Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

W grudniu ruszy przebudowa dworca w Miechowie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-18 15:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PKP SA / Transport-publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W grudniu ruszy przebudowa dworca w Miechowie
Mat. PKP SA
PKP SA wyłoniły wykonawcę inwestycji dworca w Miechowie. Rozpoczęcie prac planowane jest na grudzień tego roku, a prace mają zakończyć się w IV kwartale 2017 r.

Miechów leży na linii nr 8, łączącej Warszawę Zachodnią z Krakowem Głównym. W ostatnich latach przebudowę przechodziła stacja. W zeszłym roku natomiast oddano do użytku nowy peron od strony budynku dworca. Teraz przyszła pora na modernistyczny budynek.Dworzec w Miechowie powstał w 1934 r. jako dworzec komunikacji kolejowej wraz z pomieszczeniami biurowymi, socjalnymi i technicznymi. Po oddaniu do użytkowania obiekt nie podlegał zasadniczym przebudowom. Obecnie w dużej mierze jest nieużytkowany i zdewastowany. Nadal funkcjonują nastawnia dysponująca wraz z pomieszczeniami pomocniczymi PKP PLK i pomieszczenie TK Telekom w skrzydle północnym, a także mieszkania na parterze oraz najwyższej kondygnacji skrzydła południowego.

PKP SA planują gruntowną modernizację dworca w Miechowie. Za inwestycję będzie odpowiadać BETONOX Construction Sopot SA. Część budynku zostanie wyburzona. Funkcje pasażerskie na dworcu zapewni przebudowana poczekalnia, ogrzewana w okresie zimowym, a schładzana w letnim. Wewnątrz pojawią się również nowe toalety.

Projekt przewiduje wyburzenie południowego segmentu budynku (wraz z zasypaniem części podziemnej), a także rozbiórkę kondygnacji nad holem głównym. Wewnątrz budynku planowane jest m.in. wykonanie izolacji, wymiana stolarki i ślusarki oraz szeregu instalacji, rozbiórka części ścian działowych i budowa nowych, wymiana stropów, wykonanie nowych schodów, budowa windy, a także montaż sufitów podwieszanych. W holu dworca przewidziano kasę, informację oraz lokal komercyjny – wszystkie pod wynajem. Na zewnątrz planowane są natomiast wykonanie nowej elewacji wraz z termomodernizacją, wykonanie nowego dachu wraz z pokryciem, wymiana drzwi i okien.

W ramach inwestycji zlikwidowane zostaną wszelkie bariery architektoniczne. W budynku zamontowany zostanie podnośnik dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, co znacznie ułatwi dojście na perony. Przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym ułatwi tablica w języku Braille’a z oznaczeniem najważniejszych miejsc w budynku oraz specjalne ścieżki prowadzące. Linie dla osób niewidomych zainstalowane zostaną także w bezpośrednim otoczeniu dworca.

Modernizacja obejmie wykonanie nowych instalacji wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki inwestycji na dworcu pojawi się także monitoring i system dynamicznej informacji pasażerskiej. Kolejnym udogodnieniem dla podróżnych będą stojaki na rowery, które zostaną zamontowane na zewnątrz budynku. W pobliżu wyznaczone zostanie miejsce na biletomaty i bankomaty. Lokale komercyjne wewnątrz obiektu umożliwią natomiast zrobienie drobnych zakupów przed podróżą. Ciekawostką będzie mapa Miechowa, zlokalizowana w przedsionku dworca.

W wyniku przebudowy zmieni się też otoczenie dworca. – Planowana przez PKP SA inwestycja zbiega się w czasie z zaplanowaną przez Urząd Gminy i Miasta Miechów budową parkingu Park&Ride. W związku z tym, zagospodarowanie terenów położonych przy budynku dworca planowane jest we współpracy z samorządem – mówi Aleksandra Dąbek z PKP SA

W czasie prac budowlanych dla pasażerów wykonane zostanie tymczasowe dojście na perony, zlokalizowane po południowej stronie dworca. Koszt prac inwestycyjnych to prawie 5 mln zł. Zakończenie robót planowane jest na IV kwartał 2017 roku.


fot. Luke-Oakwood, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons


mat. PKP SA


mat. PKP SA


mat. PKP SAPodziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tczew modelowym przykładem przesiadek. Teraz pora na dworzec kolejowy

Przestrzeń

Tczew modelowym przykładem przesiadek. Teraz pora na dworzec kolejowy

Witold Urbanowicz 18 listopada 2016

Prezydent Olsztyna: Dworce muszą powstać razem

Przestrzeń

Prezydent Olsztyna: Dworce muszą powstać razem

Martyn Janduła 18 listopada 2016

Dworzec w Skarżysku-Kamiennej do przebudowy. Przede wszystkim handel

Przestrzeń

Dworzec w Skarżysku-Kamiennej do przebudowy. Przede wszystkim handel

Witold Urbanowicz 13 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5