Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wiedeń: Zieleń zamiast betonu. Nowe parki ochłodzą miasto

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-05-09 11:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Miasto Wiedeń

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wiedeń: Zieleń zamiast betonu. Nowe parki ochłodzą miasto
Fot. 2 © Carla Lo. Wizualizacja Esterhazypark
W Wiedniu zieleń i nowe parki mają pomóc w obniżaniu temperatury w przestrzeni miejskiej i zachęcić do walki o zmianę klimatu. Pomimo koronawirusa trwają pracę nad przebudową Esterhazypark oraz stworzeniem Else-Feldman-Park.

Pod koniec kwietnia rozpoczęły się prace budowlana w Else-Feldman-Park. Ich zakończenie planowane jest na jesień tego roku, a efektem będzie nowy park o powierzchni 37 tys. metrów kwadratowych. Zlokalizowany będzie w dzielnicy Leopoldstadt w miejscu gdzie Trunnerstrasse spotyka się z Am Tabor. Prace przygotowawcze trwały niemal dwa lata, a włączone w nie zostały lokalne instytucje i stowarzyszenia oraz okoliczni miekszańcy.

Walka z wyspami ciepła Else-Feldman-Park

– Rozbijając powierzchnię ulicy, możemy po raz pierwszy w Wiedniu zmienić ulicę w park – mówiła przewodnicząca dzielnicy, Uschi Lichtenegger. Wyburzone zostały zbędne obecnie betonowe konstrukcje oraz zrywany jest asflat przy Trunnerstraße do wysokości pobliskiego kościoła. W efekcie część ulicy w kierunku Taborstrasse stanie się ślepa.

– Zbliża się lato, w mieście robi się coraz cieplej, znów odczuwalny jest kryzys klimatyczny – zawuaża zastępczyni burmistrza i członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu, Birgit Hebein. Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu dodaje, że w walce z upałem w mieście spowodowanym zmianami klimatu niezbędne jest tworzenie chłodnych terenów zielonych.


W Else-Feldman-Park posadzonych zostanie 21 nowych drzew. Tylko dwie główne ścieżki będą wyasfaltowane w celu zapewnienia dostępności również dla osób z niepełnosprawnością. Znajdzie się tam również plac zabaw dla dzieci z piaskownicą i huśtawką oraz torem wspinaczkowym. W parku pojawią się również rośliny z jadalnymi owocami i źródełka z wodą do picia.

W czasie upalnych letnich miesięcy miasto Wiedeń zamierza utworzyć również tymczasową "Coole Strasse" na sąsiadującej z parkiem Alliiertenstraße, o ile pozwolą na to okoliczności.

"Cooling Park" w Esterhazypark

To nie pierwszy projekt w Wiedniu, który ma zapewnić ochłodę mieszkańcom miasta. Trwają także prace nad przebudową Esterhazypark. W pobliżu wiedeńskiego Haus des Meeres (Dom Morza) powstaje wyjątkowy projekt, który dzięki nowemu zaplanowaniu zieleni oraz zamontowaniu systemu rozpylaczy mgły temperatura ma być niższa nawet o sześć stopni względem narażonych na bezpośrednie działania słońca ulic i nieosłoniętych pracy.
Podczas rozpoczęcia prac w zeszłym roku Ulli Sima podkreślała, że to pilotażowy projekt na drodze do przekształcenia Wiednia we wzorcowe miasto klimatyczne, i jeśli zakończy się sukcesem podobne rozwiązania będą wdrażane w innych parkach i skwerach.


Stary chodnik w parku zostaną rozebrane, a w całym parku zamontowana zostanie nowa instalacja kanalizacyjna zapewniające dopływ wody do nowych urządzeń. W centrum parku znajdzie się "cool spot" o powierzchni około 30 m². Będzie to okrągła, obsadzona roślinnością i zacieniona przestrzeń składająca się z trzech pierścieni z rozpylaczami mgły. Zainstalowane zostaną także „drzewa klimatyczne”, czyli prawie 3-metrowe prysznice mgielne o średnicy do 2,20 m, które zapewnią dodatkowe chłodzenie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zieleń jako kluczowa infrastruktura miejska?

Przestrzeń

Zieleń jako kluczowa infrastruktura miejska?

Roman Czubiński 18 czerwca 2018

Zieleń w miastach: rośnie świadomość, ale...

Przestrzeń

Zieleń w miastach: rośnie świadomość, ale...

Roman Czubiński 09 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5