Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

"Sierpień 80" walczy o bezpłatną komunikację miejską

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2013-04-09 15:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

"Sierpień 80" walczy o bezpłatną komunikację miejską
Rynek Kolejowy
Bezpłatna komunikacja miejska z powodzeniem funkcjonuje od 1 stycznia tego roku w stolicy Estonii. Do niewielkiego grona miast z darmowym transportem miejskim chcą dołączyć Żory. Związkowcy "Sierpnia 80" cieszą się z informacji o pierwszym w Polsce mieście, które decyduje się na to rozwiązanie. Informacja o Żorach idealnie wpisuje się w kampanię związkowców "Nie dla podwyżek cen biletów - Tak dla bezpłatnej komunikacji miejskiej".

- Kampania była odpowiedzią na wzrost kosztów przejazdu autobusami, tramwajami i metrem w Warszawie nawet o 15 procent. Akcje były później kontynuowane z powodu podwyżek cen biletów w Poznaniu oraz w miastach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego (chodzi o 25 gmin, które obsługuje przewoźnik KZK GOP). W ramach "Śląskiego Powstania Komunikacyjnego" związkowcy jeździli 7 marca tramwajami po Katowicach bez kasowania biletów - tłumaczy rzecznik Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80" Patryk Kosela.

Jak informuje "Sierpień 80", pomysł darmowego transportu publicznego w Warszawie poparli radni Małgorzata Żuber-Zielicz (PO) i Wojciech Zabłocki (PiS) oraz burmistrz Ursynowa, Piotr Guział. Również w Gdańsku rozpoczęła się dyskusja o bezpłatnym transporcie publicznym. Podobnie w Krakowie. Jeden z wariantów proponujących darmową komunikację zakłada bezpłatne przejazdy dla wszystkich płacących podatki w Krakowie.

To już w Polsce istnieje

- Jak się okazuje, darmowa komunikacja funkcjonuje już w kilku miejscowościach Polski. Jako pierwsza była Nysa na Opolszczyźnie, gdzie rozwiązania te obowiązują posiadaczy dowodów rejestracyjnych od czerwca ubiegłego roku. Ich wprowadzenie uzasadniono motywacją dla kierowców do zmniejszenia przypadków korzystania z prywatnych samochodów. W efekcie, w pół roku aż o 20 tys. samochodów mniej wyjechało na ulice miejscowości. Władze miasta wśród zalet tego rozwiązania wymieniają m.in. ekologię i zdecydowanie mniejsze pieniądze wydatkowane na remonty dróg - dodaje Patryk Kosela.

Związkowcy WZZ "Sierpień 80" chcą organizować akcje promujące darmową komunikację miejską. - Pierwsza nasza akcja tego typu odbędzie się 11 kwietnia w Żorach. W innych terminach Gdańsk i Kraków. Szczegóły wkrótce podamy - dodaje Patryk Kosela.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Komunikacja

Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Jakub Dybalski 14 czerwca 2014

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Komunikacja

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Jakub Dybalski 12 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5