Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Największy kontrakt PPP podpisany. Pierwsze wiaty w 2014 r.

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-12-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Największy kontrakt PPP podpisany. Pierwsze wiaty w 2014 r.
fot. WU
Warszawa podpisała wreszcie – rok po wyborze najkorzystniejszej oferty – umowę z konsorcjum AMS i Stroer na ustawienie blisko 1600 nowych wiat przystankowych. To największy kontrakt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Warszawie.

Warszawa przeciera szlaki

Już w 2006 r. został wybrany projekt nowego przystanku autorstwa Towarzystwa Projektowego (odpowiedzialnego za projekty Miejskiego Systemu Informacji i remontu Dworca Centralnego), a w 2010 r. ogłoszono przetarg na wybór koncesjonariusza. Najkorzystniejszą, z punktu widzenia miasta, ofertę złożyło konsorcjum firm AMS i Stroer, deklarując czas koncesji na 8 lat i 10 miesięcy.

Przez ostatni rok nie można było jednak podpisać umowy, gdyż inny oferent – konsorcjum CAM Polski Outdoor i CAM Media – odwoływał się najpierw do Wojewódzkiego, a następnie Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Podpisujemy największą umowę PPP w Polsce w ostatnich latach. Nie był to proces łatwy. Całe postępowanie trwało trzy lata, z czego ostatni rok to postępowania sądowe. Przetarliśmy szlak, jeżeli chodzi o tego typu przetargi. Następni będą mieli łatwiej – komentuje Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta.

Brakujące ogniwo na drodze do poprawy komfortu

W Warszawie na wielu przystankach wciąż stoją stare wiaty typu Ł, a także zaokrąglone czerwone, tzw. ADPOL-owskie, z 1991 r. – W następnych latach będą kolejne dostawy tramwajów, mamy nowoczesny tabor autobusowy. Jedynym słabym punktem jest infrastruktura przystankowa w postaci wiat – mówi Wiesław Witek, nowy dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego., który umowę podpisywał w trzecim dniu swojego urzędowania.

W sumie konsorcjum ustawi w ciągu trzech lat 1580 wiat, z czego 180 w 2014 r. – To będzie dobry poligon doświadczalny przed kolejnymi latami – mówi Wiesław Witek. Następnie w czasie trwania koncesji firmy będą zobowiązane do utrzymywania tych wiat.

Różne wiaty w różnych miejscach

Stosowane będą trzy rodzaje wiat – wszystkie będą miały oczywiście wspólne elementy stylistyczne. Najwięcej będzie prostych wiat seryjnych. – Komfort oczekiwania będzie zapewniony. Poza tym wiaty będą jasne, przestronne i bardzo praktyczne w eksploatacji. A poza tym będą „wandaloodporne” – mówi Marek Kuzaka, prezes AMS. Tzw. wiaty konserwatorskie, które już można spotkać na Trakcie Królewskim czy przy Emilii Plater, będą umieszczane w miejscach szczególnie prestiżowych. W pozostałych ważnych miejscach pojawią się wiaty konkursowe. – Potrzeba wielkiej pracy prototypowania, żeby wszystko dobrze funkcjonowało – podkreśla Kuzaka.

mat. ZTM Warszawa

Gdzie staną nowe wiaty? – To nie jest tak, że przetarg objął wszystkie lokalizacje. Mamy w mieście ok. 4.500 przystanków, oczywiście nie wszystkie z wiatami – podkreśla wiceprezydent Wojciechowicz. Jak wymienia, wiaty konserwatorskie i konkursowe będą umieszczane w ścisłym centrum i przyległych dzielnicach. Część bardziej odległych wiat nadal będzie na utrzymaniu ZTM-u.

Stawianie wiat będzie wymagało oczywiście uzgodnień z miejskimi jednostkami i zarządcami terenów. – Mamy nadzieję, że proces stawiania wiat uda się nawet lekko przyspieszyć. Jednak bez państwa [miasta – red.] pomocy i zrozumienia – czyli partnerstwa – tego nie zrobimy – mówi Kuzaka.

Nowe przystanki dzięki reklamom

Realizacja projektu będzie finansowana z przychodów z reklam umieszczanych na przystankach. – Nasze firmy nie mają misji społecznej, polegającej na budowaniu i utrzymaniu przystanków. Zajmujemy się reklamą – podkreśla Marek Kuzaka, prezes AMS. Jego zdaniem kontrakt ten powinien pozytywnie wpłynąć na cały rynek reklamowy. Po pierwsze służy porządkowaniu przestrzeni publicznej. Po drugie będzie impulsem rozwojowym dla citylightów (podświetlanych reklam), czyli nośników reklamowych o wyższym standardzie. AMS liczy też, że projekt będzie bodźcem dla innych miast.

Wiadomo już, że udział w projekcie ogranicza Stroer. Firma scedowała wszystkie prawa – w zakresie nakładów, ale i późniejszych przychodów – AMS-owi, formalnie jednak nie wycofując się z konsorcjum.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

ZTM Warszawa z ofertami na elektrobusy. Dwie firmy

Przestrzeń

ZTM Warszawa z ofertami na elektrobusy. Dwie firmy

Witold Urbanowicz 28 sierpnia 2023

Warszawska komunikacja wraca z wakacji

Komunikacja

Warszawska komunikacja wraca z wakacji

inf. pras. UM Warszawa 28 sierpnia 2023

Warszawa: ZTM zagęszcza komunikację zastępczą na Woli i Jelonkach

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

ZTM Warszawa z ofertami na elektrobusy. Dwie firmy

Przestrzeń

ZTM Warszawa z ofertami na elektrobusy. Dwie firmy

Witold Urbanowicz 28 sierpnia 2023

Warszawska komunikacja wraca z wakacji

Komunikacja

Warszawska komunikacja wraca z wakacji

inf. pras. UM Warszawa 28 sierpnia 2023

Warszawa: ZTM zagęszcza komunikację zastępczą na Woli i Jelonkach

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5