Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wiemy, że smog jest. Nie wiemy co z nim zrobić

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-02-27 15:34
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wiemy, że smog jest. Nie wiemy co z nim zrobić
fot. MJ
98,3 proc mieszkańców Mazowsza zna pojęcie "smog" – wynika z danych tutejszego urzędu marszałkowskiego. Jednocześnie aż 43 proc z nich nie ma pojęcia o programach walki ze smogiem, np. dopłatach do wymiany pieców. To jeden z tematów odbywającego się w Warszawie II Kongresu Czystego Powietrza.

– Tylko 14,6 proc. gmin zobowiązanych do przygotowania programu ograniczania niskiej emisji to zrobiła. A kluczowym elementem takich programów jest inwentaryzacja. To podstawa działań – zaznaczał Marcin Podgórski, szef Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Zaznaczał, że żeby podjąć skuteczne działania trzeba wiedzieć ile jest trujących pieców.

A z tym niestety jest kłopot. W 2018 r. w województwie przeprowadzono 13287 kontroli w zakresie ochrony powietrza, ale takie kontrole są przeprowadzane tylko w mniej więcej co czwartej gminie, choć to różni się nieco od ich rodzaju. Co więcej, prawie połowa mazowieckich gmin w ogóle nie udziela wsparcia w wymianie źródeł ciepła. O ile w Warszawie deklarowana pomoc na takie działania w ciągu kilku najbliższych lat ma sięgnąć 300 mln zł (na wymianę pieca można zyskać nawet 12 tys. zł, co może wystarczyć na całą operację), to za granicami stolicy bywa gorzej.

Podgórski zwraca uwagę na świadomość mieszkańców. – Jest duża różnica między oceną jakości powietrza w miastach i na wsi. W dużych miastach na Mazowszu większość mieszkańców w sezonie grzewczym ocenia jakość powietrza jako złą. Natomiast na wsi 66 proc. odpowiedzi to "dobra" albo "bardzo dobra". Tymczasem badania pokazują coś innego – zaznaczał.

W efekcie aż 98,3 proc mieszkańców zna pojęcie "smog" ale aż 43 proc. nie wie nic o programach walki ze smogiem. – A to duży kłopot i pokazuje, że nasze działania informacyjne musza być bardziej intensywne – zakończył Podgórski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5