Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Ukraina: Powolny koniec zakarpackiej wąskotorówki

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
20-08-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Ukraina: Powolny koniec zakarpackiej wąskotorówki
Fot. Kasper FiszerPociąg specjalny pomiędzy Berehowem a Chmilnikiem
Na najbardziej malowniczej spośród czynnych sieci wąskotorowych Ukrainy ruch powoli zamiera. W ostatnich miesiącach zlikwidowano pociągi do Irszawy i znacznie ograniczono terminy kursowania na odcinku Wynohradiw – Chmilnik. Do Berehowa nadal docierają natomiast wyłącznie nieliczne pociągi służbowe.

Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ) utrzymują wciąż regularny ruch pasażerski na trzech sieciach wąskotorowych. Dwie z nich podlegają lwowskiej dyrekcji przedsiębiorstwa i znajdują się w zachodniej części kraju: to systemy ze stacjami głównymi w Antonówce nad Horyniem na Polesiu oraz w Berehowie na Zakarpaciu. Choć skala ruchu utrzymywanego na tej ostatniej od lat jest bardzo niewielka, niedawno przeprowadzono drastyczne cięcia, w wyniku których przewozy realizowane są już tylko przez trzy dni w tygodniu.

System nazywany Borżawską Koleją Wąskotorową wydaje się najciekawszym spośród funkcjonujących cały czas w ramach UZ z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, nawet w dzisiejszej, okrojonej formie obejmuje on układ linii, a nie tylko jedną trasę. Po drugie, dość niefortunne z punktu widzenia obecnych potrzeb umiejscowienie zaplecza technicznego wymusza nietypową organizację ruchu ze stosunkowo licznymi przejazdami służbowymi. Po trzecie wreszcie, wijące się po pagórkowatym terenie torowiska wszystkich trzech istniejących odcinków oferują pasażerom malownicze widoki na dzikie Karpaty.

Przed przejazdem pociągu trzeba udrażniać szlak

Podróż wąskotorowym pociągiem najłatwiej zacząć na stacji Wynohradiw, która jest obecnie jedynym stykiem toru 750 mm z siecią szerokotorową. Regularne kursy prowadzone są stamtąd do węzła Chmilnik znajdującego się ok. 3 km od wioski o tej samej nazwie i ok. 20 km od Wynohradowa. Tam polski podróżnik odnajdzie silne związki całego borżawskiego systemu z Polską – tor dodatkowy zapełniony jest wrakami wagonów 3Aw produkcji wrocławskiego PaFaWagu.

Od czasów ich świetności w ruinę popadł jednak nie tylko niewykorzystywany tabor. W tym roku zlikwidowano bowiem przewozy na odchodzącej z Chmilnika na północ linii do dziewięciotysięcznej Irszawy. Mająca również ok. 20 km trasa jest od tamtego czasu nie tylko nieużywana, ale i nieutrzymywana. Od momentu zawieszenia planowego ruchu do Irszawy dotarły prawdopodobnie tylko dwa pociągi: 30 lipca (wynajęty) i 7 sierpnia (uruchomiony z okazji Dni Borżawskiej Kolei Wąskotorowej). Przed przejazdem pierwszego z nich konieczne było gruntowne odchwaszczanie szlaku, którego podjęło się miejscowe stowarzyszenie sympatyków. Stan techniczny torowiska stale się pogarsza.

Rozkład jazdy i lokomotywownia pogrążone we śnie

Trudno ustalić dokładną datę rezygnacji z przewozów na północnej odnodze, bo według internetowego rozkładu jazdy Kolei Lwowskiej pociągi... kursują tam do dziś. Do oficjalnego grafiku nie wprowadzono też informacji o istotnych cięciach na szlaku Wynohradiw – Chmilnik. Terminy kursowania wszystkich pociągów ograniczono bowiem do dni, w których na stacji Wynohradiw odbywa się popularny targ: poniedziałków, czwartków i niedziel.

Bodaj najciekawszym krajobrazowo spośród odcinków, które przetrwały do dziś, jest ten biegnący z Chmilnika na zachód – do lokomotywowni Berehowo (28 km długości). Jest on jednak wykorzystywany jedynie przez pociągi podsyłowe. Ruch jest bardzo nieregularny, lokomotywa zjeżdża bowiem do bazy tylko gdy jest to niezbędne – kiedy trzeba zatankować lub usunąć awarię. Również lokomotywownia nie pracuje codziennie. Budynki są niepilnowane i nieobsadzone, więc przez większość dni zaplecze techniczne wydaje się pogrążone we śnie. Duży stopień zajęcia prowadzących tam torów przez roślinność powoduje, że postronny przechodzień mógłby być zdziwiony, że to nadal czynny zakład pracy.

Tylko jedna noc drogi ze Lwowa

Krótki odcinek z lokomotywowni do normalnotorowej stacji Berehowo od lat nie jest używany. Czy podobny los spotka niebawem także jedyną funkcjonującą jeszcze ostatkiem sił trasę – nie wiadomo. Całkowita likwidacja ruchu, przynajmniej w dotychczasowym formacie pociągów dla lokalnej społeczności, wydaje się jednak bardzo prawdopodobna. Warto więc wybrać się w podróż po Zakarpaciu, tym bardziej, że ceny biletów są bardzo niskie, a nocny pociąg Lwów – Wynohradiw – Sołotwyno zapewnia dość dogodne połączenie dla turystów z Polski.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Koleje Ukraińskie ewakuowały ponad 2 mln osób

Komunikacja

Koleje Ukraińskie ewakuowały ponad 2 mln osób

Witold Urbanowicz 14 marca 2022

Koleje Ukraińskie testują Flirta

Komunikacja

Koleje Ukraińskie testują Flirta

Kasper Fiszer 30 sierpnia 2021

Ukraina: Jeden bilet na połączenia kolejowo-lotnicze

Komunikacja

Połączenie IC+ Przemyśl – Kijów rusza 23 grudnia

Komunikacja

Zobacz również:

Koleje Ukraińskie ewakuowały ponad 2 mln osób

Komunikacja

Koleje Ukraińskie ewakuowały ponad 2 mln osób

Witold Urbanowicz 14 marca 2022

Koleje Ukraińskie testują Flirta

Komunikacja

Koleje Ukraińskie testują Flirta

Kasper Fiszer 30 sierpnia 2021

Ukraina: Jeden bilet na połączenia kolejowo-lotnicze

Komunikacja

Połączenie IC+ Przemyśl – Kijów rusza 23 grudnia

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5