Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wrocław. Nowe Żerniki – modernistyczna wizja uwspółcześniona

Dalej Wstecz
Autor:

Olga Plesińska

Data publikacji:
2016-07-27 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław. Nowe Żerniki – modernistyczna wizja uwspółcześniona
fot. Nowe Żerniki
Wrocław. Nowe Żerniki – modernistyczna wizja uwspółcześniona
Wrocław. Nowe Żerniki – modernistyczna wizja uwspółcześniona
Wrocław. Nowe Żerniki – modernistyczna wizja uwspółcześniona
Pierwsza wiecha zawisła na Nowych Żernikach. Oddanie budynku planowane jest na końcówkę bieżącego roku. Inspirowane modernistycznymi projektami z lat 20 XX wieku, współczesne WuWA, staje się rzeczywistością.

Zlokalizowane w okolicy ul. Kosmonautów we Wrocławiu Nowe Żerniki mają być czymś innym niż taśmowo produkowane blokowiska, które często pełnią role wyłącznie sypialni. Nowym osiedlom brak wystarczającego zaplecza infrastrukturalnego, zarówno jeśli chodzi komunikację i dostęp do usług, jak i o tereny rekreacyjne. Miasto Wrocław, we współpracy z Dolnośląską Okręgową Izbą Architektów i wrocławskim SARP, podjęło się stworzenia osiedla, które będzie wolne od podobnych mankamentów.

Idea

Inspiracji dla Nowych Żernik dostarczył projektantom eksperyment architektoniczny z lat 20 XX wieku. Wtedy, jeszcze w niemieckim Wrocławiu, w okolicy ul. Zielonego Dębu wzniesiono modelowe osiedle WuWA (Wohnungs und Werkraumausstellung). Powstało w ramach wystawy zorganizowanej przez śląski oddział Werkbundu, czyli organizacji zrzeszającej architektów i inżynierów. Przedsięwzięcie to jest jedną z ośmiu podobnych inicjatyw zrealizowanych w Europie na przełomie lat 20 i 30.

WuWA miały realizować nowatorskie podejście do urbanistyki. Tworzyć samowystarczalne zespoły mieszkaniowe, pozwalające realizować codzienne potrzeby mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu. Priorytetem WuWA było przyjazne środowisko życia, kontakt z zielenią miejską, rozwój wspólnoty sąsiedzkiej.

Projektanci i inwestorzy współtworzący Nowe Żerniki deklarują, że zamierzają podążać za analogiczną ideą – osiedle ma sprzyjać tworzeniu więzi sąsiedzkich, integrować mieszkańców, zapewniać przyjazne otoczenie i niezbędną do realizacji codziennych potrzeb infrastrukturę. Na terenie osiedla znajdzie się dom opieki, kościół i siedziba lekarza rodzinnego, dostępne będą podstawowe usługi, takie jak opieka nad dziećmi, handel. W sercu osiedla, w przebudowanym schronie przeciwlotniczym znajdzie się ogólnodostępne centrum kultury. Osiedle Nowe Żerniki ma stać się architektoniczną wizytówka Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury w 2016, być wzorcowym połączeniem funkcjonalności, kultury tworzenia i korzystania z przestrzeni i estetyki.

Pierwsza wiecha

W połowie maja przybita została pierwsza symboliczna wiecha, jeden z bloków na Nowych Żernikach wszedł właśnie w etap wykończeniowy. W uroczystości wzięli udział wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, dyrektor wydziału architektury Piotr Fokczyński, ksiądz prałat Tateusz Rusnak oraz przyszli mieszkańcy budynku. Obiekt należy do spółki Osiedla Rodzinne. – Będziemy pierwszym ukończonym budynkiem modelowego osiedla, jako pierwsi zawiesiliśmy wiechę, a prace budowlane planujemy zakończyć na przełomie września i października tego roku – powiedział na uroczystości przybicia wiechy Grehl. – To jeden z ciekawszych projektów na Nowych Żernikach. Cieszymy się, że możemy w tym uczestniczyć – dodał Grzegorz Dawidek, przedstawiciel Osiedli Rodzinnych.

To jedyny budynek wielorodzinny tego inwestora. Jest kameralny, jego zadaniem jest połączenie istniejącej zabudowy jednorodzinnej z planowaną i powstającą większą zabudową wielorodzinną. Bo tkanka Nowych Żernik będzie zróżnicowana, jak tkanka miasta. Przestrzeń mieszkalna zlokalizowana będzie w blokach wielorodzinnych, szeregowcach oraz domach wolnostojących.

– Nasz budynek posiada 58 mieszkań, a w parterze znajdą się lokale usługowe i przeznaczony dla mieszkańców garaż wielostanowiskowy. Jedną z idei przyświecających projektantom [grupa projektowa: arch. Marcin Dziewoński, Magdalena Paryna, Joanna Styrylska, Marcin Major, Maciej Hawrylak – red.] było postawienie dwóch niezależnych brył, tworzących kameralne patio z wewnętrznym ogrodem integrującym mieszkańców. Z zewnątrz bryła budynku nawiązuje do zabudowy szeregowej i poprzez zróżnicowaną liczbę kondygnacji łączy wspomnianą tkankę istniejącej zabudowy jednorodzinnej z nowoprojektowanymi obiektami Osiedla Nowe Żerniki. Cały budynek posiada obsadzone roślinnością dachy, a duża część mieszkań ma własne obszerne tarasy lub ogrody. Budynek ma różnorodne wielkości mieszkań. Mamy lokale o powierzchniach od 30 do 100 metrów kwadratowych– opowiada Dawidek.

Kim są klienci? Kto chce mieszkać na Nowych Żernikach? – W większości to ludzie młodzi, ale to z pewnością naturalna reguła. Co jednak ciekawe, są to ludzie świadomi miejsca czyli idei Osiedla, które swe wzorce czerpie z historycznej i doskonałej na swoje czasy wrocławskiej WuWY – przekonuje Dawidek. Pozostałe części inwestycji należą do kilku innych firm developerskich, miedzy innymi do Blockpol-Developer, Vintage Development, ATAL, Archicom, czy Profit Development.

Komunikacja

Projektanci deklarują, że zadbali o optymalizację komunikacji osiedla z resztą miasta, zarówno na poziomie dróg dojazdowych, ścieżek rowerowych, jak i włączenia osiedla w sieć komunikacji miejskiej. Wykonanie dróg i chodników wewnątrz osiedla spoczęło w rękach spółki Wrocławskie Inwestycje, wykonawcą dróg jest firma Skanska. Budowa trwa od 2014 r. Część łącząca osiedle z główną drogą dojazdową, ul. Kosmonautów, została ukończona. W tym roku zakończy się przebudowa ulic Grabowej, Białodrzewnej i Bukowej.

– Nowe Żerniki to naprawdę przemyślana sprawa. Samo położenie, dzięki obwodnicy autostradowej i ulicy Kosmonautów z linią tramwajową, stanowi o atrakcyjności osiedla. Już w tym roku będą gotowe wszystkie wewnętrzne drogi budowane przez miasto, a czeka nas jeszcze rozbudowa wspomnianej ul. Kosmonautów i głównej ul. Targowej. Musimy pamiętać, że osiedle to też tkanka, która ulega samoistnej ewolucji i rozwojowi – przyznawał Dawidek.

Głos mieszkańców i ekologia

Deklarowane przez projektantów założenia urbanistyczne przyświecające modelowemu osiedlu to troska o bezpieczeństwo mieszkańców, spełnianie standardów budownictwa ekologicznego, minimalizacja wydatków eksploatacyjnych i kreowanie przestrzeni publicznych służących wspólnocie mieszkańców. Na stronie inwestycji czytamy, że Osiedle Nowe Żerniki ma przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, a głos mieszkańców ma być tu słyszany.

Atutem jest z pewnością to, że przestrzenie publiczne stworzone w ramach projektu osiedla będą mogły służyć szerszej grupie osób, będą ogólnodostępne. Wspomniany dom kultury i przewidziane w projekcie zielone otoczenie bloków, poprzecinane alejkami i dziedzińcami, ma szansę stać się atrakcyjną okolicą spacerowo–rekreacyjną dla wrocławiaków.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pada deszcz? Autobusem pojedziesz za połowę ceny

Komunikacja

Pada deszcz? Autobusem pojedziesz za połowę ceny

Michał Szymajda 27 lipca 2016

Rembertów: Pociąg zza ekranu

Przestrzeń

Rembertów: Pociąg zza ekranu

Jakub Madrjas 27 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5