Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Współpraca w sprawie czystego powietrza: Jest dużo do zrobienia

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-03-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Współpraca w sprawie czystego powietrza: Jest dużo do zrobienia
fot. Jar.ciurus, lic. CC BY-SA 3.0 PLSmog
Gminy współpracują w zakresie polityki antysmogowej rzadziej, niż wymaga tego sytuacja – to główny wniosek z poświęconej temu tematowi debaty, jaka odbyła się podczas Kongresu Czystego Powietrza w Warszawie. Części samorządów udaje się jednak skutecznie współdziałać z organizacjami pozarządowymi. Tak jest np. w Podkowie Leśnej.

– Rzeczywistość jest bezlitosna. Z perspektywy Józefowa współpraca międzygminna w sprawoe jakości powietrza jest nikła – mówił na początku debaty Piotr Gąszcz, zastępca burmistrza miasta Józefowa. Jako jedyny jej realny element wskazał on ssormułowanie pism do władz szczebla centralnego inicjowane przez Zarząd Powiatu Otwockiego. – Zdecydowanie lepiej idzie natomiast współpraca z instytucjami pozarządowymi. Przynosi ona też konkretne efekty – stwierdził.

Potrzeby gmin mogą się od siebie znacząco różnić

Zupełnie inny punkt widzenia przedstawiała Weronika Wziątek-Nowak z Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Przekonywała, że współpraca stolicy z gminami ościennymi funkcjonuje w tym zakresie już od sześciu lat, kiedy podpisane zostały stosowne porozumienia w ramach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Przywołała ona także wystąpienie do Sejmiku Województwa Mazowieckiego o przygotowanie uchwały antysmogowej w 2016 r. Obecnie współpraca ma zaś koncentrować się m.in. na systemie pomiaru powietrza budowanym także w gminach sąsiednich. – Współpraca jest więc realizowana na wielu polach i myślę, że będzie kontynuowana – oceniła.

Wojciech Racięcki z inicjatywy Podkowa bez Smogu zauważył przy tym, że różne gminy mają różne charakterystyczne problemy. Podkowa Leśna boryka się bowiem np. z zanieczyszczeniami wynikającymi z opalania drewnem, a nie węglem. Podkreślił jednocześnie, że współpraca lokalnych aktywistów z burmistrzem układa się obecnie modelowo. – Wspólnie udało nam się zrobić bardzo wiele. Dwie fundamentalne rzeczy to dobra identyfikacja problemu oraz wspólna edukacja mieszkańców. Trzeci element, który nas czeka, to legislacja. Bez zmian w prawie nie da się wygrać ze smogiem – stwierdził, dodając, że jest już przygotowany projekt uchwał dotyczących palenia w komunkach i używania węgla.

Część problmów Warszawy i mniejszych miast jest jednak podobna

Ciepło o relacjach z Podkową bez Smogu mówił też burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. – Nie znam natomiast przykładu szerokiej i zacieśnionej współpracy międzygminnej – powiedział. – Mam nadzieję, że aktywiści, których my spotykamy na swojej drodze, postawią wkrótce przed faktem dokonanym także inne gminy. Działać bowiem trzeba, a w zakresie ochrony środowiska nie ma miejsca na kompromisy – ocenił.

Łukasz Gmurczyk z organizacji Smog Wawelski stwierdził zaś, że nie dostrzega rozbudowanej współpracy międzygminnej z udziałem Warszawy. – Poza projektem czujników nie są prowadzone inne działania – mówił, opierając się na odpowiedzi urzędu miasta na jego zapytanie o informację publiczną. Podkreślił on przy tym, że część problemów, z jakimi borykają się gminy podwarszawskie, jest zauważalna także w samej stolicy. – W Wawrze jest bardzo dużo tzw. świdermajerów. To są często budynki komunalne, w których nie da się zainstalować pieca gazowego. Podobny problem ze swoimi budynkami ma Legionowo – wskazywał, podkreślając, że tam rozwiązano tę kwestię, decydując się na pompy ciepła. W 2019 r. rozpoczęto stosować je także na terenie Wawra.

Postęp jest zauważalny

O niedostatkach współpracy mówił także Jurand Saternus, specjalista ds. relacji z klientem firmy Airly. – Z mojej perspektywy nie jest kolorowo. Współpraca na linii samorząd – organizacja społeczna raczkuje, choć na przestrzeni trzech lat naszej działalności widzę progres – przyznał. Dodał, że w tym okresie bardzo zmieniło się też postrzeganie smogu np. w gminach okalających Kraków. – Dopiero teraz rozpoczyna się dyskusja, co powinno się zrobić, jak podejść do tej kwestii w sposób planowy i zorganizowany– opowiadał. Ocenił jednak, że sytuacja nie ulegnie radykalnej poprawie, dopóki państwo nie uruchomi centralnych programów antysmogowych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Nowy lider na smogowej mapie Polski

Przestrzeń

Nowy lider na smogowej mapie Polski

inf. pras. 05 listopada 2022

Czy polskie miasta odważą się na deklaracje klimatycznej neutralności? Szansa na środki

Prawo & Finanse

Raport PAS: jak Polska walczy ze smogiem

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Nowy lider na smogowej mapie Polski

Przestrzeń

Nowy lider na smogowej mapie Polski

inf. pras. 05 listopada 2022

Czy polskie miasta odważą się na deklaracje klimatycznej neutralności? Szansa na środki

Prawo & Finanse

Raport PAS: jak Polska walczy ze smogiem

Prawo & Finanse

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij