Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Zielona „obwodnica” Gocławia. Ponad 200 nowych drzew

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
26-05-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Zielona „obwodnica” Gocławia. Ponad 200 nowych drzew
fot. UM Warszawa
Trwają intensywne prace nad zazielenianiem „obwodnicy” Gocławia – osiedlowe ulice zyskają 18 ogrodów deszczowych, tysiące krzewów i ponad 200 drzew. W sumie, w tym roku, sami tylko stołeczni drogowcy posadzą w całej Warszawie blisko tysiąc drzew.

Coraz bardziej zielono na Gocławiu. Oprócz ostatnich prac zmieniających infrastrukturę, drogowcy zadbali także o nowe zasadzenia i działania sprzyjające gospodarce wodnej. Na ul. Jugosłowiańskiej wyremontowano chodnik i wytyczono brakujący fragment drogi dla rowerów, w zeszłym roku na całej długości ulic Meissnera i Umińskiego wyznaczono pasy do parkowania i pasy rowerowe, poprawiając bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Dodatkowo na ul. Meissnera została wymieniona nawierzchnia. W tym roku analogiczne zmiany wdrożono na ul. Abrahama.

– Ulice to nie tylko asfalt, chodniki i drogi dla rowerów. To także otaczająca je zieleń, której w Warszawie z każdym rokiem przybywa. Betonowe powierzchnie zastępujemy drzewami, kwiatami i ogrodami deszczowymi. Dzięki tym zmianom mieszkańcy mogą się cieszyć estetyczną przestrzenią miejską, a my możemy ich lepiej chronić przed zanieczyszczeniami powietrza, upałami i podtopieniami podczas nawalnych deszczy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Ogrody deszczowe to norma


Uzupełnieniem zmian drogowych jest zieleń. Na gocławskich ulicach posadzonych zostanie łącznie 210 drzew – 85 jesionów pensylwańskich, 62 grusze drobnoowocowe, 34 lipy srebrzyste, 27 lip holenderskich oraz 2 topole białe. Na ul. Umińskiego - 39 drzew, na ul. Abrahama – 86, a na ul. Meissnera – 85.

W wielu miejscach sadzone są mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdują się m.in. róża pomarszczona, tawuła wierzbolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie 51 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańską ozdobią także trawy – miskant chiński i kostrzewa Gautiera.

Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawiają się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składają się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu będzie odprowadzany do kanalizacji. Ogrody są lokowane przy wyjazdach z dróg osiedlowych - to powierzchnie wyłączone z ruchu, wyłożone drobnymi kamieniami.
Na Gocławiu ogrodów deszczowych powstanie łącznie 18 – 4 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 8 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 364 m kw. Zostaną posadzone w nich rośliny lubiące wilgoć, takie jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra „Variegata”, śmiałek darniowy, pełnik europejski i przetacznik długolistny.W ramach prac zagospodarowany zostanie również mały skwer przy al. Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawi się 5 klonów pospolitych oraz 3 wiśnie ptasie.

Prowadzone przez ZDM prace powinny zakończyć się pod koniec czerwca.

Zielone centrum Warszawy


Zielona rewolucja rozpoczęła się już w 2020 roku – przy okazji wyznaczania naziemnych przejść dla pieszych wokół ronda Czterdziestolatka oraz budowy infrastruktury rowerowej wzdłuż al. Jana Pawła II gdzie posadzono 35 lip holenderskich, 2 dęby, krzewy, a także szerokie pasy rozchodnika. Po obu stronach alei pojawiły się pasy zieleni.

Nie zabraknie jej też na tzw. placu Pięciu Rogów, który z każdym dniem nabiera docelowego wyglądu. Stanęły na nim wysokie na 8-9 metrów 22 klony polne. Więcej drzew pojawiło się na rondzie Dmowskiego, gdzie zieleń stanowi jeden z elementów przebudowy. Na jego płycie oraz w najbliższym otoczeniu posadzono ponad 50 drzew i 58 różnych gatunków roślin. Ich łączna powierzchnia zajmuje 6,6 tys. m2. Zieleni przybyło też przy ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad. Na terenie w sąsiedztwie stacji metra Centrum pojawiły się 34 drzewa oraz ponad 24 tys. sztuk krzewów i bylin. Pozostałe zazielenione ulice to m.in. Wrocławska, Idzikowskiego czy Stryjeńskich.

Gdzie jeszcze nowe drzewa i krzewy?

Trwa zazielenianie przebudowywanej ul. Sokratesa - do istniejących drzew dołącza 28 kolejnych i setki nowych krzewów. Powstają także ogrody deszczowe, które będą separować różne rodzaje ruchu.
W ramach budowy ciągu pieszo-rowerowego na ul. Stalowej (przy PKP Targówek) posadzono 12 nowych drzew i prawie 4,5 tys. krzewów. Prace w tym miejscu są już na końcowym etapie. Na Stalowej zieleń sadzono również w zeszłym roku.

Zieleń pojawi się też na przebudowywanej ul. Kondratowicza. Drogowcy posadzili 491 nowych drzew – głównie klony, jesiony, platany, lipy, ale też i wiśnie, jabłonie oraz kasztanowce. Metro Warszawskie posadzi kolejne kilkaset.

Jeszcze w tym roku ZDM chce zazielenić również ul. Odyńca, którą upiększy 2256 porzeczek alpejskich, 60 ligustrów pospolitych i 520 śnieguliczek Chenaulta. Łączna powierzchnia, jaką zajmą te rośliny, wyniesie 396 m kw.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5