Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Bliżej zielonej „obwodnicy” Gocławia

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
07-09-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Bliżej zielonej „obwodnicy” Gocławia
fot. ZDM Warszawa
Trzy firmy, których oferty zawierają się w przedziale od 2,1 do 2,9 mln zł, zgłosiły się w przetargu na zazielenienie tzw. obwodnicy Gocławia. Cztery tworzące ją ulice jeszcze w tym roku zostaną obsadzone m.in. 208 drzewami. Będzie to kolejna część miasta, która zostanie wzbogacona o nowe rośliny i upiększona dla mieszkańców.

Oferty złożyły AG-Complex z Warszawy (2 mln 972 tys. zł brutto), Palmett z Warszawy (2 mln 843 tys. zł brutto) i Sorted z Piaseczna (2 mln 106 tys. zł brutto). Już rozpoczęto ich analizę. Od daty podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał 40 dni na wywiązanie się z powierzonego zadania.

20 ogrodów, 208 drzew i tysiące krzewów


Chodzi o zagospodarowanie przestrzeni czterech ulic stanowiących „obwodnicę” Gocławia, które już od wielu miesięcy przechodzą kompleksową zmianę. W zeszłym roku na ul. Jugosłowiańskiej miejscy drogowcy wyremontowali chodnik i wytyczyli brakujący fragment drogi dla rowerów, a w tym roku na całej długości ulic Meissnera i Umińskiego wyznaczyli pasy do parkowania i pasy rowerowe, poprawiając bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Dodatkowo na ul. Meissnera wymieniona została nawierzchnia. Jeszcze w tym roku analogiczne zmiany mają być wdrożone na ul. Abrahama – kilka dni temu podpisano umowę z wykonawcą.

Ulice w mieście powinny być nie tylko bezpieczne i wygodne, ale też jak najbardziej zielone. Zieleń daje cień, oczyszcza powietrze, łagodzi wpływ upałów i chroni przed podtopieniami podczas nawalnych deszczy. Poprawia też estetykę przestrzeni. Dlatego Zarząd Dróg Miejskich chce wzbogacić tzw. obwodnicę Gocławia o nowe drzewa, krzewy, byliny i trawy.

W ramach przetargu na ulice Umińskiego, Abrahama, Meissnera i Jugosłowiańską trafi łącznie 208 drzew – 103 grusze drobnoowocowe, 61 lip drobnolistnych, 42 jesiony pensylwańskie i dwa jarzęby szwedzkie. Na ul. Umińskiego pojawi się 39 drzew, na ul. Abrahama – 81, na ul. Meissnera – 85, a na ul. Jugosłowiańskiej – 3.

W wielu miejscach posadzone zostaną mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdą się m.in. róża pomarszczona, tawuła wierzbolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie ponad 46 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańska ozdobiona zostanie trawami - prosem rózgowatym ‘Heavy Metal’.

Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawią się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Będą składać się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt - jej nadmiar po napełnieniu się będzie odprowadzany do kanalizacji. Pojawią się w miejscu utworzonych przy wyjazdach z dróg osiedlowych powierzchni wyłączonych z ruchu, już wyłożonych drobnymi kamieniami. Ogrodów deszczowych powstanie łącznie 20 – 11 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 3 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 348 m kw.

Lipa na inaugurację

„Obwodnica” Gocławia stanie się w tym roku kolejną częścią miasta, która wzbogaci się o dużą ilość zieleni. Nowe rośliny upiększą przede wszystkim Śródmieście. W ramach Nowego Centrum Warszawy stanie tam 118 drzew – proces ten zainaugurowali w poniedziałek prezydent Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski, którzy po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej przy pl. Defilad posadzili pierwszą z 38 przewidzianych w tej lokalizacji lip srebrzystych ‘Varsaviensis’.

Na południe od tego miejsca trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Choć wiąże się głównie z poprawą komfortu pieszych i rowerzystów (budowa przejść i przejazdów rowerowych), obejmuje także zieleń – na samym rondzie i w narożnikach stanie 58 drzew. Z kolei narożniki skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, gdzie prowadzone są prace modernizacyjne, zostaną ozdobione nowymi roślinami, m.in. ostnicą i ożanką.

W zieleń ubrany zostanie również tzw. Plac Pięciu Rogów, który z każdym dniem nabiera docelowego wyglądu. Staną na nim 22 klony polne. Cały plac przemieni się zaś w strefę pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdem mieszkańców.

Obszar, jaki w centrum miasta zajmą posadzone nowe drzewa, krzewy i byliny, będzie dorównywał rozmiarowi boiska piłkarskiego wraz ze strefą boczną i ławkami rezerwowych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5