Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Toruń: Plan transportowy jeszcze w tym roku

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-10-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Toruń: Plan transportowy jeszcze w tym roku
Ola Zaparucha, CCA
Rozwój sieci tramwajowej i utrzymanie aktualnego udziału transportu miejskiego w przewozach mieszkańców - to główne założenie projektu planu transportowego Torunia na lata 2013 - 2035. Projekt został już przedstawiony radzie miasta. Teraz mogą się mu przyglądać mieszkańcy.

Plan ma za zadanie przede wszystkim zapewnić dostępność do usług transportu publicznego, w tym dla osób niepełnosprawnych, zgodnie z wymaganiami i dyrektywami Unii Europejskiej, przepisami krajowymi oraz tzw. dobrymi praktykami. Transport publiczny ma stanowić realną alternatywę dla podróżowania samochodami osobowymi. - W Toruniu chcemy to osiągnąć, zapewniając wysoką jakość usług i uprzywilejowanie pojazdów transportu zbiorowego w ruchu drogowym. Zgodnie z wytycznymi Planu, koordynujemy transport publiczny miejski i regionalny w zakresie taryf biletowych i rozkładów jazdy oraz budujemy węzły integracyjne. Dążymy również do zmniejszenia negatywnego oddziaływania transportu na środowisko. W tym celu utrzymujemy właściwy udziału transportu publicznego w przewozach miejskich oraz rozwijamy komunikację tramwajową. Inwestujemy w sieć tramwajową, ponieważ transport tramwajowy jest ekologiczny, szybki i bezpieczny - tramwaje poruszają się wydzielonym torowiskiem, nie stoją w korkach, a kolizje z ich udziałem są stosunkowo rzadkie. Inwestycji tych oczekują przede wszystkim sami mieszkańcy. Sukcesywnie wymieniamy także autobusy na wozy, które spełniają coraz wyższe normy czystości spalin - tłumaczy prezydent Torunia Michał Zaleski.

- "Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Torunia na lata 2013-2035" przygotowaliśmy po to, by zapewnić satysfakcjonujący i atrakcyjny dla pasażerów system transportu. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować na dużą skalę w rozwój sieci tramwajowej, chcąc utrzymać 30-procentowego udział transportu zbiorowego w przewozach mieszkańców. Ponadto obowiązek sporządzenia tzw. planu transportowego wynika wprost z ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, zgodnie z którą gmina licząca co najmniej 50 tys. mieszkańców zobowiązana jest do opracowania takiego dokumentu do końca lutego 2014 r. - dodaje prezydent.

Toruń stawia na tramwaje

W plan transportowy wpisują się dwa potężne projekty infrastrukturalne związane z rozbudową oraz modernizacją sieci tramwajowej. Pierwszy to "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013". W ramach projektu remontowane są przystanki, wdrażane nowe rozwiązania informatyczne, przebudowywane są układy drogowe oraz budowa nowej trasy tramwajowej do miasteczka akademickiego. Drugi projekt "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City" obejmie m.in. budowę węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym Toruń Miasto oraz rewitalizację dworca Toruń Główny, powstanie cyfrowego monitoringu wizyjnego przystanków tramwajowych, przebudowę torów tzw. linii średnicowej, modernizację 24 platform przystankowych oraz pętli tramwajowej przy stadionie żużlowym Motoarena.

Będzie biletowa integracja

Kolejną bardzo ważną inicjatywą, realizowaną przez Toruń, wspólnie z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego i Bydgoszczą, jest projekt wprowadzenia biletu metropolitalnego w Kujawsko-Pomorskim Obszarze Metropolitalnym. Integracja także jest uwzględniona w planie transportowym. - Zapewni on nową jakość podróżującym transportem zbiorowym. Jeden rodzaj biletu elektronicznego pozwoli na swobodne podróżowanie wszystkimi środkami lokomocji na obszarze Bydgoszczy i Torunia, na połączeniach między obu miastami oraz w otaczających je powiatach. Bilet elektroniczny będzie miał charakter okresowy, pełniąc także rolę tzw. elektronicznej portmonetki, pozwalającej opłacać przejazdy jednorazowe. Dzięki temu pasażerowie będą mieli dostęp do wszystkich linii komunikacyjnych na całym obszarze o wspólnej taryfie. Jest to spore udogodnienie, dlatego liczymy na podniesienie atrakcyjności transportu publicznego i wzrost liczby jego użytkowników - tłumaczy prezydent Torunia.

Plan transportowy został przedstawiony Radzie Miasta Torunia 5 września, a jego drugie czytanie odbędzie się jeszcze w tym roku. Projekt uwzględnia inne strategiczne dokumenty miasta i regionu, takie jak "Strategia rozwoju miasta Torunia do roku 2012" oraz "Strategia rozwoju województwa kujawsko - pomorskiego na lata 2007-2020".
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5