Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wrocław wprowadza zieleń na głównych ulicach wjazdowych

Dalej Wstecz
Autor:

Bartosz Józefiak

Data publikacji:
2016-10-19 07:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław wprowadza zieleń na głównych ulicach wjazdowych
fot. UM Wrocławia
Wrocław wprowadza zieleń na głównych ulicach wjazdowych
Wrocław wprowadza zieleń na głównych ulicach wjazdowych
Wrocław wprowadza zieleń na głównych ulicach wjazdowych
Wrocław wprowadza zieleń na głównych ulicach wjazdowych
Wrocław wprowadza zieleń na głównych ulicach wjazdowych
Urzędnicy we Wrocławiu chcą, by główne ulice miasta stały się bardziej zielone. Przygotowali program który ma sprawić, że wzdłuż dróg wjazdowych powstaną tunele zieleni. Na pierwszy ogień poszła ul. Legnicka, czyli zachodni wjazd do miasta i jeden z głównych szlaków komunikacyjnych.

„Zielone Tętnice Wrocławia” to pomysł magistratu na to, jak w ciągu kilku lat zazielenić główne drogi wjazdowe do Wrocławia. Chodzi o uporządkowanie istniejącej zieleni, wyznaczenia miejsca na nowe nasadzenia tak, by wizualnie odświeżyć zakorkowane arterie. Wytypowano pięć ulic: Legnicką, al. Karkonoską, al. Jana III Sobieskiego, ul. Żmigrodzką oraz Opolską. Na pierwszy ogień idzie ulica Legnicka (od pl. Jana Pawła II do Nowych Żernik), czyli zachodni wjazd do miasta. Urzędnicy tłumaczą, że to teren najlepiej zdefiniowany urbanistycznie.

Tramwaje w zielonym tunelu

Wzdłuż ciągu ul. Legnickiej, Lotniczej i Kosmonautów znajdziemy wiele ważnych dla wrocławian punktów, jak plac Solidarności, plac Strzegomski, parking i przystanek kolejowy przy stadionie, pętlę tramwajową Pilczyce. Wszystkie one mają stać się bardziej zielone. Najpierw magistrat ogłosił konkurs na projekt architektoniczny. Projektanci prezentowali swoje wizje tego, jak odmienić zatłoczoną arterię. Wygrał projekt zespołu Sum architekci krajobrazu. W tym projekcie duży parking przy pl. Solidarności zostaje pokryty zielenią, parkingi i drogi rowerowe od jezdni oddzielone są dodatkowymi nasadzeniami, kładki dla pieszych i wiadukty kolejowe pokryją się pnączami i staną się zielonymi tunelami. Na pl. Solidarności pojawi się parking dla samochodów elektrycznych.

Zaniedbane skwery też mają się zazielenić. Na tyłach muzeum współczesnego przy pl. Strzegomskim zaplanowano amfiteatr. Trakcje linii tramwajowej znajdą się w zielonym tunelu. Przy stadionie Wrocław przewidziano aleję Platanową, a w pobliżu węzła przesiadkowego Wrocław Stadion zaprojektowano plac sportowy. Celem projektu jest łagodzenie skutków ruchu ulicznego, przekształcanie kładek w zielone mosty, poszerzenie przestrzeni dla pieszych. Zwiększy się liczba stojaków i stacji dla rowerów oraz ławek. Zmniejszy się za to liczba miejsc parkingowych.

Mieszkańcy mają głos

Zwycięski projekt posłuży jako wytyczne dla wykonawców. Nie wszystkie pomysły zostaną zrealizowane od razu. 7,5 kilometrowy odcinek Legnickiej objęty programem Zielonych Tętnic został podzielony na dwie części. W pierwszej części wytypowano fragment od pl. Strzegomskiego do pętli Pilczyce. To oznacza, że póki co nie zobaczymy zmian na pl. Jana Pawła II, pl. Solidarności czy przystanku Wrocław – Stadion. W kolejce czeka też wjazd do kąpieliska Glinianki czy teren łączący stadion Wrocław z parkiem Pilczyckim. Urzędnicy inaczej ustawili priorytety. W pierwszej kolejności zazieleni się więc ul. Lotnicza na odcinku od ul. Na Ostatnim Groszu do pętli na Pilczycach, rejon pl. Strzegomskiego i dawnej zajezdni przy ul. Legnickiej.

Wrocławski Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta rozpisał właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu inwestycji w ciągu ul. Legnickiej. Zwycięzca będzie musiał przygotować projekty budowlane, harmonogram robót, mapę, projekty wykonawcze. Jego rolą będzie też uzyskanie pozwolenia na budowę.

Realizacja projektu planowana jest w przyszłym roku. Później przyjdzie czas na etap drugi ul. Legnickiej, a także kolejne drogi wjazdowe do miasta. Które? Tego urzędnicy jeszcze nie ustalili. Jest pomysł, by to mieszkańcy na konsultacjach zdecydowali, które drogi zazielenią się najpierw.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań się zazieleni. Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2016

Przestrzeń

Poznań się zazieleni. Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2016

Olga Plesińska 16 lutego 2016

Zieleń w mieście a prawo

Felietony i komentarze

Zieleń w mieście a prawo

Rafał Jasiński 11 października 2015

„ZM”: Warszawa potrzebuje zrównoważonego transportu

Komunikacja

„ZM”: Warszawa potrzebuje zrównoważonego transportu

Justyna Urbaniak 25 września 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5