Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Siedlce: Poprawi się informacja pasażerska

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
22-04-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Siedlce: Poprawi się informacja pasażerska
fot. MPK SiedlceMPK Siedlce
Już od ponad roku pasażerowie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Siedlcach mogą sprawdzać rzeczywisty czas przyjazdu autobusów. Do tej pory jednak musieli korzystać z mobilnej aplikacji. Wiele wskazuje na to, że dynamiczny system informacji pasażerskiej niebawem zostanie wzbogacony o tablice, w które zostaną wyposażone najważniejsze przystanki w mieście.

W listopadzie 2013 roku w Siedlcach wdrożony został interaktywny rozkład jazdy – aplikacja My Bus Online. To rozwiązanie, dzięki któremu pasażerowie komunikacji miejskiej mogą w szybki i prosty sposób uzyskać informacje o rzeczywistej godzinie przyjazdu najbliższego autobusu, o aktualnym położeniu autobusów, a dzięki nawigacji w telefonie trafią do najbliższego przystanku. Aplikacja jest przeznaczona dla urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów). Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej przewoźnika. Daje ona również stały dostęp do rozkładu jazdy – wraz z nią na urządzeniu zapisywany jest statyczny rozkład.

System zostanie wzbogacony

– Aplikacja jest powiązana z systemem wdrożonym w MPK. Każdy autobus wyjeżdżający do ośmiu gmin i kursujący również po Siedlcach, jest wyposażony w urządzenie GPS. Informacja o lokalizacji jest sczytywana w pojeździe i dalej przekazywana na serwer – wyjaśnia Joanna Skolimowska-Szpura z referatu infrastruktury siedleckiego urzędu miasta. Centrum dowodzenia systemem znajduje się w siedzibie MPK. Dane nanoszone są na interaktywną mapę, która znajduje się w dyspozyturze.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, przy wsparciu ratusza, chciałoby rozbudować system. – Wszystko zależy od środków finansowych, jakie zostaną miastu przyznane. Liczymy na wsparcie unijne. Jeśli tylko się pojawi, to będziemy chcieli wesprzeć ten system o tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Planujemy zamontować 9 tablic na najważniejszych przystankach i węzłach przesiadkowych na terenie miasta – dodaje kierownik referatu infrastruktury. Taki wniosek został złożony do Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT). Na razie nie ma jeszcze pewności, czy uzyska on unijne dofinansowanie, ponieważ ostateczny kształt RIT-u nie został jeszcze zatwierdzony. Poza przystankami MPK, tablice mogłyby pojawić się również w rejonie stacji kolejowej, ponieważ projekt RIT-u zakłada także budowę centrum przesiadkowego, dzięki któremu kolej zostałaby lepiej zintegrowana z transportem miejskim.

Rozbudowa systemu wiąże się do dodatkowymi pracami. – W tym roku planujemy wykonanie dokumentacji projektowej, a w kolejnych – zakup i montaż tablic. Budowa systemu wiąże się z wykonaniem przyłączy energetycznych. Potrzebne będzie też specjalne oprogramowanie, ale większą część systemu miasto już wdrożyło – dodaje Joanna Skolimowska-Szpura.

Będzie więcej zmian

To jednak nie jedyne zaplanowane działania w obszarze komunikacji miejskiej w Siedlcach. W najbliższym czasie będzie też zmieniona statyczna informacja na przystankach, ponieważ rozkłady jazdy są mało czytelne dla pasażerów – szczególnie dla starszych. Niedawno zakończyło się również badanie preferencji pasażerów MPK. W tej chwili trwa analiza przeprowadzonych ankiet. Ich efektem może być wprowadzenie biletu czasowego. Niebawem mają również odbyć się spotkania z przedstawicielami Kolei Mazowieckich w sprawie ewentualnego wprowadzenia wspólnego biletu na kolej i na transport miejski w Siedlcach, aby więcej osób z regionu siedleckiego zrezygnowało z dojazdów na stację kolejową własnym samochodem i przesiadło się do autobusów MPK.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Trapeze: System informacji musi być otwarty

Mobilność

Trapeze: System informacji musi być otwarty

Roman Czubiński 25 maja 2023

Białystok rozbudowuje SDIP

Przestrzeń

Białystok rozbudowuje SDIP

Przemysław Farsewicz 22 lipca 2022

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Trapeze: System informacji musi być otwarty

Mobilność

Trapeze: System informacji musi być otwarty

Roman Czubiński 25 maja 2023

Białystok rozbudowuje SDIP

Przestrzeń

Białystok rozbudowuje SDIP

Przemysław Farsewicz 22 lipca 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5