Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Skarga Solarisa ws. warszawskich elektryków. Rażąco niska cena Chińczyków?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-05-06 09:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Skarga Solarisa ws. warszawskich elektryków. Rażąco niska cena Chińczyków?
fot. WU
Solaris nie składa w broni w przetargu na dostawę dziesięciu autobusów elektrycznych. Firma odwołała się właśnie do KIO od wyników postępowania, uznając cenę konkurenta za rażąco niską w stosunku do przedmiotu zamówienia.

Pod koniec minionego miesiąca Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie rozstrzygnęły przetarg na dostawę dziesięciu autobusów elektrycznych. Oferty złożyły tylko dwie firmy - Solaris i BYD. O wyborze w 90% decydowała cena. MZA za korzystniejszą uznały ofertę przedstawicieli chińskiego producenta, który zaoferował cenę nieco ponad ponad 15,5 mln zł, podczas gdy Solaris był gotów dostarczyć pojazdy za blisko 22 mln zł. MZA na inwestycję planowały przeznaczyć 23 mln 370 tys. zł.

Solaris wydał pełne oburzenia oświadczenie, zarzucając Chińczykom rażąco niską cenę. Krytykował też kryteria przetargu, w którym o wyborze oferty decydowała przede wszystkim cena (90% oceny oferty).Na reakcję konkurenta nie trzeba było długo czekać. Prezes zarządu Automotive Corporation Polska, przedstawiciela chińskiego producenta, zauważył w oświadczeniu, że Solaris dostarczył do tej pory pojedyncze sztuki elektrobusów, podczas gdy BYD wyprodukował ich tysiące. Po wymianie tych oświadczeń głos zabrały także MZA. Przewoźnik podkreślił, że postępowanie było prowadzone zgodnie z prawem i żaden podmiot nie zgłaszał wcześniej zastrzeżeń co do specyfikacji. Warszawska firma uznała oświadczenie Solarisa za próbę emocjonalną i pozbawioną merytoryki próbę wpływania na opinię publiczną, zarzucając bolechowskiemu producentowi nieetyczne zachowanie, niezgodne z zasadami konkurencji.

Solaris nie przejął się kontratakiem ze strony zamawiającego. Producent podtrzymał swoje stanowisko i wczoraj (5 maja) złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie rozstrzygnięcia przetargu. Polski producent skorzystał z artykułu 89 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, uznając cenę zaoferowaną przez BYD za rażąco niską w stosunku do przedmiotu zamówienia. Wyliczona cena za dostawę jednego autobusu elektrycznego w ofercie Solarisa wynosi 1.780.000 zł netto, natomiast jeden autobus produkcji chińskiej kosztuje 1.266.369,67 zł.

Determinacja Solarisa nie dziwi - wszak to pierwszy tak duży przetarg w kraju na autobusy elektryczne. Można spodziewać się, że w nowej perspektywie unijnej śladem Warszawy - w związku z dostępnymi środkami na tego typu projekty - pójdą inne miasta.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Triumf Solarisa ws. elektryków dla Warszawy. Sąd oddala skargi

Prawo & Finanse

Triumf Solarisa ws. elektryków dla Warszawy. Sąd oddala skargi

Witold Urbanowicz 30 lipca 2014

MZA odpiera zarzuty Solarisa: Mogliście wcześniej protestować

Prawo & Finanse

MZA odpiera zarzuty Solarisa: Mogliście wcześniej protestować

Witold Urbanowicz 30 kwietnia 2014

Chińskie elektryki w Warszawie?

Komunikacja

Chińskie elektryki w Warszawie?

Witold Urbanowicz 25 marca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5