Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Felietony i komentarze

Stwarzanie pozorów płacenia za parkowanie [komentarz]

Dalej Wstecz
Data publikacji:
2019-11-25 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Stwarzanie pozorów płacenia za parkowanie [komentarz]
fot. meltoner, lic. CC A-SA 3.0
W tle dyskusji na temat podwyżki opłat parkingowych w strefach płatnego parkowania powoli pojawia się kwestia tzw. „abonamentów mieszkańca”, które w niektórych polskich miastach kosztują miesięcznie tyle co godzina parkowania w SPP. A wraz z tym pojawia się też pytanie o wysokość tego typu opłaty, która w żaden sposób nie odzwierciedla realnej wartości zajmowanej przez samochód przestrzeni.

Inspiracją dla niniejszego tekstu stała się informacja o tym, że radni miasta Sopot zdecydują niebawem o podwyżce opłaty za parkowanie w strefie o 30 groszy, a także podwyżce opłaty dodatkowej do 200 zł i wprowadzeniu abonamentów dla mieszkańców strefy. Niby wszystko jest jasne, ale w kontekście tego ostatniego punktu zaskakuje nieco proponowana przez radnych cena. Otóż miesięczny postój samochodu mieszkańca w SPP kosztować ma 5 zł lub ewentualnie 60 zł za cały rok.

W uzasadnieniu projektu uchwały zapisano, że wprowadzenie opłaty „jest konieczne z uwagi na bardzo dużą ilość wydawanych identyfikatorów w stosunku do ilości miejsc postojowych w strefie” oraz że „opłata ma zachęcić mieszkańców do korzystania przez nich ze swoich terenów posesyjnych i tam pozostawiania swoich pojazdów, a nie na terenie SPP”. Ciekawe jak wiele osób zdecyduje się na rezygnację z dodatkowego identyfikatora lub na zastawienie własnego podwórka samochodem po to żeby oszczędzić 5 zł na miesiąc. Opłata jest więc bardzo niska, a jednocześnie budzi u właściciela auta przekonanie, że za miejsce parkingowe już zapłacił. A jak zapłacił, to przecież miejsce powinno dla niego być…

W tym kontekście ciekawe jest też porównanie cen parkingów w nowych inwestycjach deweloperskich z opłatami abonamentowymi. Jak wynika z danych portalu Rynek Pierwotny, średni koszt miejsca parkingowego w hali garażowej warszawskiej inwestycji to ok. 33 000 zł. W Krakowie jest to ok. 32 000, a w Gdańsku 27 000 zł. Biorąc pod uwagę cenę abonamentu mieszkańca w danym mieście, koszt garażu starczyłby na opłacenie go w Gdańsku na okres 225 lat (abonament 120 zł za rok), w Krakowie 266 lat (120 zł za rok), a w stolicy 1100 lat (30 zł za rok). A to tylko zakładając, że nie weźmiemy pod uwagę czynszu za dane miejsce, który przecież trzeba płacić co miesiąc.

Jak więc przekonać ludzi by kupowali parkingi w garażach lub inwestowali w komercyjne abonamenty i tym samym uwalniali przestrzeń publiczną od stojących wszędzie samochodów? Przy tak ogromnych dysproporcjach cenowych na pewno ciężko będzie to zrobić. Zacząć jednak powinno się od merytorycznej oceny opłat abonamentowych mieszkańców SPP i odpowiedzi na pytanie czy tak niskie kwoty jak funkcjonujące w wielu polskich miastach, mają w ogóle jakikolwiek sens.

Więcej o parkowaniu w ścisłych centrach polskich miast przeczytacie w raporcie „Funkcjonowanie przestrzeni parkingowych przy dworcach kolejowych w Polsce”

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań też podwyższa opłaty związane z parkowaniem

Przestrzeń

Poznań też podwyższa opłaty związane z parkowaniem

Jakub Dybalski 22 października 2019

Warszawa. ZDM chce przetestować parkingi tylko dla mieszkańców

Przestrzeń

Warszawa. ZDM chce przetestować parkingi tylko dla mieszkańców

Jakub Dybalski 16 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5