmuje operatorów o anomaliach i incydentach,
· predykcja zmian w ruchu drogowym w horyzoncie najbliższych 60 minut,
· wsparcie decyzji w zakresie porównana i oceny (za pomocą rozbudowanych funkcji KPI) alternatywnych planów reakcji inteligentnego systemu zarządzania ruchem (SZR),
· planowanie na poziomie operacyjnym dla przyszłych zdarzeń, poprzez budowanie krótkoterminowych alternatyw scenariuszy symulacyjnych w celu osiągnięcia lepszych wyników.

Aimsun zapewnia krótkoterminowe prognozy ruchu, realizowane w czasie rzeczywistym, zapewniając wsparcie decyzyjne dla operatorów i inżynierów ruchu w celu osiągnięcia optymalnej wydajności sieci transportowej. Aimsun dostarcza prognozy dotyczące warunków ruchu w sieci w ciągu 3-6 minut obejmując horyzont następnej godziny. Szybkość działania i precyzja pozwalają centrom zarządzania ruchem na aktywne wykorzystanie prognoz ruchu w celu zapobiegania pojawiającym się problemom i zatorom przed ich wystąpieniem.

W trakcie planowania operacyjnego najbliższe zdarzenia krótkoterminowe są oceniane w celu opracowania najlepszych reakcji i wyników, pozwalając wyeliminować potencjalne zaburzenia w sieci. Polityka transportowa oparta o planowanie operacyjne, dostarcza danych dotyczących wydajności za pomocą wymiernych wskaźników, które pozwalają na obiektywną ocenę rozwiązań poprzez wszystkich interesariuszy.

Aimsun stale aktualizuje i ulepsza rozwiązania biorąc pod uwagę wymagania użytkowników oraz zmieniający się charakter technologii i badań branżowych. Jesteśmy bardzo aktywni w projektach badawczych i mamy specjalny dział, który współpracuje z międzynarodowymi uniwersytetami i pracownikami naukowymi, aby rozwijać najnowsze pomysły, spostrzeżenia, problemy i badania w obrębie modelowania transportowego.

· Żadne inne rozwiązanie nie łączy technik AI z symulacją w czasie rzeczywistym. To wyjątkowe połączenie zapewnia najwyższą dokładność zarówno w przypadku  zdarzeń powtarzających się jak i jednorazowych incydentów wynikłych nagle. Aimsun jednocześnie może porównać i poddać ocenie wiele planów reagowania.

· Żaden inny program symulacyjny nie posiada zintegrowanej architektury wykorzystującej symulacje mezoskopowe, mikroskopowe lub hybrydowe mezo-mikro modeli ruchu w ramach jednej platformy oprogramowania. Wspólna architektura jest podstawą wszystkich rozwiązań firmy Aimsun, w tym narzędzia do modelowania transportu, które umożliwia inżynierom i analitykom przeprowadzanie planowania operacyjnego.

· Żaden inny program symulacyjny umożliwiający kompleksowe modelowanie w skali całego miasta, nie zawiera tak szczegółowej reprezentacji geometrii, tak selektywnej reprezentacji urządzeń sterujących ruchem, a także wiernego odwzorowania poszczególnych uczestników ruchu: pojazdów indywidualnych, komunikacji zbiorowej, pieszych, użytkowników urządzeń mikromobilnych oraz pasażerów transportu publicznego.

· Żadne inne narzędzie nie emuluje tak wielu rodzajów działań związanych z zarządzaniem ruchem: zamykanie pasów ruchu, zamykanie zakrętów, zmiany prędkości, wymuszanie skrętów, zmiany celu podróży, wymuszanie przeliczania trasy, zmiany planów sygnalizacji świetlnej, dezaktywacja zarezerwowanych pasów ruchu, czy też organizacja park & ride i wiele innych.

· Żadne inne narzędzie do symulacji w czasie rzeczywistym nie łączy się z emulatorami adaptacyjnych systemów sterowania sygnalizacją, w tym SCATS i SCOOT. Interfejs Aimsun jest certyfikowany przez Transport for New South Wales do pracy z SCATSim i SCATS ITS Data Port.

· Wyniki wydajności narzędzia Aimsun zapewniają wiodącą pozycję w branży: przeprowadzenie godzinnej mikrosymulacji 700-kilometrowej sieci wokół korytarza Interstate 15 w San Diego zajmuje tylko pięć minut. W przypadku symulacji mezoskopowych jest to jeszcze szybsze: w Grand Lyon we Francji uruchomienie mezoskopowej symulacji sieci o długości 1400 km na najbliższą godzinę, zajmuje zaledwie trzy minuty.

· Żaden inny program nie integruje się tak spójnie z istniejącą infrastrukturą zarządzania ruchem, ani nie zapewnia konfigurowalnych miar efektywności, które są zgodne z polityką i strategią zarządzania ruchem. Dzięki zintegrowanej architekturze, wskaźniki można dostosować do wymogów raportowania wydajności poszczególnych pojazdów, pasów ruchu, połączeń lub korytarzy.

· Żadne inne rozwiązanie nie zawiera modułu ciągłego doskonalenia, który porównuje wydajność prognozy z pomiarami w terenie, otrzymanymi po upływie okresu przewidywania. Wywołuje to alerty w celu automatycznego przetrenowania narzędzia za pomocą procesów opartych na sztucznej inteligencji.

· Żadne inne narzędzie nie posiada wbudowanej interoperacyjności pomiędzy funkcjami przewidywania sieci i planowania operacyjnego. Zapewnia to spójność w planowaniu i operacjach na sieci, co daje kompleksowe możliwości planowania ważnych i złożonych zdarzeń, odporności sieci na warunki pogodowe, sytuacyjnego planowania operacyjnego, robót drogowych i programów utrzymania.

· Aimsun umożliwia zarówno symulację na miejscu, jak i w chmurze. Rozwiązania firmy Aimsun można wdrożyć jako prywatny serwer w celu zapewnienia bezpieczeństwa i kontroli lub jako wdrożenie oparte na chmurze w celu zapewnienia elastyczności i możliwości rozbudowy.

Rozwiązania firmy Aimsun są opracowywane, wprowadzane na rynek i wspierane przez zespół ponad 115 wysoko wykwalifikowanych specjalistów w biurach w Barcelonie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Singapurze i Sydney. Jako część grupy Yunex Traffic (dawniej dział ITS firmy Siemens Mobility), firma Aimsun nadal korzysta z ponad 25 lat doświadczenia w tworzeniu oprogramowania, algorytmów, inżynierii, zarządzaniu
transportem, wiedzy operacyjnej w zakresie aplikacji mobilnych i zarządzania projektami. Zespół pracuje niestrudzenie, aby rozwiązania firmy Aimsun były inteligentne, elastyczne i zdolne do obsługi nowych technologii w stale zmieniającej się dziedzinie mobilności.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Yunex podsumowuje Kongres Transportu Publicznego

Mobilność

Yunex podsumowuje Kongres Transportu Publicznego

informacja prasowa Yunex Traffic 18 maja 2023

Yunex Traffic: Jesteśmy w TOP6 rynków ITS na świecie

Mobilność

Yunex Traffic zaprasza na XII Kongres Transportu Publicznego i Technologii Miejskich

Mobilność

Yunex: ROute+ - zarządzanie ruchem nie tylko w mieście

Mobilność

Yunex: ROute+ - zarządzanie ruchem nie tylko w mieście

informacja prasowa Yunex Traffic 27 kwietnia 2023

Zobacz również:

Yunex podsumowuje Kongres Transportu Publicznego

Mobilność

Yunex podsumowuje Kongres Transportu Publicznego

informacja prasowa Yunex Traffic 18 maja 2023

Yunex Traffic: Jesteśmy w TOP6 rynków ITS na świecie

Mobilność

Yunex Traffic zaprasza na XII Kongres Transportu Publicznego i Technologii Miejskich

Mobilność

Yunex: ROute+ - zarządzanie ruchem nie tylko w mieście

Mobilność

Yunex: ROute+ - zarządzanie ruchem nie tylko w mieście

informacja prasowa Yunex Traffic 27 kwietnia 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5