Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Toruń i Pesa podpisały umowę na tramwaje dwukierunkowe

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-04-08 12:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń i Pesa podpisały umowę na tramwaje dwukierunkowe
wmat. prasowe
Do września do Torunia trafi pięć dwukierunkowych pięcioczłonowych tramwajów Pesa Swing Duo, każdy wart 6,89 mln zł oraz jeden pojazd techniczny. W środę prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes Pesy Tomasz Zaboklicki podpisali umowę na dostawę.

Tramwaje trafią do Torunia w ramach projektu rozbudowy systemu transportu szynowego. Do tej pory MZK zakupił 12 tramwajów (6 pięcioczłonowych i 6 trzyczłonowych). Tym razem będzie to pięć dwukierunkowych tramwajów pięcioczłonowych i jeden pojazd techniczny. Trafią tu jesienią. Ten techniczny jako ostatni – w listopadzie. W sumie za zakupy MZK w Toruniu zapłacił 37,8 mln zł brutto. Jednostkowy koszt tramwaju to 6,89 mln zł.

Pojazdy które trafią do Torunia będą 30-metrowe, pięcioczłonowe, szerokie na 2,35 m. Pomieszczą 200 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Będą posiadały 8 drzwi dwustrumieniowych i 4 jednostrumieniowe. Ich maksymalna prędkość eksploatacyjna to 70 km/h. Mogą pokonać wzniesienie o nachyleniu 6 stopni.

– To będzie istotna zmiana, bo do tej pory można było spotkań na szynach w Toruniu głównie tramwaje konstalowskie, trochę już wiekowe, choć 18 z nich zmodernizowaliśmy niedawno – wspomniał podczas podpisania umowy prezydent Zaleski.

– Jesteśmy dumni. Sam kończyłem w Toruniu studia i do głowy by mi nie przyszło, że kiedyś będę tu dostarczał tramwaje – przyznał Zaboklicki, który wyjaśnił, że Toruń jest drugim miastem w Polsce, po Warszawie, do którego Pesa dostarcza tramwaje dwukierunkowe i według niego będzie to coraz szerszy trend.

– Wnętrze i cała infrastruktura pojazdu jest taka sama jak w poprzednich naszych tramwajach dla Torunia, co ułatwi serwis i obsługę. To korzyść dla miasta. Z drugiej strony to ważny produkt dla miasta. Z powodu tych wszystkich turystów, którzy tu przyjeżdżają. Dla nich te tramwaje będą wizytówką miasta – dodał.

Główną przesłanką jeśli chodzi o zamówienie właśnie dwukierunkowych tramwajów, było według toruńskich urzędników ułatwienie, przy okazji remontów. Teraz zarządzającym ruchem tramwajowym w mieście będzie dużo łatwiej utrzymać komunikację podczas modernizacji sieci. A to ważne, bo tramwajowe centrum Torunia jest rozkopane w kilku miejscach.

To zapewne nie koniec zakupów. W ramach nowej perspektywy unijnej miasto chce wymienić kilkanaście kolejnych tramwajów – między 12 a 17. Liczba zależy od stopnia uzyskanego dofinansowania.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Toruń nie tylko ze Swingami, ale też z nowym wozem wieżowym

Komunikacja

Toruń nie tylko ze Swingami, ale też z nowym wozem wieżowym

Witold Urbanowicz 31 grudnia 2015

Tramwaje Pesy. Kraków czeka na ostatni, Łódź w tyle

Komunikacja

Tramwaje Pesy. Kraków czeka na ostatni, Łódź w tyle

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2015

Pierwszy Swing Duo z nowej dostawy w Toruniu

Komunikacja

Pierwszy Swing Duo z nowej dostawy w Toruniu

Witold Urbanowicz 07 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5