Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa naprawia luki w ulgach. Opozycjoniści z 50 proc.

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2016-08-30 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa naprawia luki w ulgach. Opozycjoniści z 50 proc.
fot.
Warszawscy radni przyjęli zmiany w systemie ulg w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów oraz do zakupu tańszych biletów zyskali m.in. honorowi dawcy przeszczepów, a w SKM–ce umundurowani SOK–iści. Połowę ceny za bilety zapłacą dzieci osób prowadzących rodzinne domy dziecka a także posiadające status działacza opozycji antykomunistycznej. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 października.

Pierwszą grupą, która została uprawniona do bezpłatnych przejazdów, są zasłużeni dawcy przeszczepów. Dokumentem poświadczającym uprawnienia będzie legitymacja „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” wraz z dowodem tożsamości. Zyskali podobne uprawnienia jak honorowi dawcy krwi.

Uprawnienia uzyskali także umundurowani funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Ale ich uprawnienie obowiązuje wyłącznie w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej. Bezpłatnie z komunikacji miejskiej będą również mogły korzystać osoby kontrolujące czy kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania wnieśli opłatę za postój. Oczywiście korzystać z tego uprawnienia będą mogli wyłącznie w trakcie czynności służbowych i tylko na obszarze objętym płatnym parkowaniem.

Wszystkie dzieci z rodzinnych domów dziecka

Do bezpłatnych przejazdów uprawnione zostały także dzieci własne osób prowadzących rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze. Tu luka była do tej pory absurdalna, bo nie wiedzieć dlaczego, nie mieli takich samych uprawnień jak ich „przyszywane” rodzeństwo, z którym wspólnie się wychowywali. Dowodem uprawnień ma być spersonalizowana Warszawska Karta Miejska wydana przez ZTM po okazaniu stosownego zaświadczenia wydanego przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Uprawnienie będzie im przysługiwało do końca września roku kalendarzowego, w którym skończą 21 lat.

Uprawnienie takie uzyskali także wychowankowie warszawskich Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Specjalnego Ośrodka Wychowawczego. Prawo do bezpłatnych przejazdów będą mieli do końca września w roku kalendarzowym, w którym skończą 21 lat. Dowodem uprawnień będzie spersonalizowana Warszawska Karta Miejska wydana przez ZTM po okazaniu zaświadczenia wystawionego przez stosowną jednostkę.

Połówka za represje

Wprowadzone zostały zmiany dotyczące uprawnień do przejazdów z biletami ulgowymi. Prawo do ulgi 50 proc. uzyskały osoby mające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Dokumentem poświadczającym uprawnienia będzie stosowna legitymacja.

Wprowadzone zostały zmiany w uprawnieniach do ulgowych przejazdów dla uczestników studiów doktoranckich oraz uczniów i studentów zagranicznych szkół. Obecnie mogą oni korzystać z ulgi tylko w przypadku biletów długookresowych. Będą jednak mogli, po wejściu w życie uchwały, korzystać z ulg przy przejazdach z każdym rodzajem biletu z taryfy ZTM.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Z ochroniarza w kontrolera biletów

Komunikacja

Z ochroniarza w kontrolera biletów

Jakub Dybalski 12 sierpnia 2016

Car-sharing może zmniejszyć nierówności społeczne w miastach

Mobilność

Car-sharing może zmniejszyć nierówności społeczne w miastach

Marcin Żywiałkowski 25 lipca 2016

Tablica od informacji pasażerskiej wytrzyma 18 dni bez prądu

Przestrzeń

Tablica od informacji pasażerskiej wytrzyma 18 dni bez prądu

Martyn Janduła 18 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5