Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa zaprojektuje rower miejski przyszłości

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2019-06-26 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa zaprojektuje rower miejski przyszłości
Fot. ZTM Warszawa
Rower miejski w Warszawie, w takiej postaci w jakiej znamy go obecnie, będzie działał do jesieni 2020 roku. Miasto już wzięło się za opracowywanie koncepcji przyszłego systemu.

W tym celu ZDM Warszawa właśnie ogłosił przetarg na wykonanie „Studium koncepcyjnego funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego po 2020 roku”. Do końca obecnej umowy, którą podpisano z Next Bike w 2017 roku pozostało bowiem półtora roku. W jej ramach wprowadzono do systemu rowery elektryczne, dotykowe terminal obsługujące karty płatnicze i lepszą aplikację mobilną, ale system musi rozwijać się dalej.

– W celu zapewnienia ciągłości działania systemu, należy już teraz myśleć o jego przyszłości. W związku z tym ogłosiliśmy przetarg na opracowanie Studium koncepcyjnego funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego po 2020 roku. Zadaniem wykonawcy będzie przeprowadzenie wielokryterialnej analizy, która stanowić będzie podstawę do rozpisania przetargu na kolejne lata działalności Veturilo w latach 2021-2025 – informuje ZDM.

Skąd czerpać wzorce i co z hulajnogami?

ZDM oczekuje, że zamówiony dokument odpowie na pytanie co do optymalnego sposobu rozwoju Veturilo w zakresie m.in. liczby i rozlokowania punktów wypożyczeń, taryfy, modelu wypożyczeń (stacje, ich brak, lub model pośredni), rodzaju oferowanych rowerów oraz ich szczegółowej specyfikacji technicznej. Wybrany wykonawca dokumentów będzie musiał wziąć pod uwagę nie tylko warszawskie doświadczenia, ale także z innych miast, np. z Gdańska, gdzie wprowadzenie do użycia w pełni elektrycznego systemu okazało się niezwykle problematyczne. Trzeba będzie wziąć pod uwagę także coraz większą popularność elektrycznych hulajnóg, które stanowią konkurencję dla Veturilo. Wykonawca dokumentacji rozważy nawet powiększenie stacji Veturilo o miejsca do parkowania e-hulajnóg.

– Nieodłącznym elementem procesu powstawania tego ważnego dokumentu będą konsultacje społeczne. Mieszkańcy będą mieli wpływ na sposób funkcjonowania systemu Veturilo oraz na lokalizacje stacji. W ramach konsultacji chcemy poznać zdanie mieszkańców na temat takich zagadnień jak: taryfa, właściwości techniczne roweru i stacji, wprowadzenie nowych modeli rowerów, obszar funkcjonowania, organizacja procesu wypożyczania oraz oczekiwania względem aplikacji mobilnej – informuje warszawski ZDM.

Veturilo marką warszawską

Rower miejski w Warszawie, znany pod nazwą Veturlio, ruszył w Warszawie w 2012 i z miejsca stał się hitem. Obecnie system jest nie tylko największy kraju, ale też piąty pod względem wielkości w Europie. Składa się z 400 stacji oraz 5500 rowerów. Chociaż system nie jest pozbawiony wad (problematyczny kontakt z infolinią) według “Barometru Warszawskiego”, zdecydowana większość mieszkańców stolicy (67 proc.) pozytywnie ocenia działanie Veturilo, a sama marka cieszy się 100 procentową rozpoznawalnością.

Oferty w przetargu na wykonanie studium można składać w warszawskiej siedzibie ZDM do 1 lipca.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Veturilo powraca na ścieżki

Przestrzeń

Veturilo powraca na ścieżki

Redakcja 28 lutego 2019

W rok Warszawie znacznie przybyło rowerzystów. Pomaga Veturilo

Komunikacja

W rok Warszawie znacznie przybyło rowerzystów. Pomaga Veturilo

Michał Szymajda 10 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5