Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Al. Jerozolimskie bardziej przyjazne pieszym?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-01-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Warszawa: Al. Jerozolimskie bardziej przyjazne pieszym?
fot. Kudak, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Warszawskie ronda położone przy Al. Jerozolimskich zostaną zlikwidowane – przynajmniej tak wynika z projektu planu zagospodarowania. W ich miejscu pojawią się zwyczajne skrzyżowania, zaś wszystkie ich narożniki, odzyskane spod asfaltu, zostaną oddane pieszym. Szykuje się stołeczna rewolucja jak z czasów przebudowy Krakowskiego Przedmieścia?

W warszawskim ratuszu wyłożono do publicznego wglądu projekt planu miejscowego zagospodarowania rejonu ul. Foksal w Warszawie. Jedno z głównych założeń pracowni Dawos przewiduje zastąpienie ronda na skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich skrzyżowaniem. To zupełnie zmieniłoby wygląd jednego z centralnych punktów stolicy. W planach jest również zastąpienie skrzyżowaniem ronda Dmowskiego.

Ruch samochodowy w centrum trzeba ograniczać

– Likwidacja ronda Dmowskiego, ronda de Gaulle’a czy ronda przy Dworcu Centralnym jest nieunikniona. We wszystkich planach ratusza, na czele ze Studium i strategią transportową, podkreśla się, że w centrum miasta ruch samochodowy trzeba ograniczać. Doświadczenia ze świata pokazują, że najlepiej żyje się w miastach, które postawiły na ograniczenia w ruchu. Projektując nowe rozwiązania, trzeba w pierwszej kolejności uwzględniać potrzeby pieszych – to oni stanowią w centrum dominującą grupę. Weźmy na przykład rondo Dmowskiego – na jednej zmianie świateł przejeżdża przez nie kilkadziesiąt aut, w każdym jest 1-2 osoby. Tuż obok z każdego tramwaju wysiada w godzinach szczytu nawet setka ludzi. Przez wyjścia z metra przelewa się potok pieszych wielokrotnie większy niż liczba samochodów na wielopasmowej Marszałkowskiej – argumentuje Mikołaj Pieńkos ze stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy.

W planie na miejscu ronda de Gaulle'a narysowano zwyczajne skrzyżowanie, a wszystkie jego narożniki, odzyskane spod asfaltu, mają zostać oddane pieszym. Powstały w ten sposób plac powinien mieć specjalnie opracowaną posadzkę, podkreślającą jego wagę w systemie przestrzeni publicznych. Być może po przebudowie Al. Jerozolimskie zyskają choć trochę z tego, co wiele lat temu zyskało Krakowskie Przedmieście – przestrzeń dla ludzi, która w centrum miasta jest przecież tym bardziej potrzebna.

Nowa przestrzeń miasta

Ale pieszych ucieszą też inne propozycje planistów – utworzenie placu przy wyjściu z PKP Powiśle na ul. Kruczkowskiego, dodatkowe przejścia podziemne przez nasyp kolejowy i przede wszystkim – pasy na Alei Na Skarpie. Dzięki nim będzie można uniknąć spacerów zaniedbanym tunelem przez wieżyce mostu Poniatowskiego.

Plan rejonu Foksal dopuszcza również niezbędne uzupełnienia zabudowy: na skwerze wzdłuż ul. Smolnej (nowe budynki w tym miejscu są konieczne, wbrew protestom zwolenników zieleni), na terenie pawilonów na tyłach Nowego Światu czy na miejscu stacji benzynowej przy Kopernika.

- W dyskusji na temat przyszłości tego miejsca powinno się rozważać, jak ułatwić życie pieszym, nie zaś starać się za wszelką cenę upłynnić ruch aut. Piesi skorzystają na likwidacji rond – jezdni staną się węższe i łatwiejsze do pokonania, przystanki będą bliżej ułatwiając przesiadki, chodniki staną się szersze, pojawią się naziemne przejścia tam gdzie ich brakuje. Dodatkowo po likwidacji wyspy centralnej i zawężeniu jezdni odzyskujemy mnóstwo przestrzeni – można ją wykorzystać na szerokie chodniki, kawiarniane ogródki, ławki, drzewa itd. Wokół ronda Dmowskiego można będzie zabudować niektóre narożniki, wprowadzając nowe lokale usługowe. Po przeliczeniu wszystkich zysków (społecznych, środowiskowych i finansowych) okaże się, że inwestycja w likwidację ronda „zwróci się” błyskawicznie – przekonuje Pieńkos.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5