Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Velo Małopolska. Kolejne dwa przetargi na 51 km tras

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-07-18 07:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Velo Małopolska. Kolejne dwa przetargi na 51 km tras
Fot. Łukasz Malinowski
Krakowski zarząd dróg rozpisał kolejne dwa przetargi na budowę turystycznych tras rowerowych na terenie województwa małopolskiego. Pierwszy z nich dotyczy dobudowy odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej, drugi – fragmentu międzynarodowego szlaku EuroVelo 11. Łączna długość planowanych odcinków to 51 km.

W ramach projektu Velo Małopolska w województwie powstanie 600 km nowych szlaków rowerowych, które po połączeniu z już istniejącymi stworzą ponad 1000-kilometrową sieć. Ścieżki skomunikują główne miasta regionu (m.in. Kraków, Tarnów, Oświęcim, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Chrzanów i Zakopane). Całość ma kosztować 200 mln zł, z czego większość sfinansuje Unia Europejska.

Już budują

Prace idą pełną parą. W ubiegłym roku udało się zrealizować cztery odcinki. Mowa o fragmentach szlaku VeloDunajec: Ostrów – Biskupice Radłowskie – Wietrzychowice (26 km) oraz Wiślanej Trasy Rowerowej: Drwinia – Szczucin (91 km), Brzeszcze – Skawina (84 km) oraz odcinek w Krakowie (ścieżka na wale od rzeki Białuchy do mostu Wandy). Trwa kompletowanie dokumentacji projektowej dla 67-kilometrowego odcinka z Zakopanego do Sromowców Niżnych (VeloDunajec), podpisano także umowę na realizację części międzynarodowego szlaku EuroVelo 4 (fragment łączący Wolę Batorską z Jodłówką Wałki o długości 92 km).

W bieżącym doku do wspomnianych wyżej fragmentów VeloDunajca i EuroVelo 4 dołączą odcinki Piwniczna - Nowy Sącz (32 km) i Balice – Zabierzów (3 km). Jako uzupełnienie powstanie także 23-kilometrowy, pieszo-rowerowy ciąg wokół Jeziora Czorsztyńskiego. W jego ramach powstanie aż 11 mostów (3 po stronie południowej, 8 po stronie północnej).

Tymczasem Zarząd Dróg Miejskich w Krakowie rozpisał kolejne dwa duże przetargi, w wyniku których przybędzie 51 km nowych tras.

Śladami dawnej kolejki i wzdłuż Wisły

Pierwsze z zamówień dotyczy odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej – ogólnopolskiego projektu zakładającego utworzenie 1200-kilometrowego szlaku rowerowego wzdłuż największej z polskich rzek. W samym województwie małopolskim długość WTR to ok. 236 km, zaś świeżo rozpisane ogłoszenie dotyczy fragmentu od ujścia Podłężanki (gm. Wieliczka) do miejscowości Drwinia (gm. Niepołomice). Urzędnicy chcą, by trasa została poprowadzona w jak największej części po wałach przeciwpowodziowych. Wolą również unikać kierowania ruchu rowerowego na objazdy, zalecając budowę mostów i kładek rowerowych przez dopływy. Oprócz samej trasy zamówienie uwzględnia budowę dwóch Miejsc Obsługi Rowerzystów: w Niepołomicach i Zabierzowie Bocheńskim.

Drugi przetarg obejmuje budowę 31-kilometrowego odcinka międzynarodowej trasy EuroVelo 11 (od granicy Krakowa do granicy województwa świętokrzyskiego w gm. Proszowice). Większość planowanej ścieżki (22 km) śladem dawnej kolejki wąskotorowej, reszta – wzdłuż lub po istniejących drogach publicznych.

W przypadku obu przetargów wykonawcy, oprócz samej budowy, będą musieli wykonać pełną dokumentację i uzyskać niezbędne pozwolenia. Termin realizacji pierwszej inwestycji przewidziano na koniec września, drugiej – na koniec listopada przyszłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Morawiecki: Wybudujemy 5 tys. km dróg dla rowerów

Przestrzeń

Morawiecki: Wybudujemy 5 tys. km dróg dla rowerów

Rafał Stawecki 12 lipca 2017

USA. Oregon opodatkował rowery

Prawo & Finanse

USA. Oregon opodatkował rowery

Jakub Dybalski 10 lipca 2017

Rower publiczny nie jest od tego, żeby był dochodowy

Felietony i komentarze

Rower publiczny nie jest od tego, żeby był dochodowy

Jakub Dybalski 03 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5