Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Tallin idzie o krok dalej. Darmowa kolej w mieście

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2013-09-30 10:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tallin idzie o krok dalej. Darmowa kolej w mieście
Ivar Leidus, GFDL
Od stycznia 2013 roku mieszkańcy stolicy Estonii korzystają z transportu miejskiego za darmo. Mimo że brak wpływów z biletów w budżecie miejskiego przewoźnika musi pokryć miasto, to władze Tallina i tak mówią o sukcesie, ponieważ komunikacja miejska odnotowała wzrost liczby przewiezionych pasażerów. Teraz Estończycy w system darmowej komunikacji chcą włączyć przewozy kolejowe w obrębie pierwszej strefy Tallina.

Miejska rada Tallina pracują nad projektem uchwały, na mocy którego oferta darmowych przewozów pasażerskich zostałaby rozszerzona o przewozy kolejowe. Miasto prowadzi w tej sprawie negocjacje z państwowym przewoźnikiem kolejowym Elektriraudtee. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy Tallina będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów kolejowych, początkowo w obrębie przystanków i stacji znajdujących się na terenie Tallina.

Za dużo pasażerów w autobusach

Jednym z powodów takiego zabiegu jest próba odciążenia autobusów i tramwajów, do których przesiadły się nie tylko osoby korzystające wcześniej z własnych samochodów, lecz także pasażerowie kolei, którzy mieli do wyboru albo dalsze korzystanie z płatnych pociągów, albo darmowy transport miejski. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta i jeśli uda się podpisać porozumienie z Elektriraudtee, to mieszkańcy Tallina będą mogli korzystać z bezpłatnych przewozów kolejowych w tallińskiej pierwszej strefie komunikacji kolejowej.

Za darmo na życzenie pasażerów

Z badań przeprowadzonych jeszcze wiosną 2012 roku wynikało, że 75 procent mieszkańców Tallina domaga się darmowego transportu miejskiego. Według władz miasta, projekt od razu okazał się sukcesem. Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy liczba pasażerów korzystających z darmowej komunikacji miejskiej wzrosła o 10 procent, ale i w centrum miasta o kilkanaście procent zmniejszyła się liczba aut.

Całkowity budżet, który w 2012 roku pochłonął transport miejski Tallina, ukształtował się na poziomie 53 mln euro. Kwota, która zasiliła budżet ze sprzedaży biletów, to łącznie 17 mln euro (w tym 5 mln euro na bilety zakupione przez osoby, które nie są tallińczykami). Według prognoz na ten rok, budżet miasta będzie zatem musiał przeznaczyć dodatkowe 12 mln euro na pokrycie darmowego transportu miejskiego. Dodajmy, że darmowa komunikacja miejska obejmuje tylko osoby mieszkające na terenie Tallina.

Zabieg wprowadzenia darmowych przewozów kolejowych w obrębie pierwszej strefy Tallina ma kosztować stolicę Estonii 375 tys. euro. Projekt ma ruszyć w połowie października i potrwa - w ramach pilotażu - do końca grudnia 2014 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kolej na lotnisko w Toronto za droga dla kogokolwiek?

Komunikacja

Kolej na lotnisko w Toronto za droga dla kogokolwiek?

Jakub Dybalski 26 sierpnia 2014

Newag z umową na nowe pociągi dla WKD

Komunikacja

Newag z umową na nowe pociągi dla WKD

Jakub Madrjas 26 sierpnia 2014

Tychy chcą nadal stawiać na rozwój kolei

Prawo & Finanse

Tychy chcą nadal stawiać na rozwój kolei

Paweł Rydzyński 25 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5